menstruacija-v-nosecnosti-peti-element

Menstruacija v nosečnosti

Občutki bolečine in krčev na začetku nosečnosti lahko vodijo v zaskrbljenost. Jasno je, da med nosečnostjo menstruacija ni možna. Četudi so krči v maternici lahko posledica nepravilnosti, so občasne bolečine, nelagodje in svetel ali rjav izcedek normalno stanje in ne nakazujejo na spontani splav. Ko ženska zanosi, menstruacija torej ni več mogoča, nežni izcedek pa. Začetne neprijetnosti zato niso nujno razlog za takojšen preplah, ki bi nakazovale na hujše zdravstvene zaplete, sploh če bolečina ni izrazito močna, ni enostranska in je ne spremlja krvavitev (rdeč izcedek, sveža kri).
Spela_Jaksa_PetiElement-krog
Špela Jakša

Ustanoviteljica znamke Peti element
uni. dipl. biokem., dipl. fizioterapevt

Nosečnice, Bolečine
1 marca, 2021

Ali je nelagodje posledica normalnega raztezanja in rasti maternice ali znak potencialnega spontanega splava? Ker je razlogov za krče veliko, hkrati pa se spremembe v telesu dogajajo hitro in intenzivno, odgovor na to ni vedno jasen in enostaven. Jasno pa je naslednje dejstvo – med nosečnostjo menstruacija ni možna. Čeprav so krči v maternici lahko posledica nepravilnosti, so občasne bolečine, nelagodje in svetel ali rjav izcedek normalno stanje in ne nakazujejo na spontani splav. Ko ženska zanosi, menstruacija torej ni več mogoča, nežen izcedek pa.

Menstruacija kot skrb?

Menstruacija v času nsosečnosti ni mogoča. Začetne neprijetnosti niso nujno razlog za takojšen strah, da bi šlo za hujše zdravstvene zaplete, sploh če bolečina ni izrazito močna, ni enostranska in je ne spremlja krvavitev (rdeč izcedek, sveža kri). V nadaljevanju je izpostavljenih nekaj iztočnic za lažje razumevanje teh pojavov. V primeru dilem se nemudoma posvetujete s svojim izbranim ginekologom.

Normalni zgodnji nosečniški krči

V prvem trimesečju se telo pripravlja na rast otroka in spremembe pogosto spremljajo krči, kar se klasificira kot normalno. Takšno nelagodje je začasno, krči niso izraziti in pojavlja se lahko kratkotrajen izcedek iz nožnice (svetel ali rjav).

Od zanositve dalje maternica raste, kar pogosto spremlja občasno nelagodje v obliki krčev, ki so po občutku podobni kot ob začetku menstruacije (kar ni menstruacija), spremembe v hormonskem ravnovesju pa hkrati lahko vodijo v zaprtost, napenjanje, napihnjenost in pogosto uriniranje.

Maternica je mišica

Ker je maternica mišica, lahko v fazi krčitve pride do neprijetnih občutkov, ki jih, glede na raziskave, v prvem trimesečju občuti marsikatera nosečnica, pravi mag. Holly Puritz, direktorica bolnišnice za ženske v Virginiji. Krči se lahko povečajo tudi v času treninga in izvajanja intenzivnih vaj, kar nakazuje na potrebo po počitku, možni pa so tudi krči po spolnem odnosu in orgazmu. Gre za naravni odziv maternice na stimulacijo, značilen za prvih 16 tednov.

Nosečnice so občutljive za glivične okužbe ter okužbe sečevoda, kar prav tako lahko povzroči krče in neprijetnosti. Vsekakor je pomembno, da pri slednjih zdravnik čim prej predpiše zdravljenje, da zagotovi zdravo nosečnost, dokazano pa glivična obolenja zmanjšuje prehrana z manj ogljikovih hidratov, predvsem sladkorjev. V primeru krčev se priporočajo naslednje vaje tukaj.

Pridružite se programu za nosečnice

Varen vadbeni prilagojen nosečnici lahko pomaga preživeti nosečnost brez težav in bolečine.

