reformer-vadba-peti-element-pilates

Bolečina v rami in nihajne vaje

Ramenski sklep je eden najbolj gibljivih in dinamičnih sklepov v našem telesu. Zaradi svoje zgradbe ter funkcije, tako v vsakodnevnem življenju, kot tudi športu, se nemalokrat srečamo z bolečino v tem predelu. Predstavljamo nihajne vaje kot odlično alternativo takojšnji obravnavi. Najpogosteje se izvajajo v stoječem in ležečem položaju. Kljub temu, da se nihajne vaje pogosto uporabljajo po operacijah, so učinkovite tudi pri bolečinah v rami, ki niso posledica le-te. Ne pozabite, da je uravnovešena moč in enakomerna gibljivost osnova dolgoročnega zdravja tako za vašo ramo, kot vse sklepe v telesu.
Spela_Jaksa_PetiElement-krog
Špela Jakša

Ustanoviteljica znamke Peti element
uni. dipl. biokem., dipl. fizioterapevt

Rehabilitacija, Poškodbe, Bolečine
1 marca, 2021
Najpogostejše poškodbe mehkih tkiv pri bolečinah v rami zajemajo poškodbo rotatorne manšete, labruma, nestabilnost, vnetje burze, artritis, adhezivni kapsulitis (sindrom zamrznjene rame), zlom ključnice in nadlakti ter izpah rame. Enega izmed pristopov, ki se že več desetletij uporablja za zmanjšanje bolečine v ramenskem sklepu, predstavljajo nihajne vaje. Izzovejo rahlo trakcijo in oscilacijo sklepa, kar pripomore k zmanjšani bolečini, povečanemu dotoku hranil v sklepni prostor in možnosti nebolečega položaja same rame, ki je brez razbremenitve otežen.

Storite nekaj zase

Rezervirajte si uvajalno diagnostično uro z našimi strokovnjaki.

Najpogosteje se izvajajo v stoječem in ležečem položaju

  1. Postavite se ob mizo in naslonite nebolečo roko na podlago mize.
  2. Rahlo pokrčite kolena in dodajte rahel predklon v trupu ter dovolite, da vam boleča roka prosto visi. Po potrebi dodajte rahel prenos teže na zunanjo nogo.
  3. Pričnite s kroženjem v ramenskem obroču. Na začetku naj bo krog majhen (premera 30 cm). Za izvajanje krogov si ne pomagajte z dodatno aktivacijo ramenskih mišic; predstavljajte si, da je roka »težka« in za izvajanje kroga izkoriščajte samo zagon, ki ga počasi zgradite s celim telesom.
  4. Nadaljujte 30 sekund in postopoma podaljšujte na 3 do 5 minut.
  5. Vajo lahko izvajate večkrat dnevno.

Kljub temu, da se nihajne vaje pogosto uporabljajo po operacijah, so učinkovite tudi pri bolečinah v rami, ki niso posledica le-te. Za optimalne rezultate je priporočljivo dodatno izvajanje vaj za izboljšanje mišične moči, stabilizacijo, sproščanje in propriocepcijo, ki pa so odvisne od samega vzroka bolečine. V kolikor vam ta vaja poveča bolečino, takoj prenehanje. Če se pojavi mravljinčenje v dlani, si vzemite počitek, preden poskusite znova, ne izvajajte kljub mravljincem.

Ne pozabite, da sta uravnovešena moč in enakomerna gibljivost osnovi dolgoročnega zdravja tako za vašo ramo kot tudi za vse druge sklepe v telesu.

Vabimo vas k lastnemu raziskovanju in predlagamo prebiranje preostalih člankov tukaj. Največja naložba je namreč investicija vase. Stopite v stik z nami sedem dni v tednu preko naših kontaktov tukaj in z veseljem vam bomo pomagali.

Nedrseče nogavičke na prste (zaprti model)

Vsak par naših nogavic je narejen na način, da vsem nožnim prstom omogoči največjo možno mero gibalne avtonomije in oprijema.

Prijavite se na prejemanje strokovnih člankov

Za vas jih pišejo fizioterapevti in kineziologi v sodelovanju z zdravniki specialisti.

"*" indicates required fields

Ime in Priimek*
This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Več strokovnih člankov

Hiter in stresen tempo življenja, neustrezna telesna drža in nepravilni gibalni vzorci vodijo v fizično napetost in s tem povezane bolečine. Bolečine se lahko pojavijo v vratu, ramenih, prsni hrbtenici, od tam pa se lahko širijo tudi v okončine ali pa povzročajo glavobole, kar dodatno potencira začarani krog slabega počutja.
Včasih smo menili, da ima raztezanje pred in po vadbi kup pozitivnih učinkov, vključno s preventivo pred poškodbami, vendar novodobne študije prinašajo zanimiva spoznanja o vplivu raztezanja na telo. Izsledki študij razkrivajo, da raztezanje pred ali po vadbi nima omembe vrednih učinkov. Celo nasprotno, študije s področja vadbe in rehabilitacije poročajo, da je raztezanje, bolj natančno pasivno raztezanje, bližnjica, ki vodi do poškodb. Debata o pasivnem raztezanju postaja vse bolj vroča, saj postavlja pod vprašaj večgeneracijsko prakso številnih rekreativnih športnikov in športnih panog, kot so ples, gimnastika, umetnostno drsanje in podobno.
Živec klatež, kot se še drugače imenuje živec vagus, nosi to ime zaradi svoje široke razvejanosti po človeškem telesu. Pri tem doseže številne notranje organe, mišice in sisteme organizma in ima pri njihovem delovanju izjemno pomembno vlogo. Vagus je del živčnega sistema, ki vpliva na prebavo, krvni tlak, imunski sistem, endokrini sistem, apetit in celo čustvovanje, zato je povezan z mnogimi duševnimi, nevrološkimi, srčno-žilnimi in vnetnimi stanji. Kljub temu večina ljudi ne pozna njegove ključne funkcije pri ohranjanju zdravja in dobrega počutja. Če ste med njimi tudi vi, je ta strokovni članek kot nalašč za vas.
Nakupovalna košarica

Prijava na uvajanje

"*" indicates required fields

Ime in priimek
Zanimam se za:*
Število ur uvajanja:*
Časovno mi ustreza*
Označite lahko več možnosti
This field is hidden when viewing the form
Časovno mi ustreza:
Označite lahko več možnosti
This field is for validation purposes and should be left unchanged.