V bolečine v nogah lahko vodijo tudi bolezni perifernih žil, ki so zadolžene za pretok krvi skozi mišice in druga tkiva v okončinah. Boleče noge so lahko posledica arterijske ali venske insuficience, tromboze globokih žil (krvni strdek v globokih venah noge), površinskega tromboflebitisa (krvni strdki v površinskih venah noge, ki povzročajo krčne žile – vidne varice oz. varikozne vene). Bolečine v nogah, ki jih povzroča nezadostno delovanje arterij ali ven, so lahko prvi pokazatelj oslabljenega srčno-žilnega sistema, katerega je potrebno jemati zelo resno. Nezadosten krvni obtok lahko namreč vodi v resno bolezensko stanje, saj pomeni večje tveganje za razvoj življenje ogrožajočih srčno-žilnih obolenj, kot sta koronarna srčna bolezen ali srčni infarkt.
Arterijska insuficienca je posledica poapnenja žil, ki se imenuje tudi ateroskleroza. Povzroči zmanjšan ali spremenjen pretok krvi, napolnjene s kisikom in hranili do ciljnih tkiv v telesu. Pogosteje prizadene ljudi po petdesetem letu, med dejavniki tveganja pa so še kajenje, povišan holesterol, povišan krvni tlak, sladkorna bolezen, debelost, nezdrava prehrana in pomanjkanje telesne dejavnosti. Simptome in znake arterijske insuficience najpogosteje najdemo v spodnjih okončinah. Za bolečino v nogah zaradi arterijske insuficience je značilno, da nastopi včasih le ob obremenitvah oz. med telesno dejavnostjo – to je lahko že hoja – in preneha, ko posameznik preneha z aktivnostjo. Drugi znaki vključujejo slabo tipen srčni utrip, bledo in hladno kožo boleče noge in pekočo nočno bolečino v podplatih, ki jo izboljša gibanje ali nihanje z nogo čez rob postelje.
Popuščanje ven pomeni neustrezno delovanje žil in žilnih zaklopk, ki kri kot črpalka poganjajo iz okončin nazaj proti srcu. Venske zaklopke skrbijo za enosmerno potovanje krvi oz. preprečujejo zastajanje krvi v nogah. Njihova naloga je otežena zaradi pokončnega položaja človeka, v okvaro in moteno funkcijo pa vodijo vnetni procesi v stenah žil, zaradi česar se le-te razširijo, povečan tlak krvi v žilah pa daje občutek težkih nog. Simptomi in znaki, ob katerih lahko pomislite na vensko popuščanje, so topa in pekoča bolečina v nogah, pojav krčev v nogah, občutek srbenja in nemirnih nog,
kožne spremembe in krčne žile ter prisotnost otekline v predelu nog. Kadar krvne žile počijo, povzročijo krvavitve v tkivnih prostorih noge, kar je eno od pojasnil, zakaj bolijo noge. V napredovalih primerih se lahko pojavijo tudi razjede na koži.
V oslabljen venski krvni pretok vodijo pretežno stoječe ali sedeče delo, izpostavljanje visokim temperaturam, debelost, nezdrav življenjski slog (kar vključuje pomanjkanje telesne dejavnosti, nezdravo prehrano, navade, kot so kajenje in prekomerno pitje alkohola), lahko pa se stanje velikokrat poslabša med hormonskimi neravnovesji in spremembami zaradi nosečnosti ali menopavze. Med dejavniki tveganja, na katere ne gre vplivati, pa so višja starost, genska predispozicija, ženski spol in že prebolela globoka venska tromboza.