Vnetje - tihi ubijalec ali osnova življenja

Vnetje – tihi ubijalec ali osnova življenja?

Vnetje je odziv imunskega sistema na vnetne agense, ki bi utegnili telo poškodovati, kot so patogeni organizmi, dražeče snovi, odmrle celice, sevanje, alergeni. Vnetni odziv odstrani škodljive dražljaje, da lahko zatem steče proces zdravljenja.
Spela_Jaksa_PetiElement-krog
Špela Jakša

Ustanoviteljica znamke Peti element
uni. dipl. biokem., dipl. fizioterapevt

Nenalezljive kronične bolezni, Splošno
1 marca, 2021

Vnetje samo po sebi ni slabo – nenehno tiho vnetje je tisto, ki povzroča težave, vodi v bolezen, v najhujšem primeru pa je lahko celo usodno. Tiha vnetja so lahko v telesu prisotna več desetletij, preden se izrazijo v obliki značilnih simptomov določene bolezni. Simptome akutnega vnetja, kot so pordelost, vročina, oteklina in bolečina, težko spregledamo. Nasprotno se tiha vnetja sprva izražajo v blagih, pogosto spregledanih simptomih, kot so koprivnica, vrtoglavica, zvonjenje v ušesih, palpitacija, zgaga, motnje menstrualnega cikla, utrujenost, nespečnost in glavobol, zato se ne zavedamo, da znotraj telesa poteka vnetje, vse dokler ni vnetje tako razširjeno, da preide v bolezen.

Kronično nizko intenzivno sistemsko vnetje je izvor vseh ali skoraj vseh kroničnih vnetij. Spoznanje, da je kronično nizko intenzivno vnetje primarni patofiziološki mehanizem pri kroničnih boleznih, je eno največjih znanstvenih spoznanj v zadnjem času. Vzroki za nastanek kroničnih nizko intenzivnih vnetij se v veliki meri skrivajo v sodobnem načinu življenja s preveč sedenja, premalo gibanja, nezdravim načinom prehranjevanja, nenehno tekmo s časom in premalo spanja. Referiran sladkor, predelna hrana, premalo gibanja, obilica stresa in kemikalije, ki vsebujejo endokrine motilce, povečujejo vnetne procese znotraj telesa. Čeprav tiha vnetja na prvi pogled ne povzročajo velikih težav, se lahko s časoma razvijejo v kronična obolenja, kot so depresija, srčno-žile bolezni, demenca, sladkorna bolezen in tumorji, zato ne smejo ostati spregledana.

Kronično nizko intenzivno vnetje lahko traja od 10 do 15 let, preden se izrazi v obliki značilnih simptomov določene bolezni ali kot bolezen sama. V vmesni fazi pa se lahko izraža v lažji simptomih, ki jih prepogosto spregledamo, kot so koprivnica, prebavne težave, nepojasnjena vrtoglavica, kronično vnetje mehurja, glavoboli in seneni nahod.

Storite nekaj zase

Rezervirajte si uvajalno diagnostično uro z našimi strokovnjaki.

In kako lahko zmanjšamo škodljive vplive kroničnih nizko intenzivnih vnetij na zdravje? Z gibanjem!

Med gibanjem se iz mišic sprošča veliko število vnetnih in protivnetnih molekul, ki imajo velik učinek na mišice in oddaljene organe, kot so jetra, trebušna slinavka, maščobno tkivo in krvožilni sistem.

Razumevanje njihovega delovanja je še vedno nepopolno, vendar vemo dovolj, da lahko trdimo, da sproščanje teh molekul zmanjšuje vnetne procese v telesu. Gibanje deluje protivnetno, zato se gibajte vsak dan, redno, z veseljem in s hvaležnostjo.