Krči kasneje v nosečnosti

Ko se maternica širi, se zaradi njene rasti trebušni krči lahko pojavljajo tudi kasneje v nosečnosti. V drugem trimesečju naj bi nosečnica občutila najmanj krčev in neprijetnosti, pa vendarle se ligament, ki podpira maternico, prične raztezati, zato je v tem obdobju normalno, če nosečnica doživlja ostro, kratko bolečino v spodnjem predelu trebušne stene na eni strani. Slednje se še bolj izrazito pojavlja v primeru dvojčkov ali trojčkov, saj mora telo poskrbeti za dodaten prostor. Redko, a resno zdravstveno stanje je krčenje in spremljajoča bolečina zaradi razgrajevanja mioma (fibrotično tkivo v maternici), kar je najpogosteje pri afriško-ameriških ženskah med 15. in 18. tednom, saj telo ne zagotavlja dovolj krvi za rast mioma.

V tretjem trimesečju so krči trebušne stene zelo pogosti (Braxton Hicks popadki). Gre za enake popadke, kot se bodo kasneje dogajali med rojstvom, s to razliko, da v zadnjem trimesečju vsi popadki ne bodo vodili v porod in so normalni. Vsekakor je reden pregled materničnega vratu odličen način spremljanja potencialnega predčasnega poroda. Če se krči pojavljajo kot del normalne nosečnosti, pomagajo počitek, ustrezna hidracija, sproščanje in umirjeno, diafragmalno dihanje.

Normalni krči v nosečnosti

Nekateri krči, ki se pojavljajo v spodnjem delu trebuha, kažejo na normalno stanje v telesu. Vseeno pa ne smemo spregledati znakov predčasnega poroda (pred 37. tednom), ki vključujejo še intenzivne bolečine v križu, močen pritisk v medenici, vaginalne krvavitve ali več kot šest intenzivnih krčev na uro.

V primeru vztrajnih in hudih bolečin in krčev nemudoma pokličite svojega zdravnika, saj je bolje izvesti pregled in se prepričati, da vse poteka normalno, kakor ignorirati simptome, ki bi lahko kazali na resnejše zaplete, in živeti v dvomu. V primeru krčev se za omilitev le-teh priporočajo naslednje dihalne vaje tukaj.

Varne vaje za nosečnice na stolu - vadbeni prenatalni program za doma

Vadba za nosečnice je naša unikatna zgodba, ki jo kreiramo že od leta 2006, v katero se vpleta tudi krepitev mišic medeničnega dna. Ker bodoča mati potrebuje širše zastavljen program in ne zgolj krepitev in ohranjanje mišičnega ravnovesja in moči, smo ustvarili program vadbe za nosečnice, ki zagotavlja bolj celostno obravnavo. Primeren je za vsako nosečnico od prvega dne do poroda. Predstavljena serija pa je primerna za telovadbo v udobju doma na stolu.

Play Video

Resne težave v nosečnosti

Zelo resno stanje, ki vključuje močne krče, je tudi zunajmaternična nosečnost, ki se sicer pojavi le v 2 % nosečnosti in tveganje zanjo narašča s starostjo matere, a jo je vseeno treba omeniti. Gre za glavni vzrok smrti žensk v prvem trimesečju. Zunajmaternična nosečnost se pojavi, ko se oplojeno jajčece ugnezdi zunaj maternice. Prvi simptomi se pojavijo v šestem do osmem tednu nosečnosti.

Najpogosteje se občuti enostranska bolečina v spodnjem delu trebuha, vključno z bolečinami v vratu in ramenih, ter ponavljajoče se bolečine ali nelagodja v trebuhu, ki jih povzroča gibanje črevesja. V primeru suma na zunajmaternično nosečnosti je potrebno nemudoma obiskati urgenco, saj gre za življenjsko ogrožajoče stanje. Zato v primeru bolečin, ki se pojavljajo na eni strani, tudi če niso izrazite, raje preverite svoje zdravstveno stanje pri svojem zdravniku.

