Kako nositi obrazno masko na varen način

Kako nositi obrazno masko na varen način

Svetovni izbruh virusa COVID-19 je spremenil utečeni način življenja. Skrb zase, za bližnje in za skupno dobro narekuje obvezno nošnjo zaščitnih mask.
Spela_Jaksa_PetiElement-krog
Špela Jakša

Ustanoviteljica znamke Peti element
uni. dipl. biokem., dipl. fizioterapevt

Splošno
1 marca, 2021

Večurna nošnja obrazne maske terja utrujenost, omotico ali tesnobo?

Če vaše delovno okolje ali življenjski slog zahteva večurno nošnjo maske, boste morda ugotovili, da se stopnja tesnobe čez dan povečuje, prav tako pa tudi omotičnost, utrujenost, slabost ali glavobol. Po nekaterih raziskavah sodeč je to posledica rahlo zmanjšane količine kisika v celicah in tkivu, ki se lahko pojavi pri večurni, neprekinjeni nošnji maske. Morda vas bo razveselila novica, da si lahko v primeru zgoraj naštetih simptomov po daljši nošnji maske pomagate s preprostimi dihalnimi vajami. Kakovostno preponsko dihanje je učinkovita klasična in praktična metoda za zmanjševanje stresa. Redni, kratki dihalni odmori lahko zmanjšajo nivo stresa in nervoze ter omilijo blažje simptome hipoksije, ki jih lahko povzroča dolgotrajno nošenje maske.

Storite nekaj zase

Rezervirajte si uvajalno diagnostično uro z našimi strokovnjaki.

Nadzirajte dihanje in izboljšajte počutje!

Sproščeno preponsko dihanje krepi delovanje parasimpatičnega živčnega sistema, zaradi česar se bo telo sprostilo, neprijetni simptomi pa zmanjšali. Vdihujte 3 sekunde, naredite premor za 1 sekundo, izdihujte 4 sekunde in se za 1 sekundo ustavite. Nekajkrat ponovite. Naj sproščeno, ritmično dihanje traja vsaj 3 do 5 minut. Kratko dihalno vajo si privoščite čim večkrat dnevno, najbolje vsako uro. Če je mogoče, kratek dihalni odmor izvajajte brez maske, v primeru, da bi to ogrožalo vaše ali tuje zdravje, pa lahko vajo izvajate tudi z zaščitno masko. Pomembno je, da je dihanje preponsko, sproščeno in zavestno.

Kisik je zdravilo, zato poskrbite za zdravje telesa z dobrim dihalnim vzorcem in rednimi dihalnimi odmori.

Vabimo vas k lastnemu raziskovanju in predlagamo prebiranje preostalih člankov <tukaj>. Največja naložba je namreč investicija vase. Stopite v stik z nami sedem dni v tednu preko naših kontaktov <tukaj> in z veseljem vam bomo pomagali.

Nedrseče nogavičke na prste (zaprti model)

Vsak par naših nogavic je narejen na način, da vsem nožnim prstom omogoči največjo možno mero gibalne avtonomije in oprijema.

Prijavite se na prejemanje strokovnih člankov

Za vas jih pišejo fizioterapevti in kineziologi v sodelovanju z zdravniki specialisti.

"*" indicates required fields

Ime in Priimek*
This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Več strokovnih člankov

Hitro in globoko dihanje povezujemo s stanjem razburjenja. Hitro in plitvo dihanje se pojavi takrat, ko sta telo in um usmerjena k načrtni, cilju usmerjeni dejavnosti. Počasno in globoko dihanje je značilno za sproščeno stanje in je prisotno pri večini zdravih ljudeh, tudi med spanjem ali počivanjem. Počasno in plitvo dihanje kaže na stanje depresivnosti ali žalosti, lahko pa gre tudi za občutek veselja, katerega pa ne spremlja vznemirjenost. Neenakomerno dihanje je povezano s čustvenim vznemirjenjem, razburjenjem, lahko pa tudi z opravljanjem kognitivnih nalog. Zadrževanje diha se pojavi ob bolečini in ob doživljanju gnusa. V grobem velja pravilo, da se trebušno ali preponsko dihanje navadno nanaša na prijetna čustva in sproščena stanja. Medtem ko je prsno dihanje povezano z občutki napetosti in tesnobe.
Magnezij je četrti najpogostejši med minerali v telesu. Ima vlogo v več kot 300 presnovnih reakcijah, ki so bistvene za zdravje ljudi. Vključen je v proizvodnjo energije, uravnavanje krvnega tlaka, prenos živčnih signalov in krčenje mišic. Magnezij lahko tako prispeva k zmanjševanju utrujenosti in izčrpanosti, ohranjanju zdravih kosti, ustreznemu delovanju živčnega sistema in delovanju mišic ter normalnemu psihološkemu delovanju. Je eden izmed elektrolitov, ki ohranjajo organizem v ravnovesju. Zanimivo je, da je pomanjkanje magnezija v krvi povezano z različnimi boleznimi, kot so sladkorna bolezen tipa 2, bolezni srca, motnje razpoloženja in migrene. Vzdrževanje zadostne ravni magnezija je ključno za nosečnice, saj se lahko s pomanjkanjem pojavijo težave, kot so gestacijska sladkorna bolezen, predčasni porod, preeklampsija ali težave v rasti ploda. Gre za najbolj nepogrešljiv element v telesu, ki ureja tudi ustrezno funkcijo vitamina D v telesu.
Bolečine in poškodbe v vratnem delu hrbtenice so dandanes zelo pogoste. Največkrat se pojavlja v kroničnih epizodah, predvsem v srednjih letih, ob povišanem psihološkem stresu, povečanem obsegu dela, predvsem v sedečem položaju, velikem obsegu ponavljajočih in/ali natančnih gibov (npr. delo z mikroskopom) in ergonomsko neustreznem delovnem okolju. Zaradi številnih vzrokov bolečin v vratnem predelu vam predlagamo, da v kolikor sami izvajate naslednje vaje, le-te uvajate postopoma v vaš vsakdanjik, saj boste le tako lahko spremljali morebitne reakcije telesa in izločili tiste, ki vam potencialno provocirajo simptome.
Nakupovalna košarica

Prijava na uvajanje

"*" indicates required fields

Ime in priimek
Zanimam se za:*
Število ur uvajanja:*
Časovno mi ustreza*
Označite lahko več možnosti
Hidden
Časovno mi ustreza:
Označite lahko več možnosti
This field is for validation purposes and should be left unchanged.