Zadrževanje dihanja med fizičnimi aktivnostmi ter neprestana napetost mišic trupa in medeničnega dna sta pogosti napaki, ki imata lahko obremenilne posledice. Vsak vdih, ki ga naredimo med vadbo, nam daje potreben kisik, ki omogoča lažje izvajanje fizičnega napora, vzpostavlja ustrezen notranji trebušen pritisk in posledično nudi podporo hrbtenici in medenici. Ko zmanjšate število vdihov, ki jih naredite, nenamerno zmanjšate dotok kisika, kar vam znižuje delovno učinkovitost, povečuje pritisk znotraj trebušne votline ter obremenjuje hrbtenico in mišice medeničnega dna. Nič kaj neobičajnega ni, če oseba za nekaj sekund nevede preneha dihati (dih zadrži), ko izvaja naporne aktivnosti, še posebej, če se napreza bolj kot po navadi. Pogosti znaki tovrstnega ravnanja so pordečitev obraza, omotičnost ali slabost, bolečine v križu, sčasoma pa lahko tudi urgentna urinska inkontinenca. Nezavedno zadrževanje sape je lahko posledica prekomerne osredotočenosti, ki je potrebna za osvojitev nove naloge ali tehnike, zato je priporočljivo opominjanje na sproščenost v dihanju.
Razumeti je potrebno, da sproščeno in enakomerno dihanje daje telesu dotok kisika, ki je ključnega pomena za normalno gibanje notranjih organov. Zato bodite pozorni na vzorec dihanja in popravite oz. izboljšajte tisto, kar je mogoče, da zmanjšate bolečino, napetost, nelagodje ali jutranjo togost. Ob uporabi prostih uteži ali trakov za raztezanje je potrebno pred pričetkom giba narediti vdih v trup (stimulirati diafragmo), nato pa med samim dvigom sledi počasen izdih s stimulacijo mišic trupa, ki nudijo podporo med obremenitvijo. Zelo uporaben napotek, ki preprečuje zadrževanje sape, je (glasno) štetje. S tem boste samodejno vdihovali in izdihovali, medtem ko boste šteli ponovitve. Dodatna prednost tovrstnega ravnanja pa je, da se boste zavedali lastnega tempa in tako preprečili, da bi dvigovali in spuščali uteži ali bremena prehitro.
Ne glede na to, ali ste športni navdušenec ali zgolj začetnik, se je potrebno zavedati, da sta ustrezna drža za preprečevanje poškodb in ustrezno dihanje za zagotavljanje notranjega trebušnega pritiska tisto, kar je ključnega pomena za varnost hrbtenice, medeničnega dna in zagotavljanje dolgoročnega napredka.
Če skrbite za mišično ravnovesje, gibljivost hrbtenice in redno gibanje, je verjetnost za težave z zmanjšano gibljivostjo majhna. Če se pojavijo težave okorelosti, pa ne odlašajte, ampak se naročite na obravnavo pri nas v izogib nadaljnjim zapletom in čakanju, da se bo gibljivost povrnila.
Vabimo vas k lastnemu raziskovanju in predlagamo prebiranje preostalih člankov tukaj. Največja naložba je namreč investicija vase. Stopite v stik z nami sedem dni v tednu preko naših kontaktov tukaj in z veseljem vam bomo pomagali.