bolecine_v_krizu_clanek

Miti o bolečinah v hrbtenici: Ali so telesna drža, moč in vzdržljivost mišic trupa ter diskus hernija res pravi vzrok za bolečino v križu?

Številni strokovnjaki menijo, da so slaba drža, pomanjkanje mišične moči in vzdržljivosti ter strukturne spremembe, kot so zdrs medvretenčne ploščice, zožitev hrbtenjačnega kanala ali nenavadni kostni odrastki sklepnih vretenc, glavni vzroki za pojav bolečin v hrbtenici.
Spela_Jaksa_PetiElement-krog
Špela Jakša

Ustanoviteljica znamke Peti element
uni. dipl. biokem., dipl. fizioterapevt

Rehabilitacija, Bolečine
20 marca, 2021

Telesna drža

Verjetno ste že slišali, da je slaba drža vzrok za pojav bolečine v hrbtenici, zato jo je potrebno izboljšati. Nošnja pasov za lepšo držo, krepitev hrbtnih mišic, vlečenje popka proti hrbtenici, potisk ramen nazaj, dvig prsnice, vzravnano sedenje, stiskanje zadnjičnih mišic ter neprestano osveščanje lepe in odpravljanje grde drže bodo odpravili vsakršne bolečine in vrnili zdravje hrbtenici. Pa to res drži? Ideja, da je slaba drža vzrok za bolečine v hrbtenici, je močno razširjena, vendar se je potrebno vprašati, kakšni znanstveni dokazi jo podpirajo. Izsledki novejših raziskav nam lahko pomagajo osvetliti problematiko lepe drže.

V eni izmed longitudinalnih študij, znotraj katere so proučevali razvoj bolečine v odvisnosti od telesne drže v daljšem časovnem obdobju, so analizirali telesno držo najstnikov in rezultate primerjali s pojavnostjo bolečine v odrasli dobi. Rezultati raziskave poročajo, da odrasli, ki se v obdobju najstništva niso prav lepo držali, za bolečinami v hrbtenici ne trpijo pogosteje kot odrasli, ki so se v mladosti lepo držali. Mladostniki s sključeno držo, povečano prsno ali ledveno krivino in, na splošno, mladi, katerih drža odstopa od predvidene optimalne drže, v odraslem obdobju bolečine v hrbtenici ne razvijejo pogosteje kot odrasli, ki so imeli v obdobju najstništva optimalno telesno držo. Podobno opažajo tudi številne druge študije, ki poročajo, da velikost ledvene krivine, nagib medenice in zmerna neskladnost v dolžini nog niso poglavitni vzroki za pojav bolečine v križu.

Sistematičen pregled literature ne ponuja zadostnih dokazov o soodvisnosti med telesno držo in bolečino v hrbtenici, ki bi podprli idejo, da je bolečino v hrbtenici mogoče odpraviti s korekcijo drže. Telesna drža je posledica usklajenega delovanja skeletnega, mišičnega in vezivnega sistema, vse skupaj pa nadzoruje živčni sistem, ki glede na čustveno stanje in razpoloženje ves čas uravnava napetost telesnih tkiv in, posledično, gibanje. Zato za odpravljanje bolečin v hrbtenici neprestano ponavljanje korekcij, kot so glava gor, ramena nazaj in prsa ven, ne bo dovolj.

Vaje proti bolečinam v hrbtenici

Predstavljamo tri vaje proti bolečinam v križu, ki lahko znatno zmanjšajo bolečine, omejitve ali neprijetnosti.
Play Video

Mišice trupa

Zdravstvene smernice za obvladovanje bolečin v hrbtenici priporočajo vaje, usmerjene v krepitev mišic okoli hrbtenice, in tako imenovane vaje za stabilizacijo trupa. Vendar vedno več novodobnih raziskav opaža, da zmanjšana moč in vzdržljivost mišic trupa ne prispevata bistveno k nastanku bolečin v hrbtenici. Je potemtakem vadba, usmerjena v krepitev mišic trupa in izvajanje vaj za povečavanje stabilnosti trupa, sploh učinkovita? Čeprav krepitev mišic trupa in vaje za stabilizacijo trupa lahko omilijo bolečino, učinka tovrstnega pristopa ne moremo pripisati izboljšanju mišične vzdražljivosti ali moči, temveč predvsem spremembam gibalnih vzorcev, ki so posledica boljše osveščenosti telesa. Če želimo ohranjati močno, prožno in prilagodljivo telo, krepitev mišic trupa in vaje za stabilizacijo ne bodo dovolj, ampak potrebujemo nekoliko bolj celosten pristop. Za dolgoročno zdravje je pomembno, da je vadba pestra in raznolika, upoštevati mora naravne zakonitosti in gibanje telesa, s čimer zagotovimo dobro medmišično koordinacijo in, posledično, dobre gibalne vzorce, kar bo pomagalo omiliti bolečino in preprečiti nastanek novih epizod bolečin v hrbtenici.

Degeneracija medvretenčne ploščice, zoženje hrbtenjačnega kanala, zdrs medvretenčne ploščice in ostale nepravilnosti hrbtenice

Predpostavka, da so bolečine posledica degenerativnih sprememb hrbtenice, ki jih razkrije magnetna resonanca (MR), je pogosto izhodišče za zdravljenje z operacijo. Vendar številne sodobne študije zavračajo prenaglo odločanje za operativne posege, saj opažajo, da so degenerativne spremembe v resnici naravne starostne spremembe, ki največkrat niso povezane s simptomatiko.

