menstruacija-bolecina-peti-element-pilates

Boleča menstruacija

Mnoge ženske se soočajo s predmenstrualnimi sindromi in bolečo menstruacijo, ki ju spremljajo bolečine v križu, mišicah, sklepih, trebušni krči, občutljivost, napetost, bolečina v medenici in včasih tudi v bokih. Zmanjšana elastičnost fascije, v kombinaciji s povečanim zadrževanjem vode zaradi estrogena ob pričetku menstrualnega ciklusa, onemogoča optimalno uravnavanje pritiskov znotraj telesa. Bolj je tkivo napeto in togo, večja je verjetnost bolečine.
Spela_Jaksa_PetiElement-krog
Špela Jakša

Ustanoviteljica znamke Peti element
uni. dipl. biokem., dipl. fizioterapevt

Bolečine, Splošno
1 marca, 2021

Pod kožo se nahaja vezivno tkivo – fascija, ki obdaja naše telo in se razprostira skozi celotno notranjost kot nekakšna mreža.

Fascija obdaja in je vpeta v vsak organ, žilo, živec, mišico in kost medenice. Slabo drseče, zlepljeno vezivno tkivo se težko prilagaja telesnim spremembam, ki spremljajo menstrualni ciklus, kar lahko poslabša zgoraj naštete simptome. Fascija je mreža vezivnega tkiva, brez začetka ali konca, ki zajema skoraj vse v telesu – od mišic in okostja do organov in celic. Figurativno gledano je vsak del telesa zaprt v tanko vrečko, znano kot vezivno tkivo. Te vrečke so med seboj povezane v obsežni mreži, ki služi kot hrbtenica telesa in ohranja vse dele telesa na svojem mestu. Spoznanje, da je vse v telesu povezano, postane še posebej zanimivo, ko imamo bolečine med menstruacijo.

Zmanjšana elastičnost močne tridimenzionalne mreže, ki ovija medenico, medenične organe in vse njene vitalne strukture, v kombinaciji s povečanim zadrževanjem vode v telesu, ki je posledica povišanega delovanja hormona estrogena ob pričetku menstrualnega ciklusa, onemogoča optimalno uravnavanje pritiskov znotraj telesa. Poveča se pritisk na živce in žile, pojavi se nelagodje v križu, medenici, kolikih in trebušni votlini.

Poslušaj brezplačno predavanje o napetostih na dnu medenice

Kako zmanjšati menstrualne bolečine? Tako, da poskrbiš za zdravo fascijo. Nekaj predlogov priporočam tukaj.

V Petem elementu redno ozaveščamo o pomenu in vplivu fascije in preko gibanja ter manualnih tehnik skrbimo za njeno optimalno funkcijo in regeneracijo. Izvajam tudi manualno sproščanje jajčnikov, maternice in mišic medeničnega dna. Več o terapiji za medenično dno najdeš <tukaj>.

Pozanimaj se kako zmanjšati bolečine med menstruacijo

Obstajajo strategije, tehnike in prijemi, ki ti omilijo ta problem. Sestavila sem spletni program za v pomoč.

Vabim te k lastnemu raziskovanju in predlagamo prebiranje preostalih člankov tukaj. Največja naložba je namreč investicija vase. Stopit v stik z nami sedem dni v tednu preko naših kontaktov tukaj in z veseljem ti bomo pomagali.  

Storite nekaj zase

Rezervirajte si uvajalno diagnostično uro z našimi strokovnjaki.

Prijavite se na prejemanje strokovnih člankov

Za vas jih pišejo fizioterapevti in kineziologi v sodelovanju z zdravniki specialisti.

"*" indicates required fields

Ime in Priimek*
This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Več strokovnih člankov

Bolečine v predelu kolka so pri odraslih pogosta in pereča težava. Vplivajo lahko namreč na hojo in premikanje, otežujejo sedenje, ležanje ter posledično nemalokrat kratijo spanec. Kadar se zaradi bolečine spremeni vzorec hoje in se pojavi šepanje, se lahko težave in bolečine razširijo tudi na sosednje predele telesa in sklepe, kot sta koleno in križ.
Dihanje je gibanje in je vitalno za preživetje, zmanjševanje vnetnih procesov, uravnavanje stresa, dobre prebave in nasploh zdravja ter ustreznega počutje. Življenjski slog, starost bolezenskih procesi, čustvena stanja, dolgotrajen obremenitve in sprememba drže vplivajo na dihalni vzorec. Položaj glave, vratne in prsne hrbtenice pa vpliva na aktivnost dihalnih mišic. Namestitev glave nad prsnim košem lahko izboljša dihalni vzorec, medtem ko lahko položaj glave naprej zmanjša kvaliteto dihanja.
Vsem kdaj »zadiši« točno določena hrana ali prigrizek. Navadno se pojavi nenadna in močna želja po nezdravi in predelani hrani, kot so slani prigrizki, čokolada ali hitro pripravljena hrana. Ženske o tem poročajo kar dvakrat bolj pogosto kot moški. Hrepenenje oz. nenadna močna potreba po določeni hrani se praviloma ne pojavi brez razloga. Nasprotno - pomeni, da vam telo želi nekaj sporočiti. Razlog je lahko ta, da ne jeste dovolj hrane, ki jo telo potrebuje za proizvodnjo energije, ali pa v telesu primanjkuje nekega določenega hranila, vitaminov ali mineralov.
Nakupovalna košarica

Prijava na uvajanje

"*" indicates required fields

Ime in priimek
Zanimam se za:*
Število ur uvajanja:*
Časovno mi ustreza*
Označite lahko več možnosti
This field is hidden when viewing the form
Časovno mi ustreza:
Označite lahko več možnosti
This field is for validation purposes and should be left unchanged.