Bolecine vnetja Peti element

Zmanjšajte bolečino, zaženite samozdravljenje

Spela_Jaksa_PetiElement-krog
Špela Jakša

Ustanoviteljica znamke Peti element
uni. dipl. biokem., dipl. fizioterapevt

Bolečina je sporočilo telesa, ki nam daje informacijo, da nekaj ni vredu. Obstaja veliko različnih vrst bolečine in kadar je bolečina zelo intenzivna, lahko drastično vpliva na kvaliteto življenja in nas omejuje na vsakdanjem nivoju. Najpogostejši izmed načinov soočanja z bolečino je jemanje protibolečinskih zdravil. Ta preprečujejo prenos bolečinskih dražljajev do možganov in vsaj kratkotrajno preprečijo občutek bolečine. V večini primerov vzamemo protibolečinsko tableto in v upanju, da bolečina izgine, nadaljujemo s svojimi opravki in s svojim dnevom. Protibolečinska zdravila nas spremljajo že skoraj na vsakem koraku, za vsak slučaj so spravljena v torbici med vsakodnevnimi opravki ali pa v avtu. Ker – kdo pa ima čas, da ga kaj boli?
Bolečine
23 septembra, 2023

Članek vas bo opomnil, kakšna je naloga bolečine in zakaj si je ne želimo zamaskirati. Poleg tega vam bomo predstavili naravnejši pristop k obravnavi bolečine brez protibolečinskih zdravil, s katerim je ne boste le zmanjšali in lažje obvladovali, ampak boste hkrati spodbudili telo v regeneracijo in samozdravljenje.

Oglejte si strokovno predavanje na omenjeno tematiko

Bolečina varuje

Naloga bolečine je sporočiti možganom, ko je telo v nevarnosti za poškodbe. Na tak način nam telo sporoča, kaj s telesom lahko in česa ne smemo početi ter tako omogoča, da nadaljnje poškodbe preprečimo. Zariše nam meje varnega. Če bolečine ne bi čutili, bi lahko stanje poslabšali, ker ne bi vedeli, kdaj je treba prenehati z določenimi aktivnostmi ali kako se pravilno odzvati na poškodbo. Prav zato je pomembno, da se bolečine ne bojimo, temveč se jo naučimo poslušati in nanjo ustrezno odreagirati.

Pomembnost vprašanja: »Zakaj boli?«

Če poenostavimo Newtonov zakon: Vsaka akcija sproži reakcijo. Bolečina se ni pojavila sama od sebe brez razloga, ampak s pojavom bolečine nekje tiči tudi vzrok zanjo. Da bi proti bolečini našli učinkovito rešitev, moramo raziskati sprožilec in dejavnike, ki nanjo vplivajo. Na mestu bolečine je lahko prisotno vnetje, brazgotinjenje tkiva, degenerativne spremembe, … Podrobnejši vpogled v nastanek in vzrok bolečine zahteva več časa, vendar, ko bi postavili na tehtnico, bi ugotovili, da se za učinkovitejše reševanje zdravstvenih težav bolj izplača celovit, podrobnejši in dolgotrajnejši pristop.

Vprašanja, s katerimi lahko raziskujemo vzrok bolečine in dejavnike, ki nanjo vplivajo:

  • Ali sem na mestu bolečine doživel/a kakšno poškodbo? Kaj vse sem doživel/a v preteklosti? Ali je travmatična izkušnja doletela kateri drug del mojega telesa?
  • Ali pijem dovolj vode?
  • Kakšna je moja prehrana?
  • Koliko in na kakšen način se gibam?
  • Ali dovolj spim?
  • Ali dovolj časa preživim na sončni svetlobi?
  • Katere so moje nezdrave navade oz. razvade?

Odgovori na našteta vprašanja lahko razkrijejo marsikaj ali pa celo sami po sebi ponudijo rešitve. Telo samo poseduje neverjetne sposobnosti, načine kompenzacije in odgovore na bolečino. Takoj, ko bolečino začutimo, se sprožijo določeni fiziološki procesi z namenom, da se z bolečino lažje soočamo, medtem ko na mestu poškodbe potekajo vnetni procesi, procesi celjenja in obnove. Pomembno je, da telesu pri tem zagotovimo optimalne pogoje in ga pri zdravljenju podpremo. V nadaljevanju razkrivamo 10 naravnih ukrepov, ki resnično učinkujejo za zmanjšanje bolečine in spodbujanje telesa k celjenju, pa smo jih zaradi navidezne praktičnosti, pomanjkanja časa in skrbi zase že skoraj popolnoma zamenjali s protibolečinskimi zdravili.

