Vpliv napetosti na tkiva

Vpliv napetosti na tkiva

Napetost povzroča utesnitve, kar zmanjša dotok kisika do tkiva. Tipi tekočin v našem telesu so kri, limfa, tkivna tekočina, možgansko-hrbtna tekočina, voda v intersticiju, želodčna kislina in slina. Postopno kronično zmanjšanje pretakanja zgolj ene od zgoraj naštetih tekočin lahko pripelje do vrste različnih problemov. Za izboljšanje pretakanja je potrebno zmanjšati ali odpraviti nenehen stres.
Spela_Jaksa_PetiElement-krog
Špela Jakša

Ustanoviteljica znamke Peti element
uni. dipl. biokem., dipl. fizioterapevt

Splošno
1 marca, 2021

Fizika – Ko so mišice napete, zmanjšajo dotok krvi, poveča se hipoksija, zmanjša se regeneracija in posledično je prisotna večja utrujenost.

Dejstvo – Nenehen stres napenja tkivo in omejuje gibanje, kar vodi v stagnacijo tekočin v telesu. ⠀

Tipi tekočin:⠀

  • kri, ⠀
  • limfa, ⠀
  • tkivna tekočina, ⠀
  • možgansko-hrbtna tekočina, 
  • voda v intersticiju, ⠀
  • želodčna kislina, ⠀
  • slina. ⠀

Telo je bolj tekoče, kot je trdno. Zato postopno kronično zmanjšanje pretakanja zgolj ene od zgoraj naštetih tekočin lahko pripelje do vrste različnih težav. Ali si sploh lahko predstavljate, kakšne bi bile posledice, če bi imeli zmanjšano pretočnost vseh omenjenih tipov tekočin? Kaj je dober način za izboljšanje pretakanja?

Začnite nadzorovati stres

Naučite se nadzorovati stresne odzive telesa in preprečite kronične napetosti, ki poganjajo vnetja in bolečine.

Zmanjšajte nenehni stres

To je le eden izmed razlogov, zakaj pomagajo osnovne vaje za živec vagus, predstavljene v 1. webinarju. Pri obravnavi živca Vagus sproščate namreč ne le svoje celotno telo, temveč tudi misli. Več informacij si lahko preberete tukaj.

Ker se zavedamo pomembnosti gibanja tekočin, naše storitve obsegajo vse dejavnosti, ki jih ohranjajo pretočne, in sicer:⠀

  • dihalne tehnike,
  • gibanje,
  • masaže in
  • manualne obravnave.⠀

Vabimo vas k lastnemu raziskovanju in predlagamo prebiranje preostalih člankov tukaj. Največja naložba je namreč investicija vase. Stopite v stik z nami sedem dni v tednu preko naših kontaktov tukaj in z veseljem vam bomo pomagali.

Storite nekaj zase

Rezervirajte si uvajalno diagnostično uro z našimi strokovnjaki.

Prijavite se na prejemanje strokovnih člankov

Za vas jih pišejo fizioterapevti in kineziologi v sodelovanju z zdravniki specialisti.

"*" indicates required fields

Ime in Priimek*
This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Več strokovnih člankov

Vsem kdaj »zadiši« točno določena hrana ali prigrizek. Navadno se pojavi nenadna in močna želja po nezdravi in predelani hrani, kot so slani prigrizki, čokolada ali hitro pripravljena hrana. Ženske o tem poročajo kar dvakrat bolj pogosto kot moški. Hrepenenje oz. nenadna močna potreba po določeni hrani se praviloma ne pojavi brez razloga. Nasprotno - pomeni, da vam telo želi nekaj sporočiti. Razlog je lahko ta, da ne jeste dovolj hrane, ki jo telo potrebuje za proizvodnjo energije, ali pa v telesu primanjkuje nekega določenega hranila, vitaminov ali mineralov.
Zakrčenost mišice je lahko posledica slabo hidriranega vezivnega tkiva (fascije), nepravilnega dihanja, prekomerne statike v življenjskem slogu, nezadostnega vnosa vode kot tudi dolgotrajen in slabo obvladan stres, stare poškodbe (brazgotine), travmatični dogodki (avtomobilska nesreča, kronične bolezni, smrt) itd. Skrb za dihanje, vnos zadostne količine vode in ohranjanje telesne gibljivosti telesu omogočajo hitrejšo sposobnost prilagajanja in boljšo adaptacijo na spremembe. Takšno gibljivost in moč, kot jo imamo danes, lahko brez težav ohranimo v pozni starosti, le ukvarjati se je treba s telesom, ne pa ga zanemarjati.
Telo uporablja bolečino kot opozorilni signal, s katerim nam sporoča, da je v telesu nekaj narobe. Pojavlja se v različnih časovnih intervalih in variira od blage do zelo močne bolečine, ki se lahko med drugim čuti kot zbadanje, ščipanje, okorelost, špikanje ali pekočina. Najlažji način, da omogočimo telesnim sistemom pravilno funkcioniranje in s tem zmanjšamo bolečino je zagotovo dihanje.
Nakupovalna košarica

Prijava na uvajanje

"*" indicates required fields

Ime in priimek
Zanimam se za:*
Število ur uvajanja:*
Časovno mi ustreza*
Označite lahko več možnosti
This field is hidden when viewing the form
Časovno mi ustreza:
Označite lahko več možnosti
This field is for validation purposes and should be left unchanged.