spondiloza_hrbtenice_petielement

Spondiloza hrbtenice – simptomi in zdravljenje

Spela_Jaksa_PetiElement-krog
Špela Jakša

Ustanoviteljica znamke Peti element
uni. dipl. biokem., dipl. fizioterapevt

Spondiloza je degenerativna bolezen hrbtenice, ki s staranjem prizadene večino ljudi. Pomeni postopno obrabo hrbtenice, kar vključuje vretenca, hrustančne površine, ki se med njimi nahajajo, kostne izrastke (osteofite) in medvretenčne ploščice.
Patologije, Bolečine
6 februarja, 2025

Spondiloza povzroča različne težave, kot so bolečine, otrplost in zmanjšana gibljivost. Ta bolezenski proces lahko nastane v katerem koli delu hrbtenice, najpogosteje pa se izrazi v vratnem in ledvenem delu hrbtenice. Spondiloza v napredovalih stadijih lahko povzroči tudi zaplete, kot je spinalna stenoza, ki dodatno vpliva na kakovost življenja.

V nadaljevanju članka smo opisali podrobnosti, ki jih morate nujno vedeti o spondilozi, kdaj in zakaj pride do njenega nastanka, kakšni so simptomi spondiloze ter kako se jo zdravi. V sklepnem delu članka smo odgovorili tudi na nekaj najpogostejših vprašanj, s katerimi se najpogosteje srečujemo v Petem elementu.

Najnujnejše o spondilozi

Spondiloza hrbtenice je bolezen, ki jo povzroča postopna obraba strukture hrbtenice zaradi staranja ali zaradi povečane obremenitve hrbtenice. Čeprav je povezana s staranjem, lahko spondiloza vpliva na vse starostne skupine, predvsem zaradi dejavnikov, kot so ponavljajoče se obremenitve, napačna drža, prekomerna telesna teža in premalo raznolikega gibanja. Spondiloza je lahko dolgo časa asimptomatska, vendar pogosto povzroči bolečino in druge težave, ko bolezenski proces napreduje.

Kdaj nastane spondiloza in zakaj?

Pojav spondiloze se veča s starostjo. Običajno se pojavi po 40. letu starosti, odvisno od individualnih dejavnikov pa lahko nastane tudi prej. S staranjem medvretenčne ploščice izgubijo tekočino in elastičnost, kar negativno vpliva na njihove lastnosti dobrega biološkega blažilca sil. To vodi v obrabo sklepov vretenc in fasetnih sklepov. Proces degeneracije medvretenčnih ploščic zmanjša razdaljo med vretenci, kar lahko privede do zoženja in utesnitve spinalnega kanala. Dodatno zoženje povzroča tudi obraba malih sklepov s prisotnimi osteofiti in sklerozo.

Dejavniki tveganja za nastanek spondiloze

Med dejavnike tveganja za nastanek spondiloze spadajo:

  • Starost: naravni proces staranja prispeva k degenerativnim spremembam sklepov in medvretenčnih ploščic.
  • Genetika: predispozicija strukture hrbtenice lahko nekoliko vpliva na hitrost obrabe.
  • Sedeč način življenja: dolgotrajno sedenje povečuje pritisk na hrbtenico.
  • Telesna teža: prekomerna telesna teža povečuje obremenitev v ledvenem delu hrbtenice.
  • Poškodbe in mikropoškodbe: športi z veliko obremenitvami lahko pospešijo degenerativne spremembe.
  • Nepravilna telesna drža: nepravilna drža lahko vodi do večje obremenitve določenih segmentov hrbtenice. Kliknite na povezavo in si oglejte »prispevek z vajami za lepšo držo, proti bolečinam v ramenih in vratu«.

Simptomi spondiloze

Simptomi, ki so najbolj pogosti in značilni za spondilozo, se razlikujejo glede na lokacijo in obseg sprememb. Med najpogostejšimi simptomi so bolečine v hrbtu ali vratu, ki so najbolj intenzivne med gibanjem ali po dolgotrajnem mirovanju.