Pregledpri zdravniku

Pregled je potreben tudi v primeru kakršnihkoli krvavitev v kombinaciji z materničnimi krči v prvem trimesečju, saj gre lahko za spontani splav. Spontani splav se zgodi zaradi genetskih anomalij in nepravilnega razvoja, zaradi česar se telo odzove z odstranitvijo zarodka, saj bi bile napake preveč usodne za življenje. Spontani splav predstavlja vsako 4. nosečnost.

Krči, ki so povezani s spontanim splavom, se po navadi dogajajo zaradi draženja maternice, medtem ko kri in tkivo zapuščata telo, kar povzroča njeno kontrakcijo. Krvavitev je glavni simptom spontanega splava. Seveda takšni simptomi niso nujno znak za preplah, vendar je potrebno narediti krvne izvide hCG in ultrazvok za vpogled v zdravstveno stanje nosečnice. Za preprečevanje napetosti so se kot blagodejne izkazale vaje, ki nimajo kontraindikacij in jih predstavljamo tukaj.

Preplaha ni, če se krči pojavijo po:

  • spolnem odnosu (saj semenska tekočina vsebuje prostagladine, ki stimulirajo maternico),
  • ob spremembi položaja izzvenijo (saj gre za težavo, povezano z raztezanjem maternice in okoliških ligamentov) ali
  • ob sindromu razdražljivega črevesja, ko sprostitev vetrov prinese olajšanje (saj gre za gastrointestinalni problem).

Krčev v času nosečnosti ne smete ignorirati, če:

  • je prisotnih šest ali več kontrakcij (krčev) na uro (kar lahko kaže na predčasen porod),
  • se pojavi vrtoglavica ali krvavitev, ki ju spremljajo krči (predvsem, če še niste potrdili nosečnosti z ultrazvokom, saj gre lahko za zunajmaternično nosečnost),
  • se pojavljajo vztrajajoči krči pri nosečnici, ki nosi dvojčke ali trojčke ali je v preteklosti že imela predčasni porod oziroma ima diagnozo kratkega materničnega vratu,
  • pride do bolečine v trebuhu ali križu, ki jo spremlja bruhanje, in
  • če se bolečina sčasoma ne izboljša ali ne spremeni s spremembo položaja.

Lajšanje normalnih krčev v nosečnosti

Obstaja vrsto tehnik za sprostitev bolečin v spodnjem predelu trebuha med zdravo nosečnostjo. Najpogosteje pomaga že menjava položajev ali sprememba iz sedečega v ležeč položaj. Pogosto so krči znak preveč intenzivne vadbe ali povečanega stresa. V takem primeru bo pomagala sprostitev, globoko dihanje in umiritev. Nekatere nosečnice zagovarjajo nočno kopanje v topli kopeli, ko se telo razbremeni in nas toplota umiri. Nekateri zdravniki svetujejo tudi elastičen pas, ki objame trebušno steno in umiri napetost.

Zelo pomembna za vsako nosečnico je ustrezna in zadostna hidracija. Vsekakor pa je v prvem trimesečju odsvetovano polaganje toplotnih oblog na trebuh. Če vas zanima poglobljena rešitev pa si poglejte celostni program za nosečnico, ki smo ga ustvarili z željo po vodenju skozi celotno nosečniško obdobje. Več tukaj.

Pridružite se programu za nosečnice

Varen vadbeni prilagojen nosečnici lahko pomaga preživeti nosečnost brez težav in bolečine.

Osnovna vaja

V nadaljevanju predstavljamo najpomembnejšo vajo, ki uspešno sprosti napet nosečniški trebušček in hkrati omogoči razbremenitev krčev v spodnjem predelu trebuha. Uležemo se na desni bok, pod glavo namestimo vzglavnik in spustimo zgornjo roko na spodnji del trebuha. Za dodatne vaje pa si privoščite strokovni program tukaj.

