Untitled-2

Ozka oblačila uničujejo tvoje telo in dihanje

Spela_Jaksa_PetiElement-krog
Špela Jakša

Ustanoviteljica znamke Peti element
uni. dipl. biokem., dipl. fizioterapevt

Čeprav bi nas mlada dekleta hitro seznanila z dejstvom, da je trend ozkih kavbojk trenutno v upadu, saj ga nadomeščajo hlače širšega ali zvonastega kroja, smo brez dvoma, da je v vaši omari za dnevno uporabo pripravljen vsaj en par »skinny« kavbojk. Zagotovo poznate tisti občutek, ko se po dolgem dnevu v stresnih službenih situacijah, po preveč sedenja in to še v preozkih in neudobnih hlačah, počutite razdražljivo in nelagodno. Ob prihodu domov je za vsa dekleta, ženske, pa tudi fante in moške, ki nosijo ozke kavbojke, ena izmed nujnejših stvari preobleka v udobnejša oblačila.
Dihalni sistem
5 avgusta, 2023

Ste se kdaj vprašali, ali ima raba tesnih oblačil še kakšen drug učinek poleg subjektivnega fizičnega nelagodja? So morda prav tiste ozke kavbojke krive, da ste danes še posebej nejevoljni? Rezultati študije, ki smo jo pred kratkim prebirali, dokazujejo, da je v tej šali nekaj resnice. Izvedite, zakaj je čas, da se trend ozkih kavbojk dokončno poslovi.

1. Zakaj trebušna prepona ne mara ozkih kavbojk

Če na kratko povzamemo, je diafragmalno dihanje dihanje preko trebušne prepone, ki se med dihanjem razpira v trebuh, stranske dele reber in ledveno hrbtenico. V namen zadostnega vdiha v smeri trebušne votline je potrebno prosto gibanje trebušne stene, ki pa ga ozka oblačila ovirajo, saj fizično omejujejo predel okoli pasu. Omenjeno so raziskovali v študiji s 17 preiskovanci, katerim so merili pljučno kapaciteto medtem, ko so ti dihali z rabo trebušne prepone v tesnih in nato v širokih oblačilih. Ugotovili so, da so imeli preiskovanci v širokih oblačilih občutno večjo pljučno kapaciteto kot v pretesnih. To pomeni, da so bila pljuča v udobnih oblačilih veliko bolj predihana, celotno telo in pomembna tkiva pa bolje oskrbljena s kisikom.

2. Diafragmalno dihanje je pomembno

Številne empirične študije kot tudi izkušnje iz prve roke, ki jih imamo preko naše 20 – letne prakse, potrjujejo pomembnost rabe diafragmalnega dihanja pri korekciji drže, soočanju s težavami v predelu ledveno-medeničnega obroča in obvladovanju vsakdanjih stresnih situacij.

Iz vidika fizične funkcije je naloga trebušne prepone na vdih raztezati trebušno steno in s tem podpreti globoke stabilizatorje trupa. Zdravniki opozarjajo, da so ti zaradi sedečega življenjskega sloga in prekomernega stresa pogosto skrajšani, trebušna stena pa prekomerno napeta. Na izdih pa preko diafragmalnega diha ustvarjamo ustrezen trebušni pritisk in aktiviramo mišice, ki so zadolžene za podporo ledveno- medeničnega predela. Kako vse omenjeno izvesti v praksi, si lahko ogledate na tej povezavi.

Verjamemo, da po ogledu prispevka ni več morebitnega dvoma o pozitivnih učinkih dihanja na telesno zdravje. Ob porastu odraslih in otrok s težavami z mentalnim zdravjem pa se sprašujemo, ali nam lahko dihanje nudi podporo tudi pri ostalih vidikih celostnega zdravja. V nadaljevanju razkrivamo ugotovitve strokovnjakov.

Skrivnosti diafragmalnega dihanja

Optimizacija dihanja je možna ob sinhronizaciji z delovanjem med prepono, celotno trebušno steno in mišicami medeničnega dna.

