Imunski sistem

Imunski sistem

Svoj imunski sistem lahko izboljšate s smehom. Ta krepi mišice, masira notranje organe, povečuje kroženje krvi po telesu, stimulira imunski sistem, (povečuje raven imunoglobolina A in G, ki varujeta pred okužbami), izboljšuje spomin, pospešuje izločanje hormonov sreče in znižuje raven stresnih hormonov.
Spela_Jaksa_PetiElement-krog
Špela Jakša

Ustanoviteljica znamke Peti element
uni. dipl. biokem., dipl. fizioterapevt

Splošno
1 marca, 2021

Življenje si lahko predstavljamo kot barko, ki pljuje po morju. Valovi, ki predramijo mirno morje, so življenjski dogodki, ki sem in tja zamajejo naše ravnovesje. Nato pa se vodna gladina umiri in nadaljuje se mirna plovba. Včasih se na obzorju prikažejo nevihtni oblaki – močno bučanje valov in strele, ki se trgajo iz oblakov, zajamejo barko. Nevihta, ki besni, predstavlja stresne življenjske dogodke, izzive, preizkušnje, pomisleke, dvome in skrbi, ki začasno zamajejo naše ravnovesje. To je popolnoma normalno. Stres je namreč do neke mere nujno potreben, saj nas spodbuja k dejanjem. Težave nastopijo takrat, ko je stresa preveč, je preveč zgoščen, premočan ali traja dlje časa.

Žarek upanja počasi ugaša, na plan pa se prikradejo negativne posledice stresa, kot so pogosti prehladi zaradi motenj dihalnega in imunskega sistema, zaprtost ali diareja, pretirana ješčnost, slabost, zgaga, mišični krči, glavobol, bolečine v prsih in hitro bitje srca, anksiozne motnje, bolečine v hrbtenici in depresija.

Po vsaki nevihti se morje umiri in posije žarek upanja. Da bi vas žarek upanja spremljal vsak dan in sijal tudi v najtemnejših nočeh, ekipa Peti element pridno ustvarja, deli in povezuje.

Storite nekaj zase

Rezervirajte si uvajalno diagnostično uro z našimi strokovnjaki.

Kako (o)krepiti imunski sistem

S smehom. Smeh krepi mišice, masira notranje organe, povečuje kroženje krvi po telesu, stimulira imunski sistem, (povečuje raven imunoglobolinov A in G, ki varujeta pred okužbami), izboljšuje spomin, pospešuje izločanje hormonov sreče in znižuje raven stresnih hormonov.

Zato bodimo pozorni na to, kakšne misli prevladujejo v nas tekom dneva. Misli, tako pozitivne kot negativne, sprožajo različne hormone, ki različno vplivajo na zdravje in počutje.

Otepimo se črnogledih misli, nehajmo premlevati že davno preživete zgodbe in se izgubljati v namišljeni prihodnosti: kaj bo, ko bo, če bo. Gojenje negativnih misli dolgoročno negativno vpliva na zdravje in počutje, ruši homeostazo in onemogoča vzpostavljanje ravnovesja znotraj telesa, ki je pomembno za ohranjanje zdravja.

Spodbujajmo pozitivne, usmerjene misli. Vzemimo v roke leposlovje, poezijo, prisluhnimo glasbi in se obkrožimo z ljudmi, ki gojijo pozitiven odnos do življenja. Pozitivna energija je nalezljiva. Nasmeh privabi nasmeh. Ni važno, ali se smejemo, ker smo srečni, ali obratno. Telo ne pozna razlike. Vihanje ustnih kotičkov navzgor sproži telesni odziv in ustvarja občutek sreče. S smehom ni šale, njegovi zdravilni učinki so dokazani in večkrat preverjeni.

Vabimo vas k lastnemu raziskovanju in predlagamo prebiranje preostalih člankov <tukaj>. Največja naložba je namreč investicija vase. Stopite v stik z nami sedem dni v tednu preko naših kontaktov <tukaj> in z veseljem vam bomo pomagali.

Nedrseče nogavičke na prste (zaprti model)

Vsak par naših nogavic je narejen na način, da vsem nožnim prstom omogoči največjo možno mero gibalne avtonomije in oprijema.

Prijavite se na prejemanje strokovnih člankov

Za vas jih pišejo fizioterapevti in kineziologi v sodelovanju z zdravniki specialisti.

"*" indicates required fields

Ime in Priimek*
This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Več strokovnih člankov

Vadba v času nosečnosti je veliko več kot le priprava na porod in tisto, kar porod pomeni – prihod novega družinskega člana. Mnogokatera nosečnica se zaveda koristnosti vadbe v obdobju nosečnosti in tudi po porodu, vendar se pred gibanjem pojavljajo številni zadržki in skrb, da bo nepravilna vadba nosečnici ter otroku škodovala. Vzroki za to vključujejo nezadostno znanje oz. edukacijo o tem, kakšna je varna vadba med nosečnostjo, iskanje informacij, vadbenih skupin in morebitnih vadbenih programov pa zahteva dodaten čas, energijo in denar. Poleg tega je v poplavi različnih informacij, strokovnih mnenj in osebnih izkušenj težko izluščiti preverjene in legitimne usmeritve.
Krajši počitek v postelji, ki pa naj ne bi bil daljši od dveh 2 dni, se priporoča izključno v primeru močnejših bolečin v križu. Pri blažjih bolečinah v križu, se ležanje v postelji ne svetuje in le-to ni del zdravljenja. Je pa pomembno, da hrbtenico večkrat na dan razbremenimo. Razbremenili položaj hrbtenice je navadno ležeči položaj, saj omogoča razbremenitev hrbtenice vzdolžnih sil in s tem regeneracijo medvretenčnih ploščic. Položaj mora biti kar se da udoben, da omogoča telesno in duševno sprostitev. V namene sprostitve se večkrat na dan za nekaj minut namestite v enega izmed naštetih razbremenilnih položajev v katerem ozavestite dihanje.
Čeprav nemalokrat pozabljen, je čeljustni sklep, tako kot katerikoli sklep v telesu pomemben za zdravje celotnega telesa in pri bolečinah v hrbtenici ne bi sme biti spregledan. Slaba okluzija, pogosto žvečenje in škripanje z zobmi kot bruksizem lahko vodijo v napetost obraznih mišic in spremembo v biomehaniki čeljustnega sklepa. Sproščanje čeljustnih mišic preko nežne samomasaže obraznih mišic, izvajanje specifičnih vaj z jezikom in kontrolirano odpiranje ust ob stabilizaciji čeljustnega sklepa, lahko popravi nenormalno lego čeljusti in sprosti prenapete mišice, kar osvobodi čeljustni sklep, vratno hrbtenico in ramenski obroč ter zmanjša zgoraj naštete simptome.
Nakupovalna košarica

Prijava na uvajanje

"*" indicates required fields

Ime in priimek
Zanimam se za:*
Število ur uvajanja:*
Časovno mi ustreza*
Označite lahko več možnosti
Hidden
Časovno mi ustreza:
Označite lahko več možnosti
This field is for validation purposes and should be left unchanged.