Oči - energijsko potraten občutljiv organ

Oči – energijsko potraten občutljiv organ

Preko vida od jutra do večera sprejmemo kar 80 % informacij iz okolja, zato ne gre pozabiti, da je potrebno za oči tudi ustrezno skrbeti. Izboljšanje vida vpliva na izboljšanje skoraj vseh gibalnih sposobnosti, predvsem pa ravnotežja, zato bi morale biti vaje za izboljšanje vizualnega sistema del vsakega vadbenega programa.
Spela_Jaksa_PetiElement-krog
Špela Jakša

Ustanoviteljica znamke Peti element
uni. dipl. biokem., dipl. fizioterapevt

Splošno
1 marca, 2021

Evolucijsko gledano so ljudje v davnih časih predvsem tipali, poslušali, šele nato gledali. Čeprav pomemben, je bil vid šele na tretjem mestu. Z izumom pisave pa je postal vid zelo pomemben. Pri branju so predvsem zaposlene oči, tip in sluh pa nekoliko manj. Danes velja, da z očmi sprejmemo okoli 80 % vseh informacij iz okolja, s preostalimi čutili pa le okrog 20 %. Pa skrbimo za svoje oči? Izboljšanje vida vpliva na izboljšanje skoraj vseh gibalnih sposobnosti, predvsem pa ravnotežja, zato bi morale biti vaje za izboljšanje vizualnega sistema del vsakega vadbenega programa.

Oči so dragocen čut. Ste vedeli, da:

  • so v očesu vidne poškodbe telesnih organov in posledice čustvenih napetosti? Oči razkrivajo povišan holesterol, pritisk, bolezni jeter, sladkorno bolezen in še marsikaj drugega.
    človek ne zaznava vidnega sveta le z očmi, ampak tudi z možgani? To dokazuje spoznanje, da lahko poškodba možganov privede do popolne slepote, čeprav ostanejo oči popolnoma nepoškodovane.
  • ni možno kihniti z odprtimi očmi?
  • se zenica očesa razširi do 45 %, ko se zagledamo v nekoga, ki ga imamo radi?
  • so mišice, ki premikajo oko, najaktivnejše mišice v telesu? Premaknile naj bi se kar 100.000-krat na dan.
    se velikost oči od rojstva naprej ne spreminja, medtem ko nos in ušesa rastejo celo življenje?
  • oči porabijo približno 65 % energije možganov, kar je več kot katerikoli drug del telesa? Morda zato, ko smo utrujeni, zapremo oči.
  • človeško oko prepoznava le rdečo, modro in rumeno barvo, vse ostale barve pa so mešanica teh treh? Raziskave so potrdile, da težko depresivni ljudje vidijo barve z manj kontrasta.

Storite nekaj zase

Rezervirajte si uvajalno diagnostično uro z našimi strokovnjaki.

Preko vida od jutra do večera sprejmemo kar 80 % informacij iz okolja, zato ne gre pozabiti, da je potrebno za oči tudi ustrezno skrbeti. Če želite izvedeti več o tem, kako so oči in jezik povezani z zdravjem vestibularnega sistema, kakovostnim spanjem in zdravjem vratne hrbtenice, ter preko inovativnih vaj izboljšati ravnotežje, gibljivost in koordinacijo, priporočamo ogled 18. prispevka šole Peti element tukaj.

Naredite nekaj zase in preizkusite sledečo vajo. Medtem ko držite glavo popolnoma pri miru, poglejte kolikor morete navzgor in zadržite pogled 5–10 sekund. Nato poglejte dol, levo, desno in na vse štiri diagonale. Vsakič zadržite pogled 5–10 sekund. Na koncu 5–10-krat zaokrožite z očmi v vsako smer. To je preprosta in izjemno koristna vsakodnevna vaja za ohranjanje očesne higiene, ki jo toplo priporočamo.

Lahko pa tudi večkrat na dan pogledate svojo ljubljeno osebo, saj se ob pogledu na ljubljeno osebo očesna zenica razširi vse do 45 %. Posledično lahko sklepamo, da je tudi to neke vrste telovadba za oči.

Vabimo vas k lastnemu raziskovanju in predlagamo prebiranje preostalih člankov tukaj. Največja naložba je namreč investicija vase. Stopite v stik z nami sedem dni v tednu preko naših kontaktov tukaj in z veseljem vam bomo pomagali. 

Nedrseče nogavičke na prste (zaprti model)

Vsak par naših nogavic je narejen na način, da vsem nožnim prstom omogoči največjo možno mero gibalne avtonomije in oprijema.

Prijavite se na prejemanje strokovnih člankov

Za vas jih pišejo fizioterapevti in kineziologi v sodelovanju z zdravniki specialisti.

"*" indicates required fields

Ime in Priimek*
This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Več strokovnih člankov

Bolečine in poškodbe v vratnem delu hrbtenice so dandanes zelo pogoste. Največkrat se pojavlja v kroničnih epizodah, predvsem v srednjih letih, ob povišanem psihološkem stresu, povečanem obsegu dela, predvsem v sedečem položaju, velikem obsegu ponavljajočih in/ali natančnih gibov (npr. delo z mikroskopom) in ergonomsko neustreznem delovnem okolju. Zaradi številnih vzrokov bolečin v vratnem predelu vam predlagamo, da v kolikor sami izvajate naslednje vaje, le-te uvajate postopoma v vaš vsakdanjik, saj boste le tako lahko spremljali morebitne reakcije telesa in izločili tiste, ki vam potencialno provocirajo simptome.
Dihalne vaje so odličen način izboljševanja počutja in telesne zmogljivosti noseče ženske. Fiziološke prilagoditve vključujejo povečanje telesne mase, zadrževanje tekočine in ohlapnost v podpornih strukturah telesa oziroma posameznih sklepih. Poleg zdravil so bile najbolj učinkovite metode sproščanja, ki so omogočale boljše homeostatsko ravnovesje, zmanjšano napetost v mišicah in večjo mirnost. Najpogosteje uporabljene dihalne tehnike so diafragmalno dihanje, terapija z masažo, glasbo in avtogenim treningom z vizualizacijo. Raziskave kažejo, da se s počasnim osredotočenim dihanjem ter mišično sprostitvijo sistolični tlak lahko zmanjša že po tedenski uporabi, medtem ko diastolični po štirih tednih redne prakse.
Metilacija je ena najpomembnejših funkcij presnovnega sistema v človeškem telesu. Je biokemični proces, ki poteče kar trilijonkrat v vsaki človeški celici vsako minuto in je bistvena za mnoge življenjsko pomembne procese v telesu. Motnje v metilaciji povečujejo tveganje za številne bolezni in pospešujejo proces staranja.
Nakupovalna košarica