3. Zmožnost koncentracije

V zadnjem času na plan prihajajo vse novejše študije, kjer se avtorji sprašujejo o vplivu dihanja na zmožnost ohranjanja pozornosti. Dihalne vaje v kombinaciji z meditacijo označujejo kot enega izmed glavnih ne-farmacevtskih pristopov k izboljšanju sposobnosti koncentracije. Pojem, ki združuje dihalne vaje in meditacijo, lahko opišemo kot stanje čuječnosti. Strokovnjaki in zdravniki opozarjajo na pomembnost omenjene prakse, saj rezultati nakazujejo, da nekaj-tedenski tečaj čuječnosti bolje vpliva na pozornost udeležencev tečaja kot pa izvajanje specifičnih vaj za izboljšanje koncentracije.

Dalje se pozitivni učinki kažejo tudi pri otrocih z diagnozo motnje pozornosti. Preko učenja preprostih dihalnih vaj se otroci lažje spopadajo s simptomi hiperaktivnosti in korigirajo impulzivno vedenje.

Preizkusite meditacijo proti vnetju

Play Video

4. Uravnavanje čustvenega odziva

Dihanje nima pozitivnega učinka le na to, kako uspešno in hitro lahko opravimo delovne naloge. Večina preiskovancev v raziskavi je poleg tega razvila še orodja za bolj uspešno uravnavanje čustvenega odziva in direktne navezave na reševanje težav z depresijo. Pri uravnavanju čustvenega odziva je najpomembneje izpostaviti, da dihanje stimulira živec Vagus, ta pa dalje uravnava aktivacijo simpatičnega in parasimpatičnega živčevja. Poglobljeno razlago o delovanju živca Vagusa in vseh njegovih vplivih najdete na tej povezavi.

 Kaj vse to pomeni v praksi? Ko med izvajanjem dihalnih vaj v telesu začutimo umirjenost in sproščenost, smo povečali aktivacijo parasimpatičnega živčnega sistema. V takem stanju dokazano bolje reguliramo čustvovanje in čustven odziv, se bolj uspešno psihološko prilagajamo danim situacijam, lažje se empatično odzivamo in navezujemo medosebne stike. S pomanjkanjem zapisanih veščin pa se največkrat soočajo odrasli posamezniki z diagnozo anksioznosti, depresije, sindroma posttravmatska stresna motnja in panične motnje.

5. Kortizol – telesni pokazatelj stresa

Kortizol je steroidni hormon, ki ga telo izloča kot odziv na stres. Izloča ga nadledvična žleza kot del vsakodnevnega hormonskega cikla. Pri optimalnem izločanju je raven kortizola v krvi najvišja zjutraj, kar telo zbudi in nam pomaga začeti z dnevom, proti večeru pa se niža in s tem telesu omogoči umiritev. Funkcija kortizola je namreč višanje krvnega tlaka, povečanje ravni sladkorja v krvi, hkrati pa njegovo izločanje zavira delovanje imunskega sistema. Kroničen stres, tako psihološki kot čustven, je torej direktno povezan z izločanjem kortizola. Najpogostejši simptomi, ki nakazujejo, da je raven kortizola v telesu visoka, so:

  • visok krvni tlak,
  • visok krvni sladkor,
  • maščobne obloge okrog pasu,
  • izguba mišične mase, splošna šibkost,
  • osteoporoza,
  • neredne menstruacije ter
  • povečana poraščenost po obrazu za dekleta in ženske.

Če na podlagi zdravniškega pregleda ni ugotovljeno moteno delovanje nadledvične žleze, je vzrok za omenjene simptome največkrat dolgotrajna izpostavljenost stresnim situacijam.

Testirajte svoj stres

Testirajte stres in ugotovite v kakšnem stanju je vaš živec Vagus.

6. Lahko dihanje uravnava naš stresni odziv?

V naslednjem poglavju predstavljamo študijo, znotraj katere so avtorji preiskovali povezavo med hormonsko sliko, dihanjem in mentalnim zdravjem zdravih odraslih posameznikov. Preiskovalni vzorec je zajemal 40 zdravih posameznikov brez izkušenj z učenjem dihalnih tehnik. Preiskovanci so bili zaposleni v podjetju, ki se ukvarja z informacijsko tehnologijo, iz česar sklepamo, da so v večini opravljali sedeč poklic. Glavno in kontrolno skupino je sestavljalo skupno 10 moških in 10 žensk. Študija je temeljila na naslednjih kontrolnih testih:

1) “PANAS” test: (ang.: “Positive and negative affect schedule”). S tem testom so posamezniki ocenjevali 20 različnih čustvenih stanj na lestvici od 1 do 5, pri čemer številka 1 pomeni “zelo malo”, številka 5 pa “zelo”. Pri tem so upoštevali časovni razpon zadnjega tedna.

