Oči - energijsko potraten občutljiv organ

Oči – energijsko potraten občutljiv organ

Preko vida od jutra do večera sprejmemo kar 80 % informacij iz okolja, zato ne gre pozabiti, da je potrebno za oči tudi ustrezno skrbeti. Izboljšanje vida vpliva na izboljšanje skoraj vseh gibalnih sposobnosti, predvsem pa ravnotežja, zato bi morale biti vaje za izboljšanje vizualnega sistema del vsakega vadbenega programa.
Spela_Jaksa_PetiElement-krog
Špela Jakša

Ustanoviteljica znamke Peti element
uni. dipl. biokem., dipl. fizioterapevt

Splošno
1 marca, 2021

Evolucijsko gledano so ljudje v davnih časih predvsem tipali, poslušali, šele nato gledali. Čeprav pomemben, je bil vid šele na tretjem mestu. Z izumom pisave pa je postal vid zelo pomemben. Pri branju so predvsem zaposlene oči, tip in sluh pa nekoliko manj. Danes velja, da z očmi sprejmemo okoli 80 % vseh informacij iz okolja, s preostalimi čutili pa le okrog 20 %. Pa skrbimo za svoje oči? Izboljšanje vida vpliva na izboljšanje skoraj vseh gibalnih sposobnosti, predvsem pa ravnotežja, zato bi morale biti vaje za izboljšanje vizualnega sistema del vsakega vadbenega programa.

Oči so dragocen čut. Ste vedeli, da:

  • so v očesu vidne poškodbe telesnih organov in posledice čustvenih napetosti? Oči razkrivajo povišan holesterol, pritisk, bolezni jeter, sladkorno bolezen in še marsikaj drugega.
    človek ne zaznava vidnega sveta le z očmi, ampak tudi z možgani? To dokazuje spoznanje, da lahko poškodba možganov privede do popolne slepote, čeprav ostanejo oči popolnoma nepoškodovane.
  • ni možno kihniti z odprtimi očmi?
  • se zenica očesa razširi do 45 %, ko se zagledamo v nekoga, ki ga imamo radi?
  • so mišice, ki premikajo oko, najaktivnejše mišice v telesu? Premaknile naj bi se kar 100.000-krat na dan.
    se velikost oči od rojstva naprej ne spreminja, medtem ko nos in ušesa rastejo celo življenje?
  • oči porabijo približno 65 % energije možganov, kar je več kot katerikoli drug del telesa? Morda zato, ko smo utrujeni, zapremo oči.
  • človeško oko prepoznava le rdečo, modro in rumeno barvo, vse ostale barve pa so mešanica teh treh? Raziskave so potrdile, da težko depresivni ljudje vidijo barve z manj kontrasta.

Storite nekaj zase

Rezervirajte si uvajalno diagnostično uro z našimi strokovnjaki.

Preko vida od jutra do večera sprejmemo kar 80 % informacij iz okolja, zato ne gre pozabiti, da je potrebno za oči tudi ustrezno skrbeti. Če želite izvedeti več o tem, kako so oči in jezik povezani z zdravjem vestibularnega sistema, kakovostnim spanjem in zdravjem vratne hrbtenice, ter preko inovativnih vaj izboljšati ravnotežje, gibljivost in koordinacijo, priporočamo ogled 18. prispevka šole Peti element tukaj.

Naredite nekaj zase in preizkusite sledečo vajo. Medtem ko držite glavo popolnoma pri miru, poglejte kolikor morete navzgor in zadržite pogled 5–10 sekund. Nato poglejte dol, levo, desno in na vse štiri diagonale. Vsakič zadržite pogled 5–10 sekund. Na koncu 5–10-krat zaokrožite z očmi v vsako smer. To je preprosta in izjemno koristna vsakodnevna vaja za ohranjanje očesne higiene, ki jo toplo priporočamo.

Lahko pa tudi večkrat na dan pogledate svojo ljubljeno osebo, saj se ob pogledu na ljubljeno osebo očesna zenica razširi vse do 45 %. Posledično lahko sklepamo, da je tudi to neke vrste telovadba za oči.

Vabimo vas k lastnemu raziskovanju in predlagamo prebiranje preostalih člankov tukaj. Največja naložba je namreč investicija vase. Stopite v stik z nami sedem dni v tednu preko naših kontaktov tukaj in z veseljem vam bomo pomagali. 

Nedrseče nogavičke na prste (zaprti model)

Vsak par naših nogavic je narejen na način, da vsem nožnim prstom omogoči največjo možno mero gibalne avtonomije in oprijema.

Prijavite se na prejemanje strokovnih člankov

Za vas jih pišejo fizioterapevti in kineziologi v sodelovanju z zdravniki specialisti.

"*" indicates required fields

Ime in Priimek*
This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Več strokovnih člankov

Navadno ne opazimo kako trdo delajo naša stopala dokler ne začutimo bolečine v stopalnem loku. Sprožitelji bolečine so med drugim lahko mehanske poškodbe, napačna obutev, dolgotrajna hoja, stanje na mestu ali napačna drža. Če smo dobro seznanjeni z dejavniki tveganja, lahko delujemo preventivno in preprečimo pojav bolečine. V primeru da že trpimo za tovrstno bolečino, pa je ključnega pomena da se podučimo o načinih zdravljenja še preden obiščemo zdravnik V nadaljevanju so predstavljene vaje za stimulacijo zgornjega in spodnjega skočnega sklepa (gležnja) in stopala.
Vsako telo ima svojo zgodbo, pravzaprav dve. Prva je biografska, ki je vezana na odraščanje in kako sprejemljivost življenja oblikuje naše telo, pri evoluciji pa gre za dolgotrajno zaporedje dogodkov, ki so milijone let iz generacije v generacijo spreminjalo telesa prednikov in posledično prilagajala telesa. Poleg biološke evolucije, ki je naključna, pa ne smemo zanemariti tudi kulturne evolucije, ki je usmerjeno in namensko radikalno spremenila telesa. Presoja o tem zakaj pademo iz ravnovesja, zakaj kompenziramo in nenazadnje zbolimo, je ključna za preprečevanje in zdravljenje bolezni.
Ustrezna vadba je pomemben del zdravega načina življenja za vse. Za ljudi s Parkinsonovo boleznijo pa je več, kot le zdrava – je bistvenega pomena za ohranjanje ravnotežja, mobilnosti in aktivnosti njihovega vsakdanjika in zadovoljivega, samostojnega življenja. Ključnega pomena za uspešno upravljanje z boleznijo je torej vzpostavitev zgodnjega in rednega vadbenega režima, ki pa mora vključevati nekaj bistvenih vsebin. Gre za vaje, ki povečujejo ali ohranjajo gibljivost in prožnost, aerobno komponento in vaje za moč.
Nakupovalna košarica

Prijava na uvajanje

"*" indicates required fields

Ime in priimek
Zanimam se za:*
Število ur uvajanja:*
Časovno mi ustreza*
Označite lahko več možnosti
Hidden
Časovno mi ustreza:
Označite lahko več možnosti
This field is for validation purposes and should be left unchanged.