Zakaj me neprestano peče zgaga?
Zgaga je občutek pekočega ali grenkega okusa v ustih, ki se pogosto pojavi za prsnico in se lahko širi navzgor po požiralniku. Ljudje, ki jih peče zgaga, so navadno mišljenja, da imajo preveč želodčne kisline. Vendar pa je pravi vzrok zgage neustrezno delovanje spodnje požiralne zapiralke, preko katere vsebina želodca prehaja nazaj v požiralnik in povzroča neugodne občutke. Kadar je prisotna zgaga, je zato potrebno raziskati vzroke in dejavnike, ki so k temu pripomogli in preveriti, ali je zadoščeno vsem pogojem za optimizacijo prebave, navedenim zgoraj.
Če nimam preveč želodčne kisline, je lahko imam premalo?
Nizka želodčna kislina ali hipoklorhidrija je stanje, pri katerem želodec proizvaja premalo želodčne kisline. To lahko povzroči različne težave pri prebavi hrane. Nekateri simptomi nizke želodčne kisline vključujejo: slaba prebava hrane, kar se lahko kaže kot napihnjenost, napenjanje, zgaga, slabost, občutek polnosti po obroku ali splošno nelagodje po jedi, ovirana absorpcija določenih hranil, kot so železo, kalcij, vitamin B12 in magnezij. To lahko vodi v pomanjkanje teh hranil, oslabljen imunski sistem (želodčna kislina ima zaščitno vlogo, saj uničuje bakterije in mikrobe, ki lahko povzročijo okužbe).
Kaj povzroča nizko želodčno kislino?
Nizko želodčno kislino lahko v prvi vrsti povzroča stres. Pogosta izpostavljenost stresnim situacijam, dolgoročno slabo obvladovanje stresa in neravnovesje živca vagusa vplivajo na zmanjšano izločanje klorovodikove kisline in drugih prebavnih encimov. Med ostalimi dejavniki, ki lahko vplivajo na pomanjkljivo izločanje želodčne kisline, so starost, določena zdravila (predvsem dolgotrajno jemanje antacidov), veliko pijače ob obrokih, prepogosti obroki, stres med obroki, glivične in bakterijske okužbe kot je okužba s kandido ali Helicobacter pylori, operacije na želodcu, prehranske pomanjkljivosti – predvsem cinka, genetska predpostavka, avtoimunske bolezni in druga zdravstvena stanja, kot sta avtoimunski gastritis ali kronični pankreatitis.
Kako lahko sami spodbudimo proizvajanje želodčne kisline?
Za spodbudo želodčne kisline lahko marsikaj storite sami in opazujete rezultat. Upoštevajte v članku navedene nasvete, vključno z obvladovanjem stresa in to bo pripomoglo k ustreznem izločanju prebavnih encimov v želodcu. 15 – 30 min pred vsakim obrokom je pijača (tudi voda) nezaželena. Lahko pa spijete kozarec vode, v katerega dodate sok limone, žlico jabolčnega kisa ali kajenski poper. Na takšen način boste znižali pH želodca že pred obrokom.