Domov » Kako začeti
Kako začeti
Predno začnete z obiskovanjem skupinske ali individualne vadbe v živo je obvezno uvajanje v vadbo. V primeru specifičnih zdravstvenih stanj in omejitev je obvezna diagnostična ura. Če niste prepričani kako začeti, vam z veseljem odgovorimo.
Uvajanje pred vadbo
Brez uvajalne ure se ne morete pridružiti nobenemu programu v živo (niti skupinskemu, niti individualnemu). Udeležite se lahko enega uvajanja ali treh uvajanj, kjer poleg osnovnih načel spoznate naše naprave. Ne glede na poprejšnje znanje, katerekoli vadbene tehnike, je enourno uvajanje obvezno za vsakogar, ki se nikoli ni udeležil vadbe pod našim okriljem.
Na uvajanju vas seznanimo s terminologijo, pregledamo odtis stopala, analiziramo držo, vas naučimo osnovnih principov, opremimo z varnostnimi napotki, prilagoditvami, uskladimo dihalni vzorec in predstavimo pripomočke za prilagoditve. Za vadbo na reformerju potrebujete eno dodatno uvajanje, za gyrotonic tri dodatna uvajanja.
Uvajanje pri vadbenih spletnih programih je vključeno v posamezni program. Kljub temu vam svetujemo vsaj eno uvajalno uro v živo z željo pa čim bolj pravilni izvedbi vaj, brez tveganja za kompenzacije med gibanjem.
Kaj sledi po uvajanju za vadbo?
Skupinska vadba ali splet
Skupinske programe v živo lahko pričnete po končanem uvajanju. Za reformer in gyrotonic potrebujete dodatna uvajanja. Nato izbirate - skupinski programi na blazinah (8-10 oseb), na reformer napravah (4-5 oseb) ali na gyrotonic napravah (2-3 osebe). Pri vadbenih spletnih programih je spletno uvajanje že del programa - kliknite sem.
Individualna vadba
Individualno vadbo začnemo po uvajalni uri. Ob bolečinah, poškodbah, motnjah medeničnega dna ali po operacijah je namesto uvajanja obvezna diagnostična ura. Individualni program priporočamo ob omejitvah, različnih diagnozah, motnjah medeničnega dna, bolečinskih stanjih in v primeru zdravstvenih izvidov, ki potrebujejo prilagajanje vaj. Kombinacijo z našo fizioterapijo priporočamo zaradi specifičnih zdravstvenih težav, kot konservativno zdravljenje, tudi v sklopu predoperativne priprave in postoperativne obravnave.
Spletni programi
Naši spletni programi so razdeljeni na vadbe in reševanje patologij. Neodvisno za kateri program se odločite je priporočljivo vsaj eno uvajanje z nami v živo, kjer vam podamo informacije o telesni drži, telesnih specifikah in usmeritvah. V primeru resnejših težav in bolečin priporočamo celostno terapijo, ki bo dopolnila vaje in samoobravnave.
Zakaj začeti?
Vsako telo je nesimetrično, zaradi enostranskih obremenitev, ponavljajočih gibov ali slabe drže. Ko dodamo nesreče, operacije, udarce, porod ali bolezen, imamo lahko še več gibalnih omejitev, ki brez intervencije z lahkoto postanejo bolečina. Če telesnih nesimetrij ne odpravljamo, imamo težave, ki se sprva opazijo kot mišične napetosti, kasneje kot bolečine in skeletne spremembe.
Pri vadbenih programih ozaveščamo neustrezno zaznavne predele telesa s pomočjo pripomočkov ali naprav, ki vršijo tako razbremenilne, kot kompresijske sile. S tem pristopom aktiviramo raznolike strukture (mišične, skeletne, ligamentarne, vezivne), kar bo pri večjih naporih in v življenju omogočilo, da bolj optimalno prenesete vse sile (vključno z gravitacijsko). Naši inštruktorji uporabljajo tehnike za živec vagus, limfo in čeljustni sklep, kar pripomore k bolj celostni individualni obravnavi.
Naš pristop individualne vadbe omogoča sproščanje živčnega sistema, posledično razbremenitev sklepov, odpravljanje kompenzacijskih vzorcev gibanja in se posledično z vsako uro vsakič znova urite, kako prepoznati mišične napetosti in šibkosti. Od 2004 odkar delujemo smo ugotovili, da je gibanju potrebno kdaj pomagati tudi manualno, zato od 2012 to počnemo s tehnikami sproščanja živčnega sistema, medeničnega dna, fascij in raztezanje organov, saj skrajšave lahko neopaženo začnejo omejevati globoke ovojnice, kar vodi v slabo telesno držo, neustrezno prebavo, napetosti in utesnitve. Kot nekakšna prva pomoč telesu smo in iz ure v ure prilagajamo program v smislu prijemov, dotikov in izvirnih načinov aktivacije vseh fascijalnih linij v telesu.
Prilagojeni vadbeni programi so kot osebna mišična higiena. Vsak dan si umivamo zobe, ker razumemo kako je pomembna ustna higiena, ker slednje ozaveščajo od majhnih nog. Nihče pa nas tekom življenja ne ozavesti kako pomembna je mišična higiena, redna kalibracija delovanja našega živčno-mišičnega sistema, prepoznava negativnih mišičnih odzivov in skrajšav vezivnega tkiva, ki lahko vodijo v utesnitve, preobremenitve, skrajšave in podobno. Pri nas analiziramo telo, mu prilagodimo gibalne vzorce in pomagamo k vzpostavljanju ravnovesja.
V primeru prisotnih bolečin, motenj medeničnega dna ali poškodb, poleg vadbe priporočamo kombinacijo z manualnimi tehnikami.