Oglejte si strokovno predavanje na omenjeno tematiko

1. Poslušajte bolečino

Obstajajo številne različne vrste bolečine, ki jih delimo glede na čas nastanka, intenzivnost, trajanje, lokacijo ter občutke in simptome, ki jo spremljajo. Obstaja tudi neke vrste prijetna bolečina, kot npr.: ko na masaži terapevt pritisne na točno določeno točko, ki sicer boli, vendar prija. Po drugi strani pa obstaja bolečina, ki nastane ob določenih gibih, ali pa samo enkrat in nikoli več. In ta nam sporoča, kaj je za naše telo velik »NE«. Ker je prvotni namen bolečine ta, da nas obvaruje pred nadaljnjo poškodbo, jo je potrebno poslušati in opazovati. Gibati, kadar ne boli in mirovati, kadar boli. Telesu bomo na takšen način zagotovili osnovni pogoj za pričetek zdravljenja težave – tako, da ne povzročamo nove.

2. Izmenično aplicirajte toploto in hlad

Toplota in hlad sta bila v preteklosti zelo pogosto uporabljena agensa tako za lajšanje bolečin kot tudi za umirjanje vnetja in otekline, spodbujanje regeneracije in celjenja. Zdaj se njuna raba v namen lajšanja bolečin v zdravstveni stroki opušča – predvsem zaradi tega, ker je veliko bolj enostavno in hitreje predpisati protibolečinsko zdravilo.

Izmenjajoča imerzija bolečega predela v toplo in hladno vodo ali apliciranje tople in nato hladne obloge je pri obvladovanju bolečine lahko zelo učinkovito. Vendar moramo pri uporabi toplote in hladu upoštevati naslednja navodila:

  • Najprej del telesa potopimo v toplo vodo 35 – 45 stopinj. To storimo za maksimalno 3 minute. Toplota na krvni obtok deluje stimulativno in se zato načeloma pri akutnih vnetjih ne priporoča. Pri teh je namreč na področju poškodbe že zbrana večja količina krvi in takšnih in drugačnih celic. S povečanjem pretoka s toploto pa dodatno spodbujamo dovod sveže krvi in s tem potiskamo zastalo kri, skupaj z odpadnimi snovmi stran s področja. Sveža kri pa vsebuje rdeče krvne celice, potrebna hranila, vodo in kisik. Želeni učinek se začne po 3 minutah upočasnjevati, zato z gretjem prekinemo.
  • Sledimo s 30 sekundami mrzle vode ali obloge 10 – 15 stopinj, ki prav tako stimulativno deluje na prekrvljenost področja.
  • Nato postopek pričnemo zopet s toplo vodo ali oblogo in celoten proces ponovimo le 3-krat, saj lahko stimulativni proces na telo deluje precej utrujajoče. Postopek lahko čez dan večkrat ponovimo.

Za okončine se npr. lahko uporablja veder vode, za prsni koš, hrbet ali stegna, pa se mogoče raje odločite za obloge. Svetujem, da imate vedno v zamrzovalniku nekaj leda ali v hladilniku hladno oblogo za primere poškodb, da boste čimprej spravili bolečino in vnetje pod nadzor.

Če se želimo posluževati toplih in hladnih oblog, si moramo za to vzeti dovolj časa. Določiti moramo termin sami s seboj, saj se v nasprotnem primeru pogosto zgodi, da ne storimo tistega, kar smo imeli v načrtu.

3. Gibajte

Gibanje je pri obvladovanju bolečine ključnega pomena. Telesna dejavnost poveča krvni in limfni pretok, ohranja ustrezno gibljivost sklepov, krepi mišice, fascije in druga vezivna tkiva, kot so ligamenti in vezi, pa ohranja krepke in prožne. Spodbuja sproščanje endorfinov in drugih hormonov, ki vplivajo na naše splošno počutje, razpoloženje in čutenje bolečine, izboljšuje kakovost spanja in zmanjšuje vnetje.

Vendar kadar nam telo sporoča akutno intenzivno bolečino, nam želi preprečiti, da nadaljujemo s takšne vrste gibanjem oz. obremenitvijo. V primeru akutne intenzivne bolečine je prvih nekaj dni priporočeno mirovanje. Če z enako dejavnostjo nadaljujemo, lahko namreč stanje poslabšamo in si morebiti povzročimo dodatne poškodbe, … Posledično se lahko bolečina, poškodba in vnetje vlečejo neskončno dolgo. To se pogosteje zgodi, kadar želimo prebroditi bolečino s protibolečinskimi zdravili in zdravljenju telesa ne namenimo tistega časa, ki ga potrebuje, da se zaceli.

