vagus in prebava

Umirite glavo, izboljšajte prebavo

Spela_Jaksa_PetiElement-krog
Špela Jakša

Ustanoviteljica znamke Peti element
uni. dipl. biokem., dipl. fizioterapevt

Ali ste se kdaj znašli v stresni situaciji, zaradi katere ste kar izgubili apetit? Ste se počutili tako žalostni, razdraženi, jezni, tesnobni ali na trnih, da je bila hrana zadnje, na kar bi pomislili? Ali pa se vam je zgodilo ravno obratno in ste »pojedli svoja čustva«? Ste imeli kdaj »metuljčke v trebuhu«? Zagotovo poznate katerega od teh občutkov, ki predstavljajo popolnoma naravno človeško izkušnjo. Naša čustva in občutki, ki jih doživljamo v možganih, so namreč tesno povezani s številnimi fiziološkimi procesi, ki potekajo v telesu. To pa vključuje tudi občutek žeje in lakote ter procese, ki sodelujejo pri prebavi (izločanje hormonov, krčenje želodčnih mišic, …).
Patologije
14 oktobra, 2023

Če vas zanima, kako miselni in čustveni procesi v možganih vplivajo na hranjenje in prebavo ter obratno, je ta članek kot nalašč za vas.

MoĹľgani prebavo nadzorujejo preko osi mikrobiota-ÄŤrevesje-moĹľgani

V črevesju poteka velik del prebave in absorpcije hranil preko črevesne sluznice. Povezava z možgani je dvosmerna in se imenuje os mikrobiota-črevesje-možgani. Ne nadzoruje le apetita, ampak tudi ostale fiziološke procese, povezane s prebavo, absorpcijo in sistemskim prilagajanjem na porabo energije. Živčne poti vplivajo na sproščanje metabolnih hormonov, raven sladkorja v krvi, izločanje encimov, krčenje mehurja, gibljivost prebavil, izločanje želodčne kisline in praznjenje želodca. Komunikacija med temi ključnimi organskimi sistemi je kompleksna in vključuje številne različne komponente, preko katerih potekajo informacije:

  • EnteriÄŤni oz. ÄŤrevesni ĹľivÄŤni sistem: Prebavila so izredno dobro oĹľivÄŤena z ĹľivÄŤnimi celicami, ki se skupno imenujejo enteriÄŤni ĹľivÄŤni sistem. Nadzoruje funkcije, kot so peristaltika (gibanje hrane skozi ÄŤrevesje) in izloÄŤanje prebavnih encimov.
  • SimpatiÄŤne in parasimpatiÄŤne ĹľivÄŤne povezave: MoĹľgani in ÄŤrevesje sta povezana prek parasimpatiÄŤnega in simpatiÄŤnega ĹľivÄŤnega sistema. ParasimpatiÄŤni ĹľivÄŤni sistem spodbuja prebavo in pomirja ÄŤrevesje, medtem ko simpatiÄŤni ĹľivÄŤni sistem lahko v stresnih situacijah prebavo zavira. Po številu Ĺľivcev v prebavilih sicer prevladuje parasimpatiÄŤni ĹľivÄŤni sistem z Ĺľivcem vagusom na ÄŤelu. VeÄŤ o tem v nadaljevanju.
  • Hormoni: V prebavilih se izloÄŤa veliko število hormonov, npr. grelin, inzulin, leptin, serotonin in drugi. Ti hormoni lahko vplivajo na moĹľgane in sodelujejo pri regulaciji apetita, razpoloĹľenja in drugih vidikov duševnega zdravja.
  • Vpliv mikroorganizmov: V prebavilih simbiotsko prebiva populacija mikroorganizmov, imenovanih mikrobiota, ki imajo pri procesu prebave in absorpcije kljuÄŤni pomen. Mikrobiota z moĹľgani komunicira preko endokrinih in imunskih poti, medtem ko je najhitrejši in najbolj neposreden naÄŤin vpliva mikrobiote na moĹľgane z izkoriščanjem signalizacije vagusnega Ĺľivca.
  • Vpliv prehrane: Hrana, ki jo zauĹľijemo, ima neposreden vpliv na naše telo in tudi na naše moĹľganske celice. Hrana, bogata s hranili, lahko pozitivno vpliva na razpoloĹľenje in kognitivne funkcije, medtem ko neustrezna prehrana lahko povzroÄŤi teĹľave. ÄŚe Ĺľelite izvedeti, katera Ĺľivila spadajo med bolj problematiÄŤna, berite ÄŤlanek do konca.

