Različni mehanizmi, kateri še niso vsi popolnoma raziskani (okus, prepoznava sestavin v črevesju, …), sporočajo možganom, katero hrano uživamo. Vsa hrana, ki jo zaužijemo, pa vpliva na naše telo in med drugim tudi na naše možganske celice, razpoloženje, nivo energije in vedenje. V nadaljevanju so navedena nekatera živila, ki lahko imajo negativen vpliv predvsem na možgane in znatno povečujejo toksično zasičenost telesa.
Sladkor je neizpodbitno potreben za proizvodnjo in porabo energije za življenje. Kljub temu pa presežki sladkorja v prehrani, uživanje rafiniranega sladkorja in sladkanih pijač povzročajo velika nihanja sladkorja v krvi, slabijo občutljivost organizma za inzulin in predstavljajo povečano tveganje za razvoj sladkorne bolezni tipa 2 in številnih drugih kroničnih nenalezljivih bolezni. Zaradi tesne vzročno-posledične povezave med sladkorno in Alzheimerjevo boleznijo nekateri slednjo imenujejo kar »sladkorna bolezen tipa 3«.
Kofein stimulira izločanje stresnih hormonov, kar lahko vpliva na občutke tesnobe, nervoze, razdražljivost, nespečnost in povišan srčni utrip.
Alkohol, tobak in droge vodijo v smrt telesnih in moĹľganskih celic. ÄŚeprav se pitje alkohola v zmernih koliÄŤinah navadno tolerira in obÄŤasno celo spodbuja, se je potrebno zavedati njegovih negativnih uÄŤinkov na zdravje. Uporaba tobaka spodbuja obloge na stenah krvnih Ĺľil in onemogoÄŤa prenos kljuÄŤnih hranil ter kisika po krvi do moĹľganov.
MSG ali mononatrijev glutamat se uporablja v Ĺľivilski industriji kot ojaÄŤevalec okusa. Raziskave potrjujejo njegove negativne uÄŤinke na moĹľganske celice, ki lahko v velikih koliÄŤinah rezultirajo v celiÄŤni smrti.
Živo srebro je nevrotoksin, ki ga največkrat vnesemo v telo z uživanjem velikih rib, nahaja pa se tudi v amalgamskih zalivkah za zobe ali nekaterih cepivih.
Pšenica in mlečni izdelki so pogosto predmet debate glede koristnih in škodljivih vplivov na zdravje, vedenje in vnetne procese v telesu. Nekatere raziskave pšenične in mlečne izdelke povezujejo s povečanim vnetjem in razvojem bolezni, dieto brez omenjenih živil pa z znatnim izboljšanjem simptomov.