Kaj točno sestavlja fascijo?
Fascialni sistem v širšem smislu sestavljajo 3D skupki mehkega, kolagenskega in fibroznega tkiva po celem telesu. Vključuje maščobno tkivo, ovojnice žil in živcev, aponevroze, globoko, površinsko, visceralno fascijo, meninge, pokostnice, retinakulumi, sklepne ovojnice in edno-/peri-/epimisium.
Kakšen je vpliv vode na fascijo?
Fascijo sestavlja kolagen, voda (70% izvenceličnega matriksa) in glikomioglikani, pri kroničnem stresu je zmanjšanje osnovnih substanc in povečanje kolagenskega tkiva. Ko se fascija ‘zlepi’ (preide iz sol v gel stanje – dezinfikacija, fibroze, adhezije), vezava z vodo ni mogoča, torej kljub temu, da oseba lahko dovolj pije, se v tem primeru vezava z vodo ni mogoča. Vzroki so lahko fizični/psihični.
V primeru zlepljenja fascija, kako reševati težave?
V tem primeru je fascijo potrebno manualno obravnavati, ali pa izvajati redne vaje v miofascialnih ravninah v polnem obsegu giba (kot predstavljeno spodaj). Telo lahko procesira maksimalno 3 dcl tekočine/15 min, torej moramo ob vadbi nujno dati napotke za reden vnos tekočine po požirkih.
Kako toga fascija vpliva na človeka psihološko?
Večja ko je rigidnost telesa, manj je človek pripravljen na spremembe. Stari ljudje, ki so popolnoma nepripravljeni na spremembe, so zelo negibljivi. Pretočnost ali gibljivost s hidrirano fascijo je dejansko pripravljenost na spremembe posameznika, saj je prisotna emocionalna sprostitev v razmišljanju. V takem telesu je prisotno manj strahu.