Bolečina ni vedno v sorazmerju z izvidi diagnostične metode. Včasih lahko na rentgenskih posnetkih hrbtenice najdemo obsežne kostne izrastke, ki ne povzročajo bolečin, medtem ko je ob močnih bolečinah rentgenski izvid skorajda brez posebnosti. V eni izmed obsežnih raziskav so odkrili, da ima več kot 52 % oseb brez bolečin sumljive strukturne nepravilnosti hrbtenice, za katere se navadno priporoča operacija. Do podobno presenetljivih ugotovitev je prišlo še več študij. V eni takšnih študij so ugotovili, da ima približno 30 % posameznikov, ki niso nikoli trpeli za bolečinami v hrbtenici, strukturne nepravilnosti hrbtenice, pri več kot 20 % udeležencev pa je prisoten celo zdrs medvretenčne ploščice.

Strukturne spremembe in posebnosti pri težavah s hrbtenico pogosto odkrijemo čisto naključno. Na diagnostičnih izvidih lahko zlahka opazimo strukturne spremembe hrbtenice, ki so del naravnih starostnih sprememb, vendar to ni tisto, kar povzroča težave. To seveda ne pomeni, da degenerativne spremembe, zoženje hrbtenjačnega kanala, zdrs medvretenčne ploščice ali druge strukturalne posebnosti ne morejo povzročati bolečine. Seveda jo lahko, a če velik odstotek ljudi z zdrsom medvretenčne ploščice ne občuti bolečine, kako verjetno je, da je to tisto, kar povzroča bolečino v hrbtenici?

Nedrseče nogavičke na prste (zaprti model)

Vsak par naših nogavic je narejen na način, da vsem nožnim prstom omogoči največjo možno mero gibalne avtonomije in oprijema.

Zaključna misel o mitih o bolečinah v hrbtu

Izsledki novejših raziskav poročajo, da slaba drža, mišična šibkost in strukturne spremembe hrbtenice ne predstavljajo poglavitnih vzrokov za pojav bolečine v hrbtenici. Korekcija drže, krepitev mišic trupa, redno izvajanje vaj za stabilizacijo hrbtenice, zdravljenje z zdravili in operativni posegi pa ne prinašajo nujno želenih rezultatov. Ključne ugotovitve, priporočila in sodobne smernice navajajo, da naj začetno zdravljenje bolečin v hrbtenici pri večini pacientov z akutno ali s subakutno bolečino vključuje gibalno terapijo, izvajanje sprostitvenih in protistresnih tehnik, lahko pa tudi kognitivno vedenjsko terapijo. Prav tako je potrebno poudariti izjemno pomembnost seznanitve s kakovostnimi informacijami, vezanimi na zdrav življenjski slog. Šele pozneje, če tovrstne oblike zdravljenja ne pokažejo učinka, se svetuje uvedba zdravil ali morebitna operacija.

Vabimo vas k lastnemu raziskovanju in predlagamo prebiranje preostalih člankov <tukaj>. Največja naložba je namreč investicija vase. Stopite v stik z nami sedem dni v tednu preko naših kontaktov <tukaj> in z veseljem vam bomo pomagali.

Storite nekaj zase

Rezervirajte si uvajalno diagnostično uro z našimi strokovnjaki.

Prijavite se na prejemanje strokovnih člankov

Za vas jih pišejo fizioterapevti in kineziologi v sodelovanju z zdravniki specialisti.

"*" indicates required fields

Ime in Priimek*
This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Več strokovnih člankov

Skrivnost se skriva v dihanju. Glavna dihalna mišica je prepona. Vendar prepona ni pomembna samo za dihanje kot primarnega pomena. Zaradi gravitacije je pomembna usklajenost notranje enote, kar se uskladi izključno z ustreznim dihanjem. Živec Vagus pa potrebuje ustrezen dihalni vzorec, za optimalno napetost in funkcijo. Simptomi novodobnega življenjskega sloga zaradi pomanjkanja gibanja in premalo ljubezni (neustrezne obravnave) do sebe, so vir neštetih motenih funkcij telesa. Zato poskrbite zase s ponavljanjem optimalnega diha.
Bolečina v vratu je poleg bolečin v ledvenem predelu eden vodilnih razlogov za obisk družinskega zdravnika v Evropi. Zaradi sedečega načina življenja, pisarniškega dela, preživljanja prostega časa za ekrani računalnikov in televizij ter ostalih stresnih dejavnikov na telo lahko bolečine v vratu štejemo med bolezni sodobnega časa.
Signali, ki jih srce neprestano pošilja v možgane, vplivajo na delovanje višjih možganskih centrov, ki sodelujejo pri zaznavanju, kogniciji in čustveni predelavi. Informacije, ki se nanašajo na čustveno stanje, se po telesu posredujejo tudi prek elektromagnetnega polja srca. Ritmični vzorec srčnega utripa se bistveno spremeni, ko doživljamo različna čustva. Negativna čustva so povezana z motečim, neurejenim, neusklajenim vzorcem srčnega ritma, nasprotno so pozitivna čustva povezana z gladkim, urejenim, skladnim vzorcem ritmične aktivnosti srca. Najpreprostejši način spodbujanja enakomernega ritmičnega vzorca bitja srca, ki je pomembno z vidika zagotavljanja homeostaze notranjega organizma, je sproščeno preponsko dihanje.
Nakupovalna košarica

Prijava na uvajanje

"*" indicates required fields

Ime in priimek
Zanimam se za:*
Število ur uvajanja:*
Časovno mi ustreza*
Označite lahko več možnosti
Hidden
Časovno mi ustreza:
Označite lahko več možnosti
This field is for validation purposes and should be left unchanged.