2) “NCT” test: S tem testom so preizkušali sposobnost koncentracije udeležencev študije. Rezultati testa so interpretirani na podlagi količine uspešno rešenih matematičnih oz. numeroloških nalog v izredno kratkem časovnem razponu.

Merjenje ravni kortizola: meritve so se izvajale pred in po kratkih dihalnih vajah.

Pri vseh posameznikih so bili izvedeni kontrolni testi in zapisani njihovi rezultati. Člani raziskovalne skupine (20 posameznikov) so v naslednjih 8 tednih opravili tečaj diafragmalnega dihanja. Ta je potekal v obsegu 30 minut, 3-krat tedensko. Sestavljal je preproste dihalne tehnike, pri čemer so udeleženci 15 minut dihali prosto, 15 minut pa s trebušno prepono. Vas zanima, kakšni so bili rezultati tiste skupine, ki se je udeležila 8 tedenskega tečaja dihanja?

Pri prvem testu, kjer je študija preiskovala čustvovanje, se sicer ni povečala prisotnost pozitivnih čustev, med tem, ko pa so ugotovili občutno zmanjšanje negativnih čustev pri udeležencih glavne skupine. Enako so bili udeleženci uspešnejši pri testiranju sposobnosti koncentracije, pri večini pa je bilo zaznati tudi nižjo raven stresnega hormona kortizola v krvi.

Kljub temu, da je v okviru raziskave sodelovalo manjše število ljudi, so rezultati izredno obetavni. Študija s tem potrjuje, da vsesplošna napetost, slaba drža in nezmožnost optimalnega dihanja direktno vplivajo na to, kako se odzivamo na stresne situacije, kako uspešni bomo pri delovnih nalogah in celo na to, kako doživljamo raznolika čustva.

Za optimalen način dihanja, ki bo telesu in umu predstavljalo potrebno podporo pri vsakodnevnem delovanju in soočanju z raznovrstnimi izzivi, potrebujemo oblačila, ki ne omejujejo trebušne stene, ne povečujejo pritiska v njej in ne motijo krvnega pretoka.

Pozdravi diafragmo

Opremite se z vajami, ki poskrbijo za boljšo dihalno funkcijo, optimizirajo telesno držo v hipu (zaradi stimulacije refleksov) in sprostijo in uravnovesijo globoke mišice odgovorne za obremenitve v križu.

Izpostavljena tipična vprašanja

Ali lahko ozke kavbojke vplivajo tudi na intimno zdravje?

Ozke hlače ovirajo dotok zraka in tako povečujejo temperaturo v mednožju. Ugotovili so, da visoke temperature lahko škodijo zdravju intimnih predelov, saj omogočajo ugodno okolje za mikroorganizme, ki lahko povzročajo glivične ali bakterijske okužbe ženskih in moških spolnih organov.

Ali je nošenje »skinny« kavbojk odsvetovano tudi moškim?

Ozke kavbojke so odsvetovane tudi moškim. Poleg tega, da ovirajo dihanje ter ustrezno prekrvavitev spodnjih udov in povzročajo visoke temperature, ki lahko škodijo zdravju genitalij, se lahko pri moških, ki nosijo ozke kavbojke, pogosteje pojavljajo bolečine v modih in torzije testisov. Zdravniki opozarjajo, da ozke hlače vplivajo tudi na nižjo stopnjo plodnosti.

Je potrebna previdnost udi glede izbire ostalih oblačil ali samo kavbojk?