Kljub temu, da je v primeru akutne bolečine priporočeno mirovanje, bo skoraj vedno obstajala oblika gibanja, ki jo lahko izvajamo kljub poškodbi in bolečinam. Pri tem je smiselno ponovno poudariti, da je poslušanje svojega telesa na prvem mestu.

Brezplačen trening

Varne vaje proti bolečinam, za umiritev in sprostitev mehkega tkiva

4. Poskrbite za uravnovešeno, zdravo ter zmerno prehrano

Brez ustrezne prehrane telo nima hranil, s katerimi lahko zažene procese zdravljenja. Poskrbite za uravnoteženo in zdravo prehrano, s katero boste zaužili dovolj vlaknin, beljakovin, zdravih maščob, vitaminov in mineralov. Poudarek na prehrani nosi tudi moja knjiga Zavladajte nad toksičnostjo. Uporabljali jo bomo v naslednji istoimenski spletni šoli, kjer boste prebrano v tem članku lahko bolj podrobno osmislili in ponotranjili in prižgali procese zdravljenja na področjih, kjer to potrebujete.

5. Poskrbite za ustrezno hidracijo tkiv

Če tkiva nimajo dovolj vode oz. tekočine, ki do njih dovaja potrebna hranila, vitamine in minerale, ne morejo biti zadostno prehranjena. Posledično izgubijo svojo viskoznost in elastičnost. Tekočine primanjkuje tudi med sklepi, kar lahko povzroča bolečino. Medceličnina lahko postane nasičena in  porušijo se lahko koncentracije elektrolitov znotraj in zunaj celice, poleg tega pa je oteženo odplavljanje odpadnih snovi iz telesa.

Oglejte si strokovno predavanje na omenjeno tematiko

6. Omejite ali popolnoma odpovejte škodljive navade

Pomislite na manj zdrave navade, ki na vaše zdravje in počutje nimajo nobenega pozitivnega učinka, ali pa vam celo škodujejo. Te vključujejo kajenje, prekomerno pitje alkohola, živila z visoko vsebnostjo rafiniranega sladkorja, … Nekaterih izmed teh se je dobro popolnoma odreči ali pa jih omejiti. V Petem elementu vedno znova poudarjamo zmernost – ničesar ni dobro v neskončnem izobilju.

Skrivnosti kofeina

Kaj pravzaprav pomeni redno pitje kave in kako vpliva na telo? Mnogim je redna spremljevalka že dolgo let, predvsem vsak dan. Tokrat nas zanima, kakšen je vpliv te črne tekočine za naš organizem. Ste pripravljeni na surova dejstva?

7. Telesu privoščite potreben počitek

Privoščite telesu potreben počitek. Celjenje je lahko dolgotrajen proces, zato ne bodite nestrpni, temveč potrpežljivi. Poleg tega poskrbite za dobro spalno higieno. Dovolj dolg in kvaliteten spanec dela čudeže. Tega se v Petem elementu dobro zavedamo, zato lahko v strokovnem priročniku najdete praktične nasvete, kako izboljšati spanec.

Spanje je zdravilno

Spanje spada med temeljne fiziološke potrebe človeka in je nujno za preživetje. Čeprav ni nič manj pomembno od zdrave prehrane ter zadostne telesne dejavnosti in hidriranosti, se mu v večini posveča premalo pozornosti.

9. Aplicirajte naravne kompresijske obloge, ki resnično pomagajo

Na boleča področja, rane, sklepe ali mišice lahko položite obloge z naravnimi učinkovinami in tako zmanjšate vnetje in ublažite bolečino. Najbolj učinkovite obloge vključujejo:

  • Navadni gabez: vsebuje sestavine, ki spodbujajo rast. Deluje protibolečinsko in protivnetno. Spodbuja celjenje ran in lahko pomaga k hidraciji in pomirjanju kože. Kljub temu se priporoča preveriti odziv telesa na gabezovo oblogo na manjšem delu kože in se prepričati, da ne povzroča telesu nikakršne neželene kožne reakcije.
  • Ingver: deluje protivnetno in protibolečinsko, poleg tega pa lahko izboljša prekrvavitev, kar lahko pomaga pri pospeševanju celjenja ran in obnovi poškodovanih tkiv. Zaradi dražeče narave se priporoča bolj kratkotrajna raba za akutne in manjše težave.
  • Kajenski poper: deluje protibolečinsko in sproščujoče na področja napetosti. Tega lahko jemljemo oralno ali pa s kompresijo na boleč predel.
  • Beli vratič: se pogosto uporablja za lajšanje glavobolov. Ima analgetične, protivnetne, pa tudi antiseptične lastnosti, kar pomeni, da lahko pomaga preprečiti okužbe na koži, kjer se uporablja. To je lahko koristno pri zdravljenju manjših ran ali odrgnin.
  • Ricinusovo olje: deluje protibolečinsko, protivnetno in sproščujoče na morebitne napetosti v mišicah ter adhezije v fascijah tudi dolgo časa po poškodbi tkiva. Uporablja se lahko večkrat na dan, ampak se je pred uporabo dobro prepričati, da ne povzroča nobenega neželenega učinka oz. kožne reakcije.

