Kako dolgo traja zakasnjena mišična bolečina?
Bolečina v mišici se lahko zaradi intenzivnega treninga pojavi že med vadbo, vendar takrat govorimo o neposredni posledici utrujenosti mišice in pomanjkanja hranil za tolikšno obremenitev. Takšna bolečina se od zakasnjene mišične bolečine nekoliko razlikuje, saj je za slednjo značilen pojav 24 ur ali celo nekaj dni po vadbi, traja pa nekaj dni do največ enega tedna.
Kako si lahko pomagam pri lajšanju zakasnjene mišične bolečine?
Pri hitrejši regeneraciji boleče mišice za koristno velja nežna masaža in krioterapija oz. hlajenje. Poleg tega je izredno pomembno zmerno gibanje, ki poveča prekrvavitev v mišici, izboljša dotok kisika do tkiv in hkrati spodbuja odstranjevanje metaboličnih odpadkov. Številne raziskave so potrdile uporabo vibracijske terapije pri zmanjševanju zapoznele mišične bolečine. Lokalna neposredna vibracijska terapija omogoča vazodilatacijo, s tem pa izboljša dotok kisika do tkiv in hkrati odstranjuje metabolične odpadke, zato je uporaba vibracijskega valja po vadbi zelo učinkovita metoda za boljšo regeneracijo.
Zakaj pride do pojava krčev v mišicah?
Mišični krči so nehotena in boleča krčenja posameznih mišičnih vlaken ali več mišičnih skupin, ki lahko trajajo od nekaj sekund do nekaj minut, olajša pa jih raztezanje prizadete mišice. Lahko se pojavijo pri zdravih posameznikih (najpogosteje v povezavi s športnim udejstvovanjem) kot tudi pri posameznikih s pridruženimi obolenji. Čeprav so mišični krči dobro lokalizirani, je njihov nastanek odvisen od dogajanja na sistemskem nivoju organizma. Eden od vzrokov za pojav mišičnih krčev je lahko hud telesni napor in visoke temperature, kar vodi v hitro izgubo telesne tekočine in elektrolitov. Kljub temu pa povezava med pomanjkanjem elektrolitov in nastankom mišičnih krčev ni podprta z zadostnimi znanstvenimi dokazi.
Mišični krči se pogosteje pojavljajo tudi pri nosečnicah, starejših odraslih in dializnih bolnikih. Dejavniki tveganja za pojav mišičnih krčev vključujejo neravnovesja v elektrolitih, motnje v delovanju živčnega sistema ali presnove, hormonska neravnovesja ali utesnitve žil in živcev. Pogostejši pojav mišičnih krčev je lahko tudi posledica neželenih stranskih učinkov zdravil kot so diuretiki, beta blokatorji in statini. Kljub temu pa neposredne povezave med omenjenimi stanji (npr. izgubo elektrolitov pri dializnih bolnikih) in nastankom mišičnih krčev znanstveniki še vedno niso uspeli popolnoma pojasniti z znanstvenimi raziskavami.
Ali je fibromialgija ozdravljiva?
Zdravila za fibromialgijo zaenkrat še ne poznamo, vendar se da bolečine v mišicah zaradi fibromialgije obvladovati s številnimi pristopi. Raziskave zdravljenja fibromialgije ugotavljajo, da zgolj medikamentozna terapija ni dovolj učinkovita. Zdravljenje je veliko bolj uspešno s kombinacijo ukrepov, kot so zmerno gibanje in fizioterapija s fizioterapevtskimi agensi ter ustrezna prehrana. Ustrezni gibalni vzorci in individualno prilagojena vadba so v Petem elementu ključnega pomena, zato vam z veseljem svetujemo in vas usmerimo v primerno vadbo. Prijavite se na uvodni termin »tukaj«.
Ali v Petem elementu obravnavate bolečine v mišicah?
Raziskovanje vzroka težav in bolečin vsakega posameznika je v Petem elementu bistveno, saj omogoča oblikovanje varnega in učinkovitega vadbenega programa, ki ustreza vašim potrebam ter resnično deluje za zmanjšanje bolečin in izboljšuje kvaliteto življenja. Bodisi vaše telo kliče po sprostitvi prenapetih mišic vratu, rehabilitaciji po poškodbi, ali pa krepitvi mišic in odpravljanju neravnovesij – v studiu nudimo širok nabor vadb, primernih za kogarkoli. Oglejte si jih »tukaj».
Prav tako akutne in kronične bolečine odpravljamo s terapevtsko masažo, manualno terapijo ter naprednimi fizioterapevtskimi tehnologijami Tecar in laser. Priskrbite si termin »tukaj« in se poslovite od bolečin v mišicah.