Z bolečinami in strukturnimi spremembami je povezana omejena gibljivost sklepov, ki se prav tako izraža na mestu spondiloze. Mravljinčenje in/ali otrplost sta simptoma, ki sta prisotna v primeru, da strukturne spremembe hrbtenice povzročajo pritisk na živčne korenine. Iz enakega razloga se lahko pojavi mišična šibkost v mišičnih skupinah, ki jih oživčuje utesnjeni živec.

Program, ki bo rešil tvoje težave in ustvaril ravnovesje v hrbtenici iz domačega udobja

Lokacija spondiloze

Spondiloza se lahko pojavi v katerem koli delu hrbtenice – vratnem oz. cervikalnem, prsnem oz. torakalnem in ledvenem oz. lumbalnem predelu. Najpogostejši obliki spondiloze sta cervikalna spondiloza in lumbalna spondiloza, saj sta vratni in ledveni del najbolj obremenjena dela hrbtenice in sta posledično tudi najbolj izpostavljena degenerativnim procesom. Degenerativni procesi v sprednjem delu hrbtenice vodijo v povečanje kifotičnih krivin, kar vpliva na biomehaniko gibanja in celotno telesno držo.

Spondiloza vratne hrbtenice in pogosto povzroča bolečine v vratu, ki lahko sevajo v ramena in zgornje okončine. Degenerativne spremembe vratne hrbtenice lahko povzročijo stiskanje živčnih korenin in posledično privedejo do bolečin, mravljinčenja in šibkosti v rokah. Pogost simptom so tudi glavoboli, ki nastanejo zaradi napetosti mišic v predelu vratu.

Lumbalna spondiloza prizadene ledveni del hrbtenice in se kaže z bolečinami v spodnjem delu hrbta, ki lahko sevajo v noge. Zaradi obrabe medvretenčnih ploščic in vretenc se lahko razvije tudi spinalna stenoza oz. utesnitev hrbteničnega kanala, kar povzroči dodatne bolečine in težave pri hoji.

Ali je spondiloza resno stanje?

Spondiloza je degenerativno stanje, ki se z leti lahko poslabša, vendar pa je potek bolezni odvisen od številnih dejavnikov. Čeprav spondiloza sama po sebi ni smrtno nevarna, lahko bistveno vpliva na kakovost življenja zaradi kronične bolečine, omejene gibljivosti in zmanjšane telesne funkcionalnosti. V hujših primerih je lahko potreben kirurški poseg, vendar se večina simptomov lahko uspešno obvladuje s konzervativnimi metodami.

Kako diagnosticiramo spondilozo?

Diagnoza spondiloze temelji na anamnezi, torej pogovoru s pacientom, kliničnem pregledu in slikovni diagnostiki. Rentgenske slike običajno pokažejo degenerativne spremembe vretenc in prisotnost kostnih izrastkov. Magnetna resonanca omogoča natančnejši prikaz stanja medvretenčnih ploščic in prisotnost spinalne stenoze.

Zdravljenje spondiloze

Zdravljenje spondiloze se običajno osredotoča na lajšanje simptomov in preprečevanje nadaljnjega poslabšanja stanja. Pri zdravljenju spondiloze so pogosto vključene različne metode, ki so opisane v nadaljevanju.

Protibolečinska zdravila, kot so nesteroidna protivnetna zdravila (NSAR), se pogosto uporabljajo za lajšanje bolečin. Včasih zdravniki predpišejo mišične relaksante ali kortikosteroide za zmanjšanje vnetja in bolečin, ki jih spondiloza lahko povzroči. Pravilna drža, ergonomija na delovnem mestu in vzdrževanje zdrave telesne teže lahko preprečijo nadaljnji razvoj spondiloze. Izvajanje vaj za hrbtenico, kot je pilates, prav tako pomaga ohranjati gibljivost in zmanjšati simptome. V hujših primerih spinalne stenoze in radikulopatije lahko zdravniki svetujejo operativno zdravljenje.