 Pozorni moramo biti na vse vrste oblačil, ki tesno objemajo telo, ne samo ozke hlače. Čeprav smo v tem članku zajeli predvsem številne neželene posledice, povezane z nošenjem ozkih kavbojk, lahko negativno učinkujejo tudi na primer ozke majice, ki neposredno zmanjšajo obseg gibljivosti ramenskega sklepa in ramenskega obroča, ali pa tesne nogavice, ki lahko motijo krvni pretok spodnjih udov.

Ne verjamete? Preizkusite sami.

Vabimo vas, da prebrano preverite sami s preprostim preizkusom, ki ga lahko izvedete že ta trenutek. S pomočjo BREZPLAČNE delavnice dihanja, do katere vas je popeljala ta povezava v uvodnem delu članka, se naučite ali izpopolnite svoje diafragmalno dihanje. Najdite udobno trenirko ter najbolj tesne kavbojke, nato pa poskusite umirjeno diafragmalno dihati oblečeni najprej v prve, široke hlače. Zatem enako ponovite v tesnih oblačilih in primerjajte svoje občutke. Prepričani smo, da boste nemudoma opazili razliko. 

Srčno upamo, da vas branje tega članka navdihne, da ozke kavbojke, vsa pretesna in neudobna oblačila pospravite na zadnji konec omare, poskrbite za udobje, umiritev in ZADIHATE!

Zmanjšajte odzivnost živčnega sistema, ki poganja bolečino

Naučite se strategij za nadzor stresa in napetosti v telesu s pomočjo živca Vagus.

Storite nekaj zase

Rezervirajte si uvajalno diagnostično uro z našimi strokovnjaki.

Literatura

  • MacHose M, Peper E (1991). The effect of Clothing on Inhalation Volume. Biofeedback and self-regulation 16(3):261 – 5.
  • Ma X, Yue ZQ, Gong ZQ, Zhang H, Duan NY, Shi YT et. al (2017). The Effect of Diaphragmatic Breathing on Attention, Negative Affect and Stress in Healthy Adults. Front Psychol. 6(8):874. doi: 10.3389/fpsyg.2017.00874.
  • Thau L, Gandhi J, Sharma S (2023). Physiology, Cortisol. StatPearls Publishing; 2023 Jan.

Prijavite se na prejemanje strokovnih člankov

Za vas jih pišejo fizioterapevti in kineziologi v sodelovanju z zdravniki specialisti.

"*" indicates required fields

Ime in Priimek*
This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Več strokovnih člankov

V kolikor ste del naše skupnosti Peti element ali vsaj z enim očesom spremljate naš terapevtski studio, potem veste, da je fascija med našimi primarnimi specializacijami. Je namreč izredno pomemben dejavnik, ko gre za akutne in kronične mišično-skeletne težave, bolečine in omejitve gibanja, zato se vedno znova vračamo k njej za iskanje rešitev.
Vaje za spodnji del hrbta lahko bistveno pripomorejo k lajšanju bolečine, hkrati pa nepravilni gibi lahko pustijo hujšo bolečino in večje težave kot sprva. Več kot 2/3 ljudi bo za čas svojega življenja trpelo za takšnimi ali drugačnimi bolečinami v spodnjem delu hrbtenice. Večina bolečine je mehanska, kar pomeni, da vsakodnevni stres, slaba drža in navade, vodijo do prekomernih obremenitev. Samo majhen del primerov (manj kot 1%) obolelosti povzročajo resnejša zdravstvena stanja, kot npr. zlom, zasevki v hrbtenici ali sistematična bolezen.
V človeškem telesu se nahaja več kot 200 mišic. Prav v vsaki od njih se lahko pojavijo bolečine, od vzroka pa je odvisna tudi vrsta in intenzivnost bolečine. V tem strokovnem članku opisujemo, kaj povzroča bolečine v mišicah in kako se bolečine v mišicah razlikujejo od bolečin v sklepih. Poleg tega predstavljamo nasvete, kako bolečine v mišicah olajšati ali popolnoma odpraviti.
Nakupovalna košarica

Prijava na uvajanje

"*" indicates required fields

Ime in priimek
Zanimam se za:*
Število ur uvajanja:*
Časovno mi ustreza*
Označite lahko več možnosti
Hidden
Časovno mi ustreza:
Označite lahko več možnosti
This field is for validation purposes and should be left unchanged.