Brazgotina je vrh ledene gore

Brazgotinjenje je pomemben del celjenja vsake rane, vendar obstaja majhen problem. Adhezija tkiva, žil in živcev se pojavi vedno kadar telo utrpi hudo travmo kot je operacija, vnetje ali okužba. Zabrazgotinjeno tkivo je vlaknasto tkivo, ki nadomešča normalno tkivo po poškodbi. Čeprav vsebuje enake osnovne gradnike kot normalno tkivo, je kakovost brazgotinskega tkiva slabša od kakovosti tkiva, ki ga nadomešča. Sproščanje brazgotine s pomočjo različnih manualnih tehnik zmanjšuje dimenzijske vleke tkiva in zmanjšuje adhezije.
Spela_Jaksa_PetiElement-krog

Špela Jakša

Ustanoviteljica znamke Peti element
uni. dipl. biokem.
dipl. fizioterapevt

Po zadnjih podatki se število operacij po svetu povečuje, in ne glede na to, kako dobro je kirurg usposobljen, se po vsakem posegu pojavi zabrazgotinjeno tkivo. Brazgotinjenje je pomemben del celjenja vsake rane, vendar obstaja majhen problem:

  • adhezija ali
  • zlepljenje tkiva.

Adhezija tkiva, žil in živcev se pojavi vedno, kadar telo utrpi hudo travmo, kot je operacija, vnetje ali okužba. Zabrazgotinjeno tkivo je vlaknasto tkivo, ki nadomešča normalno tkivo po poškodbi. Čeprav vsebuje enake osnovne gradnike kot normalno tkivo, je kakovost brazgotinskega tkiva slabša od kakovosti tkiva, ki ga nadomešča. Pomembno je razumeti, da je brazgotina, ki jo vidimo, le vrh ledene gore. Večina operacij namreč vključuje več plasti šivov, ki gredo po navadi globlje od vidne brazgotine na površini.

Storite nekaj zase

Rezervirajte si uvajalno diagnostično uro z našimi strokovnjaki.

Brazgotino predstavljajo tudi prsni vsadki

Zlepljeno tkivo v okolici visceralnega predela (trebušne votline) lahko negativno vpliva na vsak segment telesa. Bolečine v križu, neprijetna napetost v kolkih, sidrom razdražljivega črevesja, zaprtje ali občutek napihnjenosti, bolečina med spolnimi odnosi in pogosta potreba po uriniranju so le nekateri izmed simptomov, ki lahko nastopijo pri pomanjkljivi obravnavi brazgotine po, na primer, carskem rezu.

Kaj pa vsadki? Pri njih se dogaja isto. Tkivo se okoli vsadka brazgotini in lahko povzroča sistemske težave v telesu. Dobra novica je, da je za zmanjšanje in odpravljanje težav mogoče narediti veliko, in to neglede na to, kako stara je brazgotina in ali kje se nahaja.

Nedrseče nogavičke na prste (zaprti model)

Vsak par naših nogavic je narejen na način, da vsem nožnim prstom omogoči največjo možno mero gibalne avtonomije in oprijema.

Ustrezna obravnava

Sproščanje brazgotine s pomočjo različnih manualnih tehnik zmanjšuje dimenzijske vleke tkiva in adhezije. Tkivo je treba sprostiti v vse smeri, pravilno prekrviti in obnoviti obseg gibanja.

Brezplačen prispevek o obravnavi brazgotin si lahko pogledate tukaj, sicer pa vas spodbujamo, da redno izvajate samomasažne postopke, katere si lahko ogledate tukaj.

Vabimo vas k lastnemu raziskovanju in predlagamo prebiranje preostalih člankov tukaj. Največja naložba je namreč investicija vase. Stopite v stik z nami sedem dni v tednu preko naših kontaktov tukaj in z veseljem vam bomo pomagali.

Prijavite se na prejemanje strokovnih člankov

Za vas jih pišejo fizioterapevti in kineziologi v sodelovanju z zdravniki specialisti.

"*" indicates required fields

Ime in Priimek*
This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Več strokovnih člankov

Bolečina je sporočilo telesa, ki nam daje informacijo, da nekaj ni vredu. Obstaja veliko različnih vrst bolečine in kadar je bolečina zelo intenzivna, lahko drastično vpliva na kvaliteto življenja in nas omejuje na vsakdanjem nivoju. Najpogostejši izmed načinov soočanja z bolečino je jemanje protibolečinskih zdravil. Ta preprečujejo prenos bolečinskih dražljajev do možganov in vsaj kratkotrajno preprečijo občutek bolečine. V večini primerov vzamemo protibolečinsko tableto in v upanju, da bolečina izgine, nadaljujemo s svojimi opravki in s svojim dnevom. Protibolečinska zdravila nas spremljajo že skoraj na vsakem koraku, za vsak slučaj so spravljena v torbici med vsakodnevnimi opravki ali pa v avtu. Ker – kdo pa ima čas, da ga kaj boli?
Neločljivo povezanost mišic in sklepov ter njihova zmožnost, da gredo skozi celoten optimalen razpon gibanja, imenujemo prožnost. Ta se razvije skozi uporabo različnih raztegovalnih metod. Raztegovanje oz. prožnost ima številne koristi, med drugim pomaga preprečevati poškodbe in bolečine v mišicah, ohranja in krepi mišično moč ter izboljšuje samo izvedbo posamezne vaje. Izsledki so pokazali, da lahko redno raztezanje po treningu vzpodbudi dolgoročne pozitivne učinke, medtem ko raztezanje pred treningom povzroči negativne učinke na končno izvedbo posameznih vaj.
Ali kdaj občutite bolečino ali kakšno nenavadno spremembo v telesu in pomislite, da vam telo sporoča informacijo, da je nekaj narobe? Simptomi, ki jih čutimo, so namreč načini, s katerimi nas telo opozarja na bolezenski proces in predstavljajo klic po spremembi. Simptomi zavzemajo vse vrste oblik, intenzivnosti, časovne porazdeljenosti in lokacije. Simptomi so lahko vsa najrazličnejša odstopanja od normale, kot so: hladen pot, nekoliko hitrejši srčni utrip, občutki napihnjenosti, krči, glavoboli in vse druge vrste bolečine, … Seznam je neskončen. Definicija simptoma je lahko torej zelo obširna. Njegov pomen, po drugi strani, pa je zelo enostaven. Simptom, v kakršni koli obliki naj bo, je v resnici pokazatelj neke druge motnje v delovanju telesa.
Nakupovalna košarica

Prijava na uvajanje

"*" indicates required fields

Ime in priimek
Zanimam se za:*
Število ur uvajanja:*
Časovno mi ustreza*
Označite lahko več možnosti
This field is hidden when viewing the form
Časovno mi ustreza:
Označite lahko več možnosti
This field is for validation purposes and should be left unchanged.