BrezplaÄŤno predavanje o Ĺľivcu Vagus in polivagalni teoriji

Play Video

Kakšna je v črevesno-možganski povezavi vloga živca vagus?

Vagusni živec, ki je 10. možganski živec, povezuje notranje organe z možgani. Sestavljen je iz senzoričnih (aferentnih) in motoričnih (eferentnih) nevronov. Vagus nenehno prenaša informacije od organov k možganom in obratno ter kot del parasimpatičnega dela avtonomnega živčnega sistema, sodeluje pri vzdrževanju telesne homeostaze (ravnovesja). Vagus je temeljito proučevan zaradi svoje vloge pri lakoti, sitosti in odzivu na stres, vendar tudi zaradi njegove ključne vloge pri uravnavanju vnetja.

Vedno bolj prepoznavamo pomembno vlogo vagusa pri občutenju sitosti. To možganom sporočajo različni vagusni aferentni nevroni, ki so lahko odvisni od mehanskega, kemičnega ali osmotskega draženja. Občutljivost teh nevronov je predvsem pomembna za nadzor vnosa hrane in energetske homeostaze. Disfunkcija vagalnih aferentov je lahko vzrok številnim prebavnim motnjam in bolečinam v predelu prebavil oz. dispepsiji ter boleznim, kot je debelost – to pa odpira vrata mnogim drugim psihofizičnim zdravstvenim težavam. Mehanska občutljivost želodčnih vagalnih aferentov se lahko zaradi kroničnega stresa poveča, kar lahko prispeva k povečani občutljivosti želodca in je opaženo na primer pri funkcionalni dispepsiji.

Spoznajte Vagus od bliĹľje

NauÄŤite se vzpostavljati ustrezen tonus Ĺľivca Vagus, potreben za primerno obvladovanje stresa in odzivanje telesa – za urejeno mišljenje, hranjenje in prebavo.

Kako velik vpliv ima vagus na prebavo, sporočajo tudi dokazi študij, kjer je operativna odstranitev vagalnih nevronov pod nivojem diafragme drastično vplivala na izgubo telesne teže. Po drugi strani se je odstranitev nevronskih celic vagusa izkazala za pomembno pri razvoju psihiatričnih motenj, povezanih s tesnobo in strahom, medtem ko je bila stimulacija vagusa povezana z izboljšanjem razpoloženja in se uporablja za zdravljenje simptomov depresije.

KroniÄŤen stres hromi prebavo

Stres lahko razumemo kot stanje ogroženosti homeostatskega ravnotežja, ki ga povzročajo tako notranji kot zunanji dejavniki in ga uravnavajo odzivi telesa za ponovno vzpostavitev ravnovesja. Stres sam po sebi ni škodljiv ali nevaren, temveč je škodljiva predvsem nesposobnost učinkovitega spopadanja s stresom. Kratek stres lahko celo štejemo za zaščiten, saj omogoča začasno prilagajanje notranjim ali zunanjim grožnjam, medtem ko predstavlja dolgotrajen stres resnejši izziv za trajno homeostazo, ki zahteva bolj trajno angažiranje tako avtonomnih kot vedenjskih živčnih poti za obnovitev funkcije.

Pomanjkanje ustrezne prilagoditve na dolgotrajen stres lahko moÄŤno vpliva na delovanje prebavnega trakta, upoÄŤasnjuje izpraznitev Ĺľelodca in poveÄŤuje gibljivost debelega ÄŤrevesa, kar se lahko izraĹľa s krÄŤi in prebavnimi motnjami. Pri dovzetnih posameznikih so funkcionalne motnje prebavnega trakta moÄŤno povezane s stresom. ÄŚeprav stres aktivira potreben in usklajen endokrini odziv, aktivira tudi os moĹľgani-ÄŤrevesje in vkljuÄŤuje ĹľivÄŤne poti, ki regulirajo in modulirajo vagalne eferentne projekcije do prebavnega trakta. Ĺ tudije so pokazale, da je prilagodljivost na stres bistvena za obnovo in ustrezno funkcijo prebavnega trakta.

Obvladajte stres in odziv telesa

Za vzpostavitev ravnovesja med parasimpatičnim in simpatičnim živčnim sistemom lahko ogromno naredimo sami, kar vas bomo naučili v spletni šoli Zavladajte nad toksičnostjo.

