Naša hrbtenica je sestavljena iz 33 do 34 vretenc, ki jih po obliki in funkciji delimo v 5 segmentov – vratno hrbtenico sestavlja 7 vretenc, prsno 12, ledveno 5, križnično 5 in trtično hrbtenico 4-5 vretenc. Gibljivih vretenc vzdolž celotne hrbtenične strukture je 24, pripadajočih medvretenčnih ploščic pa 23, medtem ko so križnična in trtična vretenca zraščena v dve kosti.
Zaradi pokončne drže človeka je hrbtenica v obliki »dvojne črke S«, namreč na njej lahko opazujemo dvakrat po dve krivini – vratno in ledveno lordozo (ledvena se nahaja v predelu križa) oz. ukrivljenost hrbtenice vnaprej, ter prsno in križnično kifozo oz. ukrivljenost navzad.
Vretenca ledvene hrbtenice so v primerjavi z ostalimi nekoliko večja, saj prenašajo gravitacijske sile celotnega zgornjega dela telesa.
Posebnost hrbtenice v predelu križa pa je tudi ta, da povezuje gibljivi prsni del z manj gibljivim križničnim in trtičnim delom. Zaradi tega so obremenitve, ki na hrbet delujejo med gibanjem, še toliko večje.
Dosegajo lahko tudi večkratnik telesne teže, kar je mnogokrat posledica nepravilne drže ali gibanja, navadno pa se najbolj kopičijo na prehodu četrtega in petega ledvenega vretenca ali pa na prehodu z ledvene hrbtenice na križnično. Zato tam tudi najpogosteje prihaja do zdrsa medvretenčnih ploščic in pojava bolečin.
Mišice, ki skrbijo za nadzor in stabilnost spodnjega dela hrbta, ustrezno razporeditev sil med gibanjem in hrbtenico varujejo pred poškodbami oz. bolečino v križu, ta del hrbtenice obdajajo z vseh strani.
Najpomembnejše mišice so m. multifidus, m. transversus abdominis, m. obliquus internus in externus abdominis, diafragma, glavna dihalna mišica z zgornje strani, ter od spodaj mišice medeničnega dna.
Naštete mišične skupine so glavni stabilizatorji, ki morajo za varno gibanje hrbtenice delovati v sinergiji medsebojno in z ostalimi mišicami, kot so na primer iztegovalke kolka in površinske hrbtne mišice, in za katere pri bolečinah v križu nemalokrat ugotavljamo nezadostno aktivacijo in šibkost.
Prilagamo povezavo do 3. webinarja, kjer sta podrobno predstavljeni dve najpomembnejših mišic za zdravje hrbtenice (diafragma in globoka mišica psoas) ter tehnike za njuno stimulacijo <tukaj>.