Fizioterapevtska obravnava spondiloze

Fizioterapevtska obravnava vključuje vaje za krepitev mišic hrbtenice in izboljšanje gibljivosti. Fizioterapevti prilagodijo program glede na posameznikove potrebe in stopnjo bolezni, pri čemer se osredotočajo na zmanjšanje bolečine in izboljšanje funkcionalnosti.

V studiu Peti element gibalne terapije podpremo z »manualno terapijo« (https://petielement.si/manualna-terapija/ ), pri kateri uporabljamo tudi sodobne fizioterapevtske tehnike in aparatem kot so Tecar terapija, medicinski laser, terapija sprožilnih točk, artikulacijske tehnike in še več.

Fizioterapija pod znamko Peti element zajema obravnavo različnih motenj, poškodb, omejitev in zdravstvenih stanj, ki potrebujejo lajšanje bolečine in vračanje funkcije prizadetemu delu.

Kineziološka obravnava spondiloze

Kineziološko zdravljenje spondiloze daje poudarek na vaje za stabilizacijo in krepitev hrbtnih in globokih trebušnih mišic, ugotavljanje mišičnih pomanjkljivosti, skrajšav ali napetosti ter odpravljanje le teh. Redna in ustrezna vadba omogoča čim boljšo podporo hrbtenici in preventivo pred napredovanjem degenerativnih procesov.

V Petem elementu se znanja iz kineziologije in fizioterapije tesno prepletajo in izkušnje kažejo, da je kombinacija obojega potrebna za učinkovito preprečevanje in odpravljanje težav.

Pogosta vprašanja strank o spondilozi hrbtenice

1. Kaj je in kako nastane spondiloza hrbtenice?

Spondiloza je degenerativna bolezen hrbtenice, ki nastane zaradi obrabe medvretenčnih ploščic in vretenc. Postopoma se pojavljajo kostni izrastki, ki lahko povzročajo bolečine in zmanjšano gibljivost.

2. Kateri so najpogostejši simptomi spondiloze hrbtenice?

Najpogostejši simptomi spondiloze so bolečine v hrbtu, omejena gibljivost, otrplost ter mravljinčenje po poteku živcev. Simptomi se najpogosteje pojavljajo v predelu vratne hrbtenice in križa.

3.Ali spondiloza hrbtenice lahko povzroča bolečine v vratu in križu?

Da, spondiloza v vratnem ali ledvenem delu hrbtenice lahko povzroči bolečine, ki sevajo v okolico.

4. Kako se spondiloza razlikuje od drugih degenerativnih bolezni hrbtenice?

Spondiloza se nanaša predvsem na degenerativne spremembe vretenc in medvretenčnih ploščic, medtem ko se druge degenerativne bolezni hrbtenice, kot so hernija diska in spinalna stenoza, nanašajo na specifične patološke spremembe.

5. Kakšne so možnosti zdravljenja spondiloze brez operacije?

Spondilozo je možno zdraviti z fizioterapijo, kineziologijo, protibolečinskimi zdravili, prilagoditvijo telesne drže in ustreznim ter rednim gibanjem. Operacija je potrebna le v redkih primerih.

6. Kdaj je potrebna operacija za zdravljenje spondiloze hrbtenice?

Operacija je potrebna redko, običajno pri hudih primerih, pri katerih so prisotne nevrološke težave. Med te spadajo izguba moči, občutka ali težave z nadzorom nad mehurjem in črevesjem. Operativno zdravljenje pride v poštev tudi, kadar konzervativno zdravljenje ni učinkovito.