Vemo, da se približno 80 odstotkov imunskega sistema nahaja v črevesju, kjer prebiva tudi velika večina limfnih celic, ki so pomembne za dobro delovanje imunskega sistema. Že veste, kako izboljšati dihalni vzorec, stimulirati vagus, izboljšati imunski odziv ter se posledično zoperstaviti vnetim procesom in ohraniti zdravje na dolgi rok? Kaj bi lahko torej vplivalo na zmanjšanje kroničnih vnetnih procesov? Verjetno se vam že svita. Dihanje.

Z dihanjem vplivamo na avtonomni živčni sistem, organe trebušne stene in limfo. Ali z drugimi besedami: na živec vagus, prebavo in imunski sistem – tri najpomembnejše komponente, ki uravnavajo vnetni odziv telesa.
Najboljše rešitve so enostavne, ne zapletajmo jih. Nekajkrat na dan ozavestite dih, naredite nekaj kakovostnih vdihov in izdihov, ki bodo prinesli kisik do vseh celic telesa, odpravili odpadne produkte ter poskrbeli za večjo homeostazo znotraj telesa, s tem pa manj kroničnih vnetij. Izboljšajte dihalni vzorec, telo vam bo hvaležno.

Vabimo vas k lastnemu raziskovanju in predlagamo prebiranje preostalih člankov tukaj. Največja naložba je namreč investicija vase. Stopite v stik z nami sedem dni v tednu preko naših kontaktov tukaj in z veseljem vam bomo pomagali.  

Nedrseče nogavičke na prste (zaprti model)

Vsak par naših nogavic je narejen na način, da vsem nožnim prstom omogoči največjo možno mero gibalne avtonomije in oprijema.

Prijavite se na prejemanje strokovnih člankov

Za vas jih pišejo fizioterapevti in kineziologi v sodelovanju z zdravniki specialisti.

"*" indicates required fields

Ime in Priimek*
This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Več strokovnih člankov

Vadba v času nosečnosti je veliko več kot le priprava na porod in tisto, kar porod pomeni – prihod novega družinskega člana. Mnogokatera nosečnica se zaveda koristnosti vadbe v obdobju nosečnosti in tudi po porodu, vendar se pred gibanjem pojavljajo številni zadržki in skrb, da bo nepravilna vadba nosečnici ter otroku škodovala. Vzroki za to vključujejo nezadostno znanje oz. edukacijo o tem, kakšna je varna vadba med nosečnostjo, iskanje informacij, vadbenih skupin in morebitnih vadbenih programov pa zahteva dodaten čas, energijo in denar. Poleg tega je v poplavi različnih informacij, strokovnih mnenj in osebnih izkušenj težko izluščiti preverjene in legitimne usmeritve.
V človeškem telesu se nahaja več kot 200 mišic. Prav v vsaki od njih se lahko pojavijo bolečine, od vzroka pa je odvisna tudi vrsta in intenzivnost bolečine. V tem strokovnem članku opisujemo, kaj povzroča bolečine v mišicah in kako se bolečine v mišicah razlikujejo od bolečin v sklepih. Poleg tega predstavljamo nasvete, kako bolečine v mišicah olajšati ali popolnoma odpraviti.
Brazgotinjenje je pomemben del celjenja vsake rane, vendar obstaja majhen problem. Adhezija tkiva, žil in živcev se pojavi vedno kadar telo utrpi hudo travmo kot je operacija, vnetje ali okužba. Zabrazgotinjeno tkivo je vlaknasto tkivo, ki nadomešča normalno tkivo po poškodbi. Čeprav vsebuje enake osnovne gradnike kot normalno tkivo, je kakovost brazgotinskega tkiva slabša od kakovosti tkiva, ki ga nadomešča. Sproščanje brazgotine s pomočjo različnih manualnih tehnik zmanjšuje dimenzijske vleke tkiva in zmanjšuje adhezije.
Nakupovalna košarica

Prijava na uvajanje

"*" indicates required fields

Ime in priimek
Zanimam se za:*
Število ur uvajanja:*
Časovno mi ustreza*
Označite lahko več možnosti
Hidden
Časovno mi ustreza:
Označite lahko več možnosti
This field is for validation purposes and should be left unchanged.