10. Bodite dosledni

Na naravni poti samozdravljenja in obvladovanja bolečine ni bližnjic, zato je pomembna doslednost. Takšen način traja dlje časa in zahteva vztrajnost, pa vendar boste ugotovili, da, čeprav po majhnih korakih, učinkuje neverjetno dobro.

V spletni šoli Zavladajte nad toksičnostjo bomo skupaj ponotranjili naštete komponente in dali telesu vsa orodja za boj proti bolečinam. S pomočjo 12-tedenskega programa in podporno skupnostjo doslednost ne bo težava. Odstrite masko svoji bolečini in se od nje poslovite za vedno.

Zmanjšajte bolečine

Spletna šola, kjer bomo obravnavali limfo, živec Vagus, raztezali fascije, se umirjali in kuhali za zmanjšanje bolečine in vnetja.

Oglejte si strokovno predavanje na omenjeno tematiko

Zaupajte podatke in posredovali vam bomo 1h predavanje.

"*" indicates required fields

Vnesite osebne podatke*

Literatura

  • Staiger C (2012). Comfrey: a clinical overview. Phytother Res. 26(10):1441-8. doi: 10.1002/ptr.4612.
  • Staiger C (2013). Comfrey root: from tradition to modern clinical trials. Wien Med Wochenschr. 163(3-4):58-64. doi: 10.1007/s10354-012-0162-4.
  • Popkin BM, D’Anci KE, Rosenberg IH (2010). Water, hydration, and health. Nutr Rev. 68(8):439-58. doi: 10.1111/j.1753-4887.2010.00304.x

Storite nekaj zase

Rezervirajte si uvajalno diagnostično uro z našimi strokovnjaki.

Več strokovnih člankov

Limfni sistem je izjemno pomemben del telesa, saj namreč prepreda celotno telo. Limfni sistem odstranjuje odvečno tekočino in odpadne produkte, čisti telo, sodeluje pri absorpciji hranil in nastopa kot del imunskega sistema, zato je zdrav limfni sistem predpogoj za dobro počutje in zdravje. Gibanje limfe je veliko počasnejše kot gibanje krvi in je v največji meri posledica krčenja skeletnih mišic, arterijskega pulza, sprememb telesnega položaja, masaže mehkega tkiva in kar je najpomembneje dihanja. Za zdrav limfni sistem je potreben zdrav življenjski slog, ki seveda vključuje udi gibanje.
Zapletene skupnosti mikroorganizmov, imenovane "mikrobiota", naseljujejo različne površine našega telesa in sodelujejo v mnogih fizioloških procesih. Ti organizmi so izredno gosto naseljeni v črevesju, kjer so se s pomočjo evolucije razvili za razgradnjo različnih prehranskih snovi in nosijo pomembno vlogo v procesu človeške prebave. Njihova aktivnost izboljšuje prebavno učinkovitost gostitelja (torej človeka) in hkrati mikrobom zagotavlja stalno oskrbo s hranili.
Zakrčenost mišice je lahko posledica slabo hidriranega vezivnega tkiva (fascije), nepravilnega dihanja, prekomerne statike v življenjskem slogu, nezadostnega vnosa vode kot tudi dolgotrajen in slabo obvladan stres, stare poškodbe (brazgotine), travmatični dogodki (avtomobilska nesreča, kronične bolezni, smrt) itd. Skrb za dihanje, vnos zadostne količine vode in ohranjanje telesne gibljivosti telesu omogočajo hitrejšo sposobnost prilagajanja in boljšo adaptacijo na spremembe. Takšno gibljivost in moč, kot jo imamo danes, lahko brez težav ohranimo v pozni starosti, le ukvarjati se je treba s telesom, ne pa ga zanemarjati.
Nakupovalna košarica

Prijava na uvajanje

"*" indicates required fields

Ime in priimek
Zanimam se za:*
Število ur uvajanja:*
Časovno mi ustreza*
Označite lahko več možnosti
Hidden
Časovno mi ustreza:
Označite lahko več možnosti
This field is for validation purposes and should be left unchanged.