7. Kako lahko vadba in fizioterapija pomagata pri spondilozi?

Vadba in fizioterapija krepita mišice, izboljšujeta gibljivost ter zmanjšujeta pritisk na vretenca. Prilagojene vaje pomagajo zmanjšati bolečino, izboljšati držo in preprečiti nadaljnje degenerativne spremembe.

8. Ali lahko spremembe življenjskega sloga, kot sta pravilna drža in ergonomija, ublažijo simptome spondiloze?

Da, pravilna drža, ergonomično urejeno delovno okolje in redni odmori med sedenjem zmanjšujejo obremenitev hrbtenice ter pomagajo pri lajšanju bolečin in upočasnjevanju napredovanja spondiloze.

9. Kakšne vrste zdravil se uporabljajo za lajšanje bolečin pri spondilozi?

Za lajšanje bolečin se uporabljajo analgetiki (kot je paracetamol), nesteroidna protivnetna zdravila (NSAR), mišični relaksanti in včasih kortikosteroidne injekcije v primeru hude bolečine ali vnetja.

10. Kako lahko preprečimo napredovanje spondiloze hrbtenice?

Redno in raznoliko gibanje, zdrava telesna teža, pravilna drža, ergonomija in izogibanje dolgotrajnemu sedenju ali težkemu dvigovanju pomagajo preprečiti napredovanje bolezni. Pomembna sta tudi pravočasno zdravljenje in preventiva.

Storite nekaj zase

Rezervirajte si uvajalno diagnostično uro z našimi strokovnjaki.

Prijavite se na prejemanje strokovnih člankov

Za vas jih pišejo fizioterapevti in kineziologi v sodelovanju z zdravniki specialisti.

"*" indicates required fields

Ime in Priimek*
This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Več strokovnih člankov

Diafragmo poznamo kot primarno mišico dihanja, ki ima pomembno vlogo pri procesu dihanja in zagotavljanju ustrezne znotraj telesne homeostaze. To, da diafragma vpliva na kvaliteto dihanja in telesno držo že vemo, zanimivo pa izsledki zadnjih raziskav poročajo, da sproščanje trebušne prepone vpliva na izboljšanje gibljivost hrbtenice in zadnje linije telesa, torej zadnjih stegenskih mišic in meč. Ker sproščanje diafragme dokazano izboljša gibljivost vratne, prsne in ledvenega dela hrbtenice, povečuje gibanje prsnega koša in gibljivost zadnje verige telesa, je njena obravnava pomemben vidiki celostnega pristopa.
Vadba v času nosečnosti je veliko več kot le priprava na porod in tisto, kar porod pomeni – prihod novega družinskega člana. Mnogokatera nosečnica se zaveda koristnosti vadbe v obdobju nosečnosti in tudi po porodu, vendar se pred gibanjem pojavljajo številni zadržki in skrb, da bo nepravilna vadba nosečnici ter otroku škodovala. Vzroki za to vključujejo nezadostno znanje oz. edukacijo o tem, kakšna je varna vadba med nosečnostjo, iskanje informacij, vadbenih skupin in morebitnih vadbenih programov pa zahteva dodaten čas, energijo in denar. Poleg tega je v poplavi različnih informacij, strokovnih mnenj in osebnih izkušenj težko izluščiti preverjene in legitimne usmeritve.
Inkontinenca je pogosto zdravstveno stanje, ki povzroča zdravstvene, higienske in socialne težave posameznikom, ki se z njo soočajo. V nadaljevanju članka predstavimo različne vrste urinske inkontinence, kaj jo lahko povzroča, s kakšnimi simptomi se izraža in kako urinsko inkontinenco pozdraviti.
Nakupovalna košarica

Prijava na uvajanje

"*" indicates required fields

Ime in priimek
Zanimam se za:*
Število ur uvajanja:*
Časovno mi ustreza*
Označite lahko več možnosti
This field is hidden when viewing the form
Časovno mi ustreza:
Označite lahko več možnosti
This field is for validation purposes and should be left unchanged.