Zdravstvene smernice za obvladovanje bolečin v hrbtenici priporočajo vaje, usmerjene v krepitev mišic okoli hrbtenice, in tako imenovane vaje za stabilizacijo trupa. Vendar vedno več novodobnih raziskav opaža, da zmanjšana moč in vzdržljivost mišic trupa ne prispevata bistveno k nastanku bolečin v hrbtenici. Je potemtakem vadba, usmerjena v krepitev mišic trupa in izvajanje vaj za povečavanje stabilnosti trupa, sploh učinkovita? Čeprav krepitev mišic trupa in vaje za stabilizacijo trupa lahko omilijo bolečino, učinka tovrstnega pristopa ne moremo pripisati izboljšanju mišične vzdražljivosti ali moči, temveč predvsem spremembam gibalnih vzorcev, ki so posledica boljše osveščenosti telesa. Če želimo ohranjati močno, prožno in prilagodljivo telo, krepitev mišic trupa in vaje za stabilizacijo ne bodo dovolj, ampak potrebujemo nekoliko bolj celosten pristop. Za dolgoročno zdravje je pomembno, da je vadba pestra in raznolika, upoštevati mora naravne zakonitosti in gibanje telesa, s čimer zagotovimo dobro medmišično koordinacijo in, posledično, dobre gibalne vzorce, kar bo pomagalo omiliti bolečino in preprečiti nastanek novih epizod bolečin v hrbtenici.
Degeneracija medvretenčne ploščice, zoženje hrbtenjačnega kanala, zdrs medvretenčne ploščice in ostale nepravilnosti hrbtenice
Predpostavka, da so bolečine posledica degenerativnih sprememb hrbtenice, ki jih razkrije magnetna resonanca (MR), je pogosto izhodišče za zdravljenje z operacijo. Vendar številne sodobne študije zavračajo prenaglo odločanje za operativne posege, saj opažajo, da so degenerativne spremembe v resnici naravne starostne spremembe, ki največkrat niso povezane s simptomatiko.
Bolečina ni vedno v sorazmerju z izvidi diagnostične metode. Včasih lahko na rentgenskih posnetkih hrbtenice najdemo obsežne kostne izrastke, ki ne povzročajo bolečin, medtem ko je ob močnih bolečinah rentgenski izvid skorajda brez posebnosti. V eni izmed obsežnih raziskav so odkrili, da ima več kot 52 % oseb brez bolečin sumljive strukturne nepravilnosti hrbtenice, za katere se navadno priporoča operacija. Do podobno presenetljivih ugotovitev je prišlo še več študij. V eni takšnih študij so ugotovili, da ima približno 30 % posameznikov, ki niso nikoli trpeli za bolečinami v hrbtenici, strukturne nepravilnosti hrbtenice, pri več kot 20 % udeležencev pa je prisoten celo zdrs medvretenčne ploščice.
Strukturne spremembe in posebnosti pri težavah s hrbtenico pogosto odkrijemo čisto naključno. Na diagnostičnih izvidih lahko zlahka opazimo strukturne spremembe hrbtenice, ki so del naravnih starostnih sprememb, vendar to ni tisto, kar povzroča težave. To seveda ne pomeni, da degenerativne spremembe, zoženje hrbtenjačnega kanala, zdrs medvretenčne ploščice ali druge strukturalne posebnosti ne morejo povzročati bolečine. Seveda jo lahko, a če velik odstotek ljudi z zdrsom medvretenčne ploščice ne občuti bolečine, kako verjetno je, da je to tisto, kar povzroča bolečino v hrbtenici?