V primeru bolečin v sramni kosti je potrebno vzglavnik namestiti tudi med kolena. V zadnjem trimesečju je zaželeno, da z vzglavnikom podpremo tudi trebušček (kot na spodnji fotografiji). Pred pričetkom dihalne vaje predlagamo, da zaprete oči, sprostite mišice medeničnega dna in pričnete z nežnim, počasnim vdihom v spodnji del trebuha in sproščenim izdihom. Vdih in izdih naj bosta enakomerna, mirna in predvsem brez obremenjevanja ramenskega obroča ali vratu. Med dihanjem mislite samo na svoj trebušček, na sproščenost in kakovost celostnega vdiha.

Za ustrezno sprostitev naj se dihanje nadaljuje vsaj 5 minut. Z izvajanjem dihalne vaje vsak dan boste zmanjšali vnetne metabolite v telesu in izboljšali počutje.

Kaj sedaj?

Nosečniške programe izvajamo že od 2006 in prilagojene raznolike dihalne vaje so naša neprestana praksa. Za boljše počutje lahko naredite tri stvari. Najprej preizkusite miofascialni pilates za nosečnice brezplačno tukaj, nato se pridružite spletnemu strokovnemu programu Popolna nosečnost, kjer vas vodimo skozi vso obdobje nosečnosti vključno s pripravo na porod tukaj, lahko pa se pridružite našim programom, ki jih izvajamo v živo v studiu Peti element tukaj.

Vabimo vas k lastnemu raziskovanju in predlagamo prebiranje preostalih člankov tukaj. Največja naložba je namreč investicija vase. Stopite v stik z nami sedem dni v tednu preko naših kontaktov tukaj in z veseljem vam bomo pomagali.

Storite nekaj zase

Rezervirajte si uvajalno diagnostično uro z našimi strokovnjaki.

Prijavite se na prejemanje strokovnih člankov

Za vas jih pišejo fizioterapevti in kineziologi v sodelovanju z zdravniki specialisti.

"*" indicates required fields

Ime in Priimek*
This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Več strokovnih člankov

Vnetje je odziv imunskega sistema na vnetne agense, ki bi utegnili telo poškodovati, kot so patogeni organizmi, dražeče snovi, odmrle celice, sevanje, alergeni. Vnetni odziv odstrani škodljive dražljaje, da lahko zatem steče proces zdravljenja.
Mišica obračalka glave se nahaja na površini vratu. Gre za parno mišico, ki na vsaki strani povezuje glavo s trupom in je odgovorna za dvig glave z blazine. Ponavljajoče, dolgotrajne obremenitve lahko vodijo v kronično napetost mišice, utesnitev živčnih struktur in posledično številne telesne simptome, vključno z glavobolom. Da bi zmanjšali zgoraj naštete simptome je pomembo, da dolgotrajne obremenitve redno prekinjamo s kratkimi gibalnimi odmori, s samomasažo ohranjamo prožnost in dobro prekrvavljenost tkiva ter z redno vadbo posrbimo za močne in gibčne mišice ramen, rok in hrbtenice, ki bodo podprle zgornji del telesa.
Vsako telo ima svojo zgodbo, pravzaprav dve. Prva je biografska, ki je vezana na odraščanje in kako sprejemljivost življenja oblikuje naše telo, pri evoluciji pa gre za dolgotrajno zaporedje dogodkov, ki so milijone let iz generacije v generacijo spreminjalo telesa prednikov in posledično prilagajala telesa. Poleg biološke evolucije, ki je naključna, pa ne smemo zanemariti tudi kulturne evolucije, ki je usmerjeno in namensko radikalno spremenila telesa. Presoja o tem zakaj pademo iz ravnovesja, zakaj kompenziramo in nenazadnje zbolimo, je ključna za preprečevanje in zdravljenje bolezni.
Nakupovalna košarica

Prijava na uvajanje

"*" indicates required fields

Ime in priimek
Zanimam se za:*
Število ur uvajanja:*
Časovno mi ustreza*
Označite lahko več možnosti
Hidden
Časovno mi ustreza:
Označite lahko več možnosti
This field is for validation purposes and should be left unchanged.