MoĹľganom ni vseeno, kaj jemo

Različni mehanizmi, kateri še niso vsi popolnoma raziskani (okus, prepoznava sestavin v črevesju, …), sporočajo možganom, katero hrano uživamo. Vsa hrana, ki jo zaužijemo, pa vpliva na naše telo in med drugim tudi na naše možganske celice, razpoloženje, nivo energije in vedenje. V nadaljevanju so navedena nekatera živila, ki lahko imajo negativen vpliv predvsem na možgane in znatno povečujejo toksično zasičenost telesa.

Sladkor je neizpodbitno potreben za proizvodnjo in porabo energije za življenje. Kljub temu pa presežki sladkorja v prehrani, uživanje rafiniranega sladkorja in sladkanih pijač povzročajo velika nihanja sladkorja v krvi, slabijo občutljivost organizma za inzulin in predstavljajo povečano tveganje za razvoj sladkorne bolezni tipa 2 in številnih drugih kroničnih nenalezljivih bolezni. Zaradi tesne vzročno-posledične povezave med sladkorno in Alzheimerjevo boleznijo nekateri slednjo imenujejo kar »sladkorna bolezen tipa 3«.

Kofein stimulira izločanje stresnih hormonov, kar lahko vpliva na občutke tesnobe, nervoze, razdražljivost, nespečnost in povišan srčni utrip.

Alkohol, tobak in droge vodijo v smrt telesnih in moĹľganskih celic. ÄŚeprav se pitje alkohola v zmernih koliÄŤinah navadno tolerira in obÄŤasno celo spodbuja, se je potrebno zavedati njegovih negativnih uÄŤinkov na zdravje. Uporaba tobaka spodbuja obloge na stenah krvnih Ĺľil in onemogoÄŤa prenos kljuÄŤnih hranil ter kisika po krvi do moĹľganov.

MSG ali mononatrijev glutamat se uporablja v Ĺľivilski industriji kot ojaÄŤevalec okusa. Raziskave potrjujejo njegove negativne uÄŤinke na moĹľganske celice, ki lahko v velikih koliÄŤinah rezultirajo v celiÄŤni smrti.

Živo srebro je nevrotoksin, ki ga največkrat vnesemo v telo z uživanjem velikih rib, nahaja pa se tudi v amalgamskih zalivkah za zobe ali nekaterih cepivih.

Pšenica in mlečni izdelki so pogosto predmet debate glede koristnih in škodljivih vplivov na zdravje, vedenje in vnetne procese v telesu. Nekatere raziskave pšenične in mlečne izdelke povezujejo s povečanim vnetjem in razvojem bolezni, dieto brez omenjenih živil pa z znatnim izboljšanjem simptomov.

Znanje je moÄŤ

Pomembno je razumeti, da hrana, ki jo uživamo, vpliva na naše telo in duha, prav tako pa naše notranje ravnovesje, mišljenje in čustvovanje vpliva na izbor živil, pogostost uživanja hrane, količino hrane, ki jo zaužijemo, ter nenazadnje prebavo, s katero pridobimo bistveno energijo za življenje in ključna hranila za brezhibno delovanje vitalnih procesov.

Bolj kot ponotranjimo pomen vseh omenjenih dejavnikov, bolj postanemo opolnomočeni in lažje prevzamemo nadzor nad vsakodnevnimi odločitvami ter manjšimi in večjimi spremembami, s katerimi si lahko dan za dnem izboljšamo kvaliteto življenja. Prav to bo namen spletne šole Zavladajte nad toksičnostjo in ta članek je le začetek.

Spletna šola Zavladajte nad toksičnostjo

Odpravite se z nami na potovanje in zavladajte nad toksičnostjo v naši najnovejši spletni šoli. Več informacij o programu in prijavi spodaj.

Storite nekaj zase

Rezervirajte si uvajalno diagnostično uro z našimi strokovnjaki.

