menstruacija-bolecina-peti-element-pilates

Boleča menstruacija

Mnoge ženske se soočajo s predmenstrualnimi sindromi in bolečo menstruacijo, ki ju spremljajo bolečine v križu, mišicah, sklepih, trebušni krči, občutljivost, napetost, bolečina v medenici in včasih tudi v bokih. Zmanjšana elastičnost fascije, v kombinaciji s povečanim zadrževanjem vode zaradi estrogena ob pričetku menstrualnega ciklusa, onemogoča optimalno uravnavanje pritiskov znotraj telesa. Bolj je tkivo napeto in togo, večja je verjetnost bolečine.
Spela_Jaksa_PetiElement-krog
Špela Jakša

Ustanoviteljica znamke Peti element
uni. dipl. biokem., dipl. fizioterapevt

Bolečine, Splošno
1 marca, 2021

Pod kožo se nahaja vezivno tkivo – fascija, ki obdaja naše telo in se razprostira skozi celotno notranjost kot nekakšna mreža.

Fascija obdaja in je vpeta v vsak organ, žilo, živec, mišico in kost medenice. Slabo drseče, zlepljeno vezivno tkivo se težko prilagaja telesnim spremembam, ki spremljajo menstrualni ciklus, kar lahko poslabša zgoraj naštete simptome. Fascija je mreža vezivnega tkiva, brez začetka ali konca, ki zajema skoraj vse v telesu – od mišic in okostja do organov in celic. Figurativno gledano je vsak del telesa zaprt v tanko vrečko, znano kot vezivno tkivo. Te vrečke so med seboj povezane v obsežni mreži, ki služi kot hrbtenica telesa in ohranja vse dele telesa na svojem mestu. Spoznanje, da je vse v telesu povezano, postane še posebej zanimivo, ko imamo bolečine med menstruacijo.

Zmanjšana elastičnost močne tridimenzionalne mreže, ki ovija medenico, medenične organe in vse njene vitalne strukture, v kombinaciji s povečanim zadrževanjem vode v telesu, ki je posledica povišanega delovanja hormona estrogena ob pričetku menstrualnega ciklusa, onemogoča optimalno uravnavanje pritiskov znotraj telesa. Poveča se pritisk na živce in žile, pojavi se nelagodje v križu, medenici, kolikih in trebušni votlini.

Poslušaj brezplačno predavanje o napetostih na dnu medenice

Play Video

Kako zmanjšati menstrualne bolečine? Tako, da poskrbiš za zdravo fascijo. Nekaj predlogov priporočam tukaj.

V Petem elementu redno ozaveščamo o pomenu in vplivu fascije in preko gibanja ter manualnih tehnik skrbimo za njeno optimalno funkcijo in regeneracijo. Izvajam tudi manualno sproščanje jajčnikov, maternice in mišic medeničnega dna. Več o terapiji za medenično dno najdeš <tukaj>.

Pozanimaj se kako zmanjšati bolečine med menstruacijo

Obstajajo strategije, tehnike in prijemi, ki ti omilijo ta problem. Sestavila sem spletni program za v pomoč.

Vabim te k lastnemu raziskovanju in predlagamo prebiranje preostalih člankov tukaj. Največja naložba je namreč investicija vase. Stopit v stik z nami sedem dni v tednu preko naših kontaktov tukaj in z veseljem ti bomo pomagali.  

Storite nekaj zase

Rezervirajte si uvajalno diagnostično uro z našimi strokovnjaki.

Prijavite se na prejemanje strokovnih člankov

Za vas jih pišejo fizioterapevti in kineziologi v sodelovanju z zdravniki specialisti.

"*" indicates required fields

Ime in Priimek*
This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Več strokovnih člankov

Živec vagus ali klatež je najbolj pomemben živec za katerega najverjetneje sploh niste vedeli, da ga imate. Je dolg, vijugast snop motoričnih in čutnih vlaken, ki povezujejo možgansko deblo s srcem, pljuči in črevom. Razveja se tudi do te stopnje, da se dotika in vzajemno deluje z jetri, vranico, žolčnikom, uretrom, ženskimi razmnoževalnimi organi, vratom, ušesi, jezikom in ledvicami. Brez živca klatež ne bi bilo mogoče ohraniti ključnih funkcij, ki nas ohranjajo pri življenju. Omenjeni živec je bistvenega pomena za vsesplošno zdravje posameznika in je intimno povezan s številnimi organi in sistemi telesa.
Ali imate kdaj občutek, da ste nenehno utrujeni? Ne glede na to, koliko spite ali počivate, ste neprestano izčrpani, brez energije in brez motivacije za opravljanje tudi najbolj enostavnih vsakodnevnih nalog. Opažate težave z osredotočanjem, zmedenostjo in kratkoročnim spominom, poleg tega pa vas bolijo glava, mišice, nemirna je tudi prebava in pogosto se vas lotevajo bolezni. Opisani simptomi vas pehajo v občutke brezupa in nemoči, začnete se izogibati tudi družbi in interesom, ki vas sicer veselijo.
Ali ste se kdaj znašli v stresni situaciji, zaradi katere ste kar izgubili apetit? Ste se počutili tako žalostni, razdraženi, jezni, tesnobni ali na trnih, da je bila hrana zadnje, na kar bi pomislili? Ali pa se vam je zgodilo ravno obratno in ste »pojedli svoja čustva«? Ste imeli kdaj »metuljčke v trebuhu«? Zagotovo poznate katerega od teh občutkov, ki predstavljajo popolnoma naravno človeško izkušnjo. Naša čustva in občutki, ki jih doživljamo v možganih, so namreč tesno povezani s številnimi fiziološkimi procesi, ki potekajo v telesu. To pa vključuje tudi občutek žeje in lakote ter procese, ki sodelujejo pri prebavi (izločanje hormonov, krčenje želodčnih mišic, …).
Nakupovalna košarica

Prijava na uvajanje

"*" indicates required fields

Ime in priimek
Zanimam se za:*
Število ur uvajanja:*
Časovno mi ustreza*
Označite lahko več možnosti
Hidden
Časovno mi ustreza:
Označite lahko več možnosti
This field is for validation purposes and should be left unchanged.