- Nezdrava prehrana.
Prekomerne količine alkohola, procesirani ogljikovi hidrati in dodani sladkorji, žarke maščobe in industrijsko predelana olja, rafinirane žitarice, perutnina, v večini hranjena s koruzo in žitom, procesirano meso, nekatera morska hrana in težke kovine. To je hrana, ki jo je najbolj smiselno izločiti iz jedilnika oz. zmanjšati njeno količino. S tem se bodo zmanjšali tudi vnetni procesi v telesu.
- Nezadostna ali prekomerna telesna dejavnost.
Mirovanje odnaša energijo in spodbuja vnetne procese v telesu. Huda fizična izčrpanost po drugi strani zmanjšuje sposobnost telesa za učinkovito obrambo in poveča dostopnost boleznim.
- Stres
V stresnih psihofizičnih situacijah telo proizvaja stresni hormon, imenovan kortizol. Dlje časa trajajoča izpostavljenost stresu vodi v kronično povišano vrednost hormona kortizola v krvi ter posledično povišan krvni sladkor, večjo odpornost na inzulin oziroma inzulinsko rezistenco in kronična vnetja. Kortizol tudi razgrajuje beljakovine, ki so glavni gradniki kolagena, kateri vpliva tudi na limfni sistem, saj obdaja in povezuje celice z limfnim ožiljem. V vnetni odgovor pri kroničnem stresu so tako vključeni imunski in limfni sistem, lokalno žilje ter tkivne celice. Kronični stres je kot vrsta okužbe, ki posega v najrazličnejša življenjska področja. Poleg vpliva na fiziološke procese igra pomembno vlogo tudi pri spanju, produktivnosti, koncentraciji, medsebojnih odnosih in splošnem počutju.
- Jemanje zdravil
Nekatera zdravila, kot so antibiotiki, imunosupresivi in nesteroidna protivnetna zdravila zavirajo delovanje imunskega sistema.