Literatura

  • Prescott SL, Liberles SD (2022). Internal senses of the vagus nerve. Neuron. 110(4):579-599. doi: 10.1016/j.neuron.2021.12.020.
  • Li M, Tan HE, Lu Z, Tsang KS, Chung AJ, Zuker CS (2022). Gut-brain circuits for fat preference. Nature. 610(7933):722-730. doi: 10.1038/s41586-022-05266-z.
  • FĂĽlling C, Dinan TG, Cryan JF (2019). Gut Microbe to Brain Signaling: What Happens in Vagus…. Neuron. 101(6):998-1002. doi: 10.1016/j.neuron.2019.02.008.
  • Cork SC (2018). The role of the vagus nerve in appetite control: Implications for the pathogenesis of obesity. J Neuroendocrinol. 30(11):e12643. doi: 10.1111/jne.12643.
  • MĂĽller SJ, Teckentrup V, Rebollo I, Hallschmid M, Kroemer NB (2022). Vagus nerve stimulation increases stomach-brain coupling via a vagal afferent pathway. Brain Stimul. 15(5):1279-1289. doi: 10.1016/j.brs.2022.08.019.
  • Browning KN (2019). Stress-induced modulation of vagal afferents. Neurogastroenterol Motil. 31(12):e13758. doi: 10.1111/nmo.13758.
  • Browning KN, Travagli RA (2019). Central control of gastrointestinal motility. Curr Opin Endocrinol Diabetes Obes. 26(1):11-16. doi: 10.1097/MED.0000000000000449.
  • Carabotti M, Scirocco A, Maselli MA, Severi C (2015). The gut-brain axis: interactions between enteric microbiota, central and enteric nervous systems. Ann Gastroenterol. 28(2):203-209.
  • Nguyen TT, Ta QTH, Nguyen TKO, Nguyen TTD, Giau VV (2020). Type 3 Diabetes and Its Role Implications in Alzheimer’s Disease. Int J Mol Sci. 21(9):3165. doi: 10.3390/ijms21093165.
  • Niaz K, Zaplatic E, Spoor J (2018). Extensive use of monosodium glutamate: A threat to public health? EXCLI J. 17:273-278. doi: 10.17179/excli2018-1092.

Prijavite se na prejemanje strokovnih ÄŤlankov

Za vas jih pišejo fizioterapevti in kineziologi v sodelovanju z zdravniki specialisti.

"*" indicates required fields

Ime in Priimek*
This field is for validation purposes and should be left unchanged.

VeÄŤ strokovnih ÄŤlankov

Vsem kdaj »zadiši« točno določena hrana ali prigrizek. Navadno se pojavi nenadna in močna želja po nezdravi in predelani hrani, kot so slani prigrizki, čokolada ali hitro pripravljena hrana. Ženske o tem poročajo kar dvakrat bolj pogosto kot moški. Hrepenenje oz. nenadna močna potreba po določeni hrani se praviloma ne pojavi brez razloga. Nasprotno - pomeni, da vam telo želi nekaj sporočiti. Razlog je lahko ta, da ne jeste dovolj hrane, ki jo telo potrebuje za proizvodnjo energije, ali pa v telesu primanjkuje nekega določenega hranila, vitaminov ali mineralov.
Bolečina v vratu je poleg bolečin v ledvenem predelu eden vodilnih razlogov za obisk družinskega zdravnika v Evropi. Zaradi sedečega načina življenja, pisarniškega dela, preživljanja prostega časa za ekrani računalnikov in televizij ter ostalih stresnih dejavnikov na telo lahko bolečine v vratu štejemo med bolezni sodobnega časa.
Limfni sistem je izjemno pomemben del telesa, saj namreč prepreda celotno telo. Limfni sistem odstranjuje odvečno tekočino in odpadne produkte, čisti telo, sodeluje pri absorpciji hranil in nastopa kot del imunskega sistema, zato je zdrav limfni sistem predpogoj za dobro počutje in zdravje. Gibanje limfe je veliko počasnejše kot gibanje krvi in je v največji meri posledica krčenja skeletnih mišic, arterijskega pulza, sprememb telesnega položaja, masaže mehkega tkiva in kar je najpomembneje dihanja. Za zdrav limfni sistem je potreben zdrav življenjski slog, ki seveda vključuje udi gibanje.
Nakupovalna košarica

Prijava na uvajanje

"*" indicates required fields

Ime in priimek
Zanimam se za:*
Ĺ tevilo ur uvajanja:*
ÄŚasovno mi ustreza*
OznaÄŤite lahko veÄŤ moĹľnosti
Hidden
ÄŚasovno mi ustreza:
OznaÄŤite lahko veÄŤ moĹľnosti
This field is for validation purposes and should be left unchanged.