Enterični živčni sistem

Enterični živčni sistem

Živčno omrežje črevesja je dolgo 9 metrov in sega od požiralnika do anusa. Naše črevesje je sposobno sodelovati z možgani vsestransko. Možgani in črevesje sta najbolj oživčena organa v našem telesu. Komunikacija med njima je dvosmerna in poteka po osi mikrobiota-črevesje-možgani. Bakterije v našem črevesju vplivajo na možgane in obratno, možgani vplivajo na črevesno mikrobioto. Dokazano je, da ima stanje naših prebavil precejšno vlogo pri tem kako se počutimo. Črevo, ki se ne počuti dobro, nam kvari razpoloženje, zdravo črevo pa nam ga izboljšuje. Jasno je, da lahko na dogajanje znotraj črevesja vplivamo preko dihanja.
Spela_Jaksa_PetiElement-krog
Špela Jakša

Ustanoviteljica znamke Peti element
uni. dipl. biokem., dipl. fizioterapevt

Splošno
1 marca, 2021

Ste vedeli, da črevesje razmišlja s svojo glavo? V črevesju se nahaja neverjetno veliko število živcev, ki tvorijo živčno omrežje črevesja ali enterični živčni sistem. Široko razpredena mreža nevronov, ki teče skozi različne plasti črevesja, je enako zapletena in raznolika kot mreža nevronov znotraj hrbtenjače.

Živčno omrežje črevesja je dolgo 9 metrov in sega od požiralnika do anusa. Naše črevesje je sposobno sodelovati z možgani vsestransko. Možgani in črevesje sta najbolj oživčena organa v našem telesu. Komunikacija med njima je dvosmerna in poteka po osi mikrobiota-črevesje-možgani. Bakterije v našem črevesju vplivajo na možgane in obratno, možgani vplivajo na črevesno mikrobioto.

Storite nekaj zase

Rezervirajte si uvajalno diagnostično uro z našimi strokovnjaki.

Možgani in črevesje

Ste že imeli kdaj neprijeten občutek v črevesju, na primer v trenutku, ko ste se močno vznemirili? Ti občutki kažejo na povezavo črevesne flore z možgani in vse več raziskav dokazuje njeno pomembnost. Črevesje in možgani sodelujejo že zelo zgodaj v življenju.

Danes vemo, da je povezava med črevesjem in možgani:

  • hormonska,
  • imunološka in
  • živčna.

Vedno bolj jasno postaja, da brez dobro razvitega enteričnega živčnega sistema trpimo za več težavami kot samo za slabo prebavo. 

Dokazano je, da ima stanje naših prebavil precejšno vlogo pri tem, kako se počutimo. Sestava črevesne mikroflore vpliva na naša čustva. Črevo, ki se ne počuti dobro, nam kvari razpoloženje, zdravo črevo pa nam ga izboljšuje.

Kako lahko vplivamo na črevesno mikrofloro? Čedalje več dokazov kaže na to, da lahko črevesno mikrobioto modulirajo različni dejavniki, kot so:

  • okužba,
  • bolezen,
  • prehrana,
  • vadba in
  • antibiotiki.

Omenjeni dejavniki pa lahko vplivajo na prenekatere bolezni.

Nedrseče nogavičke na prste (zaprti model)

Vsak par naših nogavic je narejen na način, da vsem nožnim prstom omogoči največjo možno mero gibalne avtonomije in oprijema.

Rešitve

Jasno je, da lahko na dogajanje znotraj črevesja vplivamo z dihanjem. Ko se boste naslednjič osredotočali na dihanje, pomislite, da s sproščenim preponskim dihanjem vplivate na enterični živčni sistem. Če boste poskrbeli zanj, bo on poskrbel za vaše dobro počutje.

Več o ustreznem dihanju is lahko ogledate v sklopu brezplačnega video prispevka tukaj. Vabimo vas k lastnemu raziskovanju in predlagamo prebiranje preostalih člankov tukaj. Največja naložba je namreč investicija vase. Stopite v stik z nami sedem dni v tednu preko naših kontaktov tukaj in z veseljem vam bomo pomagali.

Prijavite se na prejemanje strokovnih člankov

Za vas jih pišejo fizioterapevti in kineziologi v sodelovanju z zdravniki specialisti.

"*" indicates required fields

Ime in Priimek*
This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Več strokovnih člankov

Glavna komponenta poškodbe je prekomerno, prehitro, v (pre)kratkem časovnem obdobju. Naše telo za zdravje in ustrezno funkcijo potrebuje gibanje, vendar ga je lahko tudi hitro preveč. Z leti izgubljamo na elastičnosti in moči, zato je identifikacija s tistim, kar je naše telo včasih zmoglo, popolno nepotrebno in celo škodljivo. Vsak od nas potrebuje svoj nabor vaj, položajev in vadbeni koncept, ki mu ne jemlje energije, ki ga ne sili v prevelika dostopanja in nenazadnje, ki ne dozira prevelike napore, kar bi lahko vodilo v poškodbe. Držimo se prepričanja, da je potrebno vsak vadbeni program prilagoditi, zato je pri uvajanju potrebno natančno seznanjanje z vašo zgodovino.
Čeprav bi nas mlada dekleta hitro seznanila z dejstvom, da je trend ozkih kavbojk trenutno v upadu, saj ga nadomeščajo hlače širšega ali zvonastega kroja, smo brez dvoma, da je v vaši omari za dnevno uporabo pripravljen vsaj en par »skinny« kavbojk. Zagotovo poznate tisti občutek, ko se po dolgem dnevu v stresnih službenih situacijah, po preveč sedenja in to še v preozkih in neudobnih hlačah, počutite razdražljivo in nelagodno. Ob prihodu domov je za vsa dekleta, ženske, pa tudi fante in moške, ki nosijo ozke kavbojke, ena izmed nujnejših stvari preobleka v udobnejša oblačila.
Statistika kaže, da gre za najpogostejšo obliko poškodbe in to ne preseneča, saj se prek skočnega sklepa absorbirajo največje sile pri stiku s tlemi. Okoli 85% odstotkov vse z gležnjem povezane poškodbe so zvini, od tega jih enak odstotek predstavljajo lateralni zvini, ko se zgodi inverzija ali obrat in se gleženj obrne lateralno (navzven), s čimer se nategnejo ali deloma oziroma v celoti strgajo vezi na zunanjem delu gležnja. Sami zvini gležnja imajo različne stopnje intenzitete oz. resnosti. Prilagojena oblika pilatesa lahko bistveno pripomore pri odpravi resnih in kroničnih zvinih gležnja.
Nakupovalna košarica

Prijava na uvajanje

"*" indicates required fields

Ime in priimek
Zanimam se za:*
Število ur uvajanja:*
Časovno mi ustreza*
Označite lahko več možnosti
Hidden
Časovno mi ustreza:
Označite lahko več možnosti
This field is for validation purposes and should be left unchanged.