Je proti bolečinam počitek dober_1

Je proti bolečinam počitek dober?

Krajši počitek v postelji, ki pa naj ne bi bil daljši od dveh 2 dni, se priporoča izključno v primeru močnejših bolečin v križu. Pri blažjih bolečinah v križu, se ležanje v postelji ne svetuje in le-to ni del zdravljenja. Je pa pomembno, da hrbtenico večkrat na dan razbremenimo. Razbremenili položaj hrbtenice je navadno ležeči položaj, saj omogoča razbremenitev hrbtenice vzdolžnih sil in s tem regeneracijo medvretenčnih ploščic. Položaj mora biti kar se da udoben, da omogoča telesno in duševno sprostitev. V namene sprostitve se večkrat na dan za nekaj minut namestite v enega izmed naštetih razbremenilnih položajev v katerem ozavestite dihanje.
Spela_Jaksa_PetiElement-krog
Špela Jakša

Ustanoviteljica znamke Peti element
uni. dipl. biokem., dipl. fizioterapevt

Bolečine, Rehabilitacija
1 marca, 2021

Razbremenili položaj hrbtenice je navadno ležeči položaj, saj omogoča razbremenitev hrbtenice vzdolžnih sil in s tem regeneracijo medvretenčnih ploščic. Ležimo lahko na:

  • hrbtu,
  • boku ali
  • trebuhu.

Položaj mora biti kar se da udoben, da omogoča telesno in duševno sprostitev. Krajši sprehodi, izvajanje terapevtskih vaj pod nadzorom strokovnjaka, ohranjanje vsakodnevnih aktivnosti in dovolj spanja pripomorejo k hitrejšemu odpravljanju bolečin v hrbtenici, vendar ne smemo pozabiti na razbremenitev.

V namen sprostitve se večkrat na dan za nekaj minut namestite v enega izmed zgoraj naštetih razbremenilnih položajev, v katerem ozavestite dihanje. Sproščeno in enakomerno preponsko dihanje namreč omogoča harmonično vključevanje globokih mišičnih struktur, ki podpirajo hrbtenico, in tako zmanjšuje bolečino v tem predelu. Preponsko dihanje omogoča gibanje in prekrvavljenost notranjih organov, pospešuje gibanje limfe ali mezge, zmanjšuje napetost vzdolž hrbtenice, preko nevroloških in hormonskih odzivov pa povečuje občutek zadovoljstva in nas ohranja bolj zdrave.

Za vas smo pripravili brezplačno celostno vadbo proti bolečinam v hrbtenici ali proti išiasu, ki jo lahko preizkusite tukaj.

Vabimo vas k lastnemu raziskovanju in predlagamo prebiranje preostalih člankov tukaj. Največja naložba je namreč investicija vase. Stopite v stik z nami sedem dni v tednu preko naših kontaktov tukaj in z veseljem vam bomo pomagali.

Nedrseče nogavičke na prste (zaprti model)

Vsak par naših nogavic je narejen na način, da vsem nožnim prstom omogoči največjo možno mero gibalne avtonomije in oprijema.

Storite nekaj zase

Rezervirajte si uvajalno diagnostično uro z našimi strokovnjaki.

Prijavite se na prejemanje strokovnih člankov

Za vas jih pišejo fizioterapevti in kineziologi v sodelovanju z zdravniki specialisti.

"*" indicates required fields

Ime in Priimek*
This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Več strokovnih člankov

Vaginizem je stanje, za katerega je značilno nehoteno krčenje mišic medeničnega dna oz. mišic, ki obkrožajo odprtino ženskega zunanjega spolovila. Temu so pogosto pridružene bolečine in oteženi ali onemogočeni spolni odnosi. Vaginizem je resno zdravstveno stanje, ki lahko ženskam povzroči neznanske tegobe in stiske, težave v razmerjih in celo predstavlja oviro pred ustvarjanjem družine.
Bolečine v ramenih so med najpogostejšimi mišično-skeletnimi težavami, ki vodijo v obisk zdravnika družinske in splošne medicine. Incidenca pojava bolečin v ramenih raste s starostjo¹ in je nekoliko pogostejša pri ženskah kot pri moških². Bolečine v ramenih so največkrat posledica patologij v ramenskem sklepu, ramenskem obroču ter pripadajočih vezeh in mišicah. Izvor za bolečine v rami se lahko nahaja v vratni hrbtenici, od koder se bolečina širi po poteku živcev preko ramena proti zgornji okončini in roki. Kot prenesena bolečina pa je lahko bolečina v rami tudi posledica obolenj v notranjih organih ali srcu, kar je morebitna indikacija za nujno stanje. Pri tem je potrebno biti pozoren na spremljajoče simptome, kot so težave z dihanjem ali bolečine zgornjega dela prsnega koša.
Kadar se bliža prehodni letni čas z naraščajočimi respiratornimi obolenji in okužbami, nekateri ljudje že raziskujejo načine, na katere bi se pred njimi obvarovali. Drugi pričenjajo z ukrepi za dvig odpornosti šele ob prvih simptomih in znakih slabšega počutja. Ali je takrat, ko so kihanje, smrkanje, boleče grlo ipd. že prisotni, prepozno? Kako svoj imunski sistem najbolje pripraviti na zimo? Kako izboljšati delovanje imunskega sistema in se izogniti bodisi t. i. sezonskim obolenjem, ki nas le za nekaj dni zadržijo od dela, bodisi okužbam, ki vodijo v resnejše zdravstvene težave? Odgovore smo pripravili v sledečem strokovnem članku.
Nakupovalna košarica

Prijava na uvajanje

"*" indicates required fields

Ime in priimek
Zanimam se za:*
Število ur uvajanja:*
Časovno mi ustreza*
Označite lahko več možnosti
Hidden
Časovno mi ustreza:
Označite lahko več možnosti
This field is for validation purposes and should be left unchanged.