reformer-vadba-peti-element-pilates

Bolečina v rami in nihajne vaje

Ramenski sklep je eden najbolj gibljivih in dinamičnih sklepov v našem telesu. Zaradi svoje zgradbe ter funkcije, tako v vsakodnevnem življenju, kot tudi športu, se nemalokrat srečamo z bolečino v tem predelu. Predstavljamo nihajne vaje kot odlično alternativo takojšnji obravnavi. Najpogosteje se izvajajo v stoječem in ležečem položaju. Kljub temu, da se nihajne vaje pogosto uporabljajo po operacijah, so učinkovite tudi pri bolečinah v rami, ki niso posledica le-te. Ne pozabite, da je uravnovešena moč in enakomerna gibljivost osnova dolgoročnega zdravja tako za vašo ramo, kot vse sklepe v telesu.
Spela_Jaksa_PetiElement-krog
Špela Jakša

Ustanoviteljica znamke Peti element
uni. dipl. biokem., dipl. fizioterapevt

Rehabilitacija, Poškodbe, Bolečine
1 marca, 2021
Najpogostejše poškodbe mehkih tkiv pri bolečinah v rami zajemajo poškodbo rotatorne manšete, labruma, nestabilnost, vnetje burze, artritis, adhezivni kapsulitis (sindrom zamrznjene rame), zlom ključnice in nadlakti ter izpah rame. Enega izmed pristopov, ki se že več desetletij uporablja za zmanjšanje bolečine v ramenskem sklepu, predstavljajo nihajne vaje. Izzovejo rahlo trakcijo in oscilacijo sklepa, kar pripomore k zmanjšani bolečini, povečanemu dotoku hranil v sklepni prostor in možnosti nebolečega položaja same rame, ki je brez razbremenitve otežen.

Storite nekaj zase

Rezervirajte si uvajalno diagnostično uro z našimi strokovnjaki.

Najpogosteje se izvajajo v stoječem in ležečem položaju

  1. Postavite se ob mizo in naslonite nebolečo roko na podlago mize.
  2. Rahlo pokrčite kolena in dodajte rahel predklon v trupu ter dovolite, da vam boleča roka prosto visi. Po potrebi dodajte rahel prenos teže na zunanjo nogo.
  3. Pričnite s kroženjem v ramenskem obroču. Na začetku naj bo krog majhen (premera 30 cm). Za izvajanje krogov si ne pomagajte z dodatno aktivacijo ramenskih mišic; predstavljajte si, da je roka »težka« in za izvajanje kroga izkoriščajte samo zagon, ki ga počasi zgradite s celim telesom.
  4. Nadaljujte 30 sekund in postopoma podaljšujte na 3 do 5 minut.
  5. Vajo lahko izvajate večkrat dnevno.

Kljub temu, da se nihajne vaje pogosto uporabljajo po operacijah, so učinkovite tudi pri bolečinah v rami, ki niso posledica le-te. Za optimalne rezultate je priporočljivo dodatno izvajanje vaj za izboljšanje mišične moči, stabilizacijo, sproščanje in propriocepcijo, ki pa so odvisne od samega vzroka bolečine. V kolikor vam ta vaja poveča bolečino, takoj prenehanje. Če se pojavi mravljinčenje v dlani, si vzemite počitek, preden poskusite znova, ne izvajajte kljub mravljincem.

Ne pozabite, da sta uravnovešena moč in enakomerna gibljivost osnovi dolgoročnega zdravja tako za vašo ramo kot tudi za vse druge sklepe v telesu.

Vabimo vas k lastnemu raziskovanju in predlagamo prebiranje preostalih člankov tukaj. Največja naložba je namreč investicija vase. Stopite v stik z nami sedem dni v tednu preko naših kontaktov tukaj in z veseljem vam bomo pomagali.

Nedrseče nogavičke na prste (zaprti model)

Vsak par naših nogavic je narejen na način, da vsem nožnim prstom omogoči največjo možno mero gibalne avtonomije in oprijema.

Prijavite se na prejemanje strokovnih člankov

Za vas jih pišejo fizioterapevti in kineziologi v sodelovanju z zdravniki specialisti.

"*" indicates required fields

Ime in Priimek*
This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Več strokovnih člankov

Metilacija je ena najpomembnejših funkcij presnovnega sistema v človeškem telesu. Je biokemični proces, ki poteče kar trilijonkrat v vsaki človeški celici vsako minuto in je bistvena za mnoge življenjsko pomembne procese v telesu. Motnje v metilaciji povečujejo tveganje za številne bolezni in pospešujejo proces staranja.
Mišica obračalka glave se nahaja na površini vratu. Gre za parno mišico, ki na vsaki strani povezuje glavo s trupom in je odgovorna za dvig glave z blazine. Ponavljajoče, dolgotrajne obremenitve lahko vodijo v kronično napetost mišice, utesnitev živčnih struktur in posledično številne telesne simptome, vključno z glavobolom. Da bi zmanjšali zgoraj naštete simptome je pomembo, da dolgotrajne obremenitve redno prekinjamo s kratkimi gibalnimi odmori, s samomasažo ohranjamo prožnost in dobro prekrvavljenost tkiva ter z redno vadbo posrbimo za močne in gibčne mišice ramen, rok in hrbtenice, ki bodo podprle zgornji del telesa.
Ustrezna vadba je pomemben del zdravega načina življenja za vse. Za ljudi s Parkinsonovo boleznijo pa je več, kot le zdrava – je bistvenega pomena za ohranjanje ravnotežja, mobilnosti in aktivnosti njihovega vsakdanjika in zadovoljivega, samostojnega življenja. Ključnega pomena za uspešno upravljanje z boleznijo je torej vzpostavitev zgodnjega in rednega vadbenega režima, ki pa mora vključevati nekaj bistvenih vsebin. Gre za vaje, ki povečujejo ali ohranjajo gibljivost in prožnost, aerobno komponento in vaje za moč.
Nakupovalna košarica

Prijava na uvajanje

"*" indicates required fields

Ime in priimek
Zanimam se za:*
Število ur uvajanja:*
Časovno mi ustreza*
Označite lahko več možnosti
This field is hidden when viewing the form
Časovno mi ustreza:
Označite lahko več možnosti
This field is for validation purposes and should be left unchanged.