Zakaj močne mišice medeničnega dna niso dovolj

Zakaj močne mišice medeničnega dna niso dovolj?

Mišice medeničnega dna se nahajajo na dnu medenice. Potekajo od sramnice do trtice, se pripenjajo iz ene na drugo sedno kost in tako zapirajo medenični izhod. Preko vezivnega tkiva se povezujejo z mišicami trebušne stene, kolki pa tudi dihalnimi mišicami in celo čeljustnim sklepom ter stopali. Njihova večplastnost preprečuje inkontinenco, zagotavlja podporo organom medenice in trebušne votline, pomaga pri vzpostavljanju znotraj trebušnega pritiska ter podpori hrbtenice, medenice in kolkov. Zato je ohranjanje zdravja mišic medeničnega dna pomembno za obvladovanje bolečin in dobro počutje.
Spela_Jaksa_PetiElement-krog
Špela Jakša

Ustanoviteljica znamke Peti element
uni. dipl. biokem., dipl. fizioterapevt

Bolečine, Splošno
1 marca, 2021
Redno izvajanje klasičnih Keglovih vaj navadno ne prinaša želenih rezultatov, kajti mišice medeničnega dna delujejo najbolje, ko so dovolj elastične, močne in brez miofascialnih prožilnih točk. Klasične vaje se osredotočajo na krepitev, vendar pozabljajo, da je potrebno mišice medeničnega dna tudi sprostiti. Pravo razmerje med krepitvijo in sprostitvijo povečuje elastično kapaciteto mišičnih vlaken. Dober tonus in elastičnost mišic sta pomembna za zdravje. Keglove vaje so lahko koristne v celotnem življenjskem obdobju, vendar je pomembno, da pri obravnavi mišic medeničnega dna upoštevamo njihov namen in funkcijo. Redno izvajanje omenjenih vaj je lahko učinkovito, dodajanje sproščanja preko tako imenovanih obratnih Keglovih vaj, pri katerih je osredotočenost usmerjena na sprostitev in razteg mišic, pa predstavlja bolj kompleksno in celostno vadbo mišic medeničnega dna. S klasičnimi Keglovimi vajami mišice krepimo, z obratnimi Keglovimi vajami pa te iste mišične skupine podaljšamo in sprostimo, kar vodi do boljših rezultatov. S sproščanjem mišic medeničnega dna zmanjšamo verjetnost, da bi te iste, prekomerno napete mišice povzročale težave, kot so inkontinenca, bolečine med spolnim odnosom, motnje v spolnosti, težave z zaprtjem, slabše vzpostavljanje notranjega trebušnega pritiska in bolečine v križu.

Storite nekaj zase

Rezervirajte si uvajalno diagnostično uro z našimi strokovnjaki.

Bolj kot krepitev mišic medeničnega dna s klasičnimi Keglovimi vajami je pomembna elastičnost teh mišic, gibljivost kolkov in hrbtenice, vzpostavljanje pravilnega preponskega dihanja, ozaveščenost medenice, zavedanje, kje se medenica nahaja med hojo, stojo, sedenjem in izvajanjem vaj. Nekaj počepov dnevno, pitje zadostne količine čiste vode, vsakodnevna hoja in pravilno iztrebljanje s koleni višje od kolkov bo pomagalo pri ohranjanju in vračanju zdravja medeničnemu dnu. V primeru rednega izvajanja Keglovih vaj pa ne pozabite na obratne Keglove vaje, pri katerih naj bo v ospredju sprostitev teh mišic, da bodo mišice medeničnega dna tako močne kot tudi prožne in dovolj elastične za premagovanje vsakodnevnih obremenitev.

Vabimo vas k lastnemu raziskovanju in predlagamo prebiranje preostalih člankov tukaj. Največja naložba je namreč investicija vase. Stopite v stik z nami sedem dni v tednu preko naših kontaktov tukaj in z veseljem vam bomo pomagali.

Nedrseče nogavičke na prste (zaprti model)

Vsak par naših nogavic je narejen na način, da vsem nožnim prstom omogoči največjo možno mero gibalne avtonomije in oprijema.

Prijavite se na prejemanje strokovnih člankov

Za vas jih pišejo fizioterapevti in kineziologi v sodelovanju z zdravniki specialisti.

"*" indicates required fields

Ime in Priimek*
This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Več strokovnih člankov

Mnoge ženske se soočajo s predmenstrualnimi sindromi in bolečo menstruacijo, ki ju spremljajo bolečine v križu, mišicah, sklepih, trebušni krči, občutljivost, napetost, bolečina v medenici in včasih tudi v bokih. Zmanjšana elastičnost fascije, v kombinaciji s povečanim zadrževanjem vode zaradi estrogena ob pričetku menstrualnega ciklusa, onemogoča optimalno uravnavanje pritiskov znotraj telesa. Bolj je tkivo napeto in togo, večja je verjetnost bolečine.
Hiter in stresen tempo življenja, neustrezna telesna drža in nepravilni gibalni vzorci vodijo v fizično napetost in s tem povezane bolečine. Bolečine se lahko pojavijo v vratu, ramenih, prsni hrbtenici, od tam pa se lahko širijo tudi v okončine ali pa povzročajo glavobole, kar dodatno potencira začarani krog slabega počutja.
Bolečine v predelu kolka so pri odraslih pogosta in pereča težava. Vplivajo lahko namreč na hojo in premikanje, otežujejo sedenje, ležanje ter posledično nemalokrat kratijo spanec. Kadar se zaradi bolečine spremeni vzorec hoje in se pojavi šepanje, se lahko težave in bolečine razširijo tudi na sosednje predele telesa in sklepe, kot sta koleno in križ.
Nakupovalna košarica

Prijava na uvajanje

"*" indicates required fields

Ime in priimek
Zanimam se za:*
Število ur uvajanja:*
Časovno mi ustreza*
Označite lahko več možnosti
Hidden
Časovno mi ustreza:
Označite lahko več možnosti
This field is for validation purposes and should be left unchanged.