PROGRAM SENIOR PILATES
Prvi program pilatesa za starejše je razvit posebej za osebe po Abrahamu, ki želijo izboljšati ravnotežje, pridobiti na moči in preprečiti padce. Senior program je za vse, ki se želite boljše počutiti ob prehodu v jesen življenja in preprečiti ali zmanjšati bolečine. Poseben poudarek je na fascijah in globokih mišičnih strukturah za manj napetosti, več gibkosti in boljšo koordinacijo.
Ocena: 5,0 (več kot 10.000 zadovoljnih uporabnikov)
Priporočena cena
69,98 €
Spletna cena
34,99 €
15 treningov po sklopih oblikovanih in prilagojenih posebej za starejše.
Zdravo in varno staranje, ki omogočata kvalitetno in samostojno življenje zahtevata obvezno ustrezno telesno zmogljivost. V ospredju programa je predvsem razvoj mišične moči ter jakosti, vzdržljivosti, ravnotežja ter gibljivosti in preprečevanje negativnih posledic pretiranega sedenja.
Vadbeni program prilagojen starejšim izjemno dobro vpliva na izgradnjo mišične moči, k izboljšanju koordinacije, dodatnemu ravnotežju, zmanjšuje verjetnost za urinsko inkontinenco, stimulira povečevanja mineralne gostote zaradi mišičnih obremenitev in posledično spodbuja obnavljanje kosti ter kar je najpomembneje k učenju zavedanja telesa. Ravno slednje je izjemnega pomena pri vsakdanjih opravilih, saj na dolgi rok starejša oseba lažje zaznava mišice, ki pomagajo pri določenem opravilu in jih tudi bistveno bolje nadzoruje.
Vadba za seniorje krepi mišice, vpliva na zdravje kosti, blaži upadanje psihofizičnih in funkcionalnih sposobnosti telesa, pripomore k zmanjšanju stresa in depresije, izboljšuje družabne spretnosti, samospoštovanje in samozavest, krepi imunski sistem ter vpliva na kvaliteto spanca. Skupaj z ustrezno prehrano telesna dejavnost v splošnem varuje tudi pred prekomerno telesno težo in debelostjo ter zmanjšuje tveganje za padce in poškodbe pri padcih. Različne epidemiološke raziskave so pokazale, da redna telesna dejavnost varuje pred večino kroničnih nenalezljivih bolezni.
Za telesno aktivnost nismo nikoli prepozni. Ko postanemo telesno dejavni, že kmalu opazimo prve koristi, ki jih prinaša redna gibalna aktivnost, kot npr. boljše počutje, več energije, med gibanjem praviloma občutimo manj bolečin, zjutraj lažje vstajamo, smo bolj ješči, skoncentrirani in bolje spimo. Če povečamo količino svoje dnevne telesne dejavnosti v skladu s svojimi sposobnostmi, lahko na ta način preprečimo ali ublažimo marsikatero negativno posledico bolezni ali bolezenskih stanj.
Program ne zahteva nobenega dragega rekvizita. Za sodelovanje v programu potrebujete le talno blazino in svoje telo.
Program je dostopen preko uporabniškega vmesnika na naši spletni strani. Prijavite se z uporabniškim imenom in geslom. Povezavo na platformo prejmete po nakupu na elektronski naslov.
Ob zaključenem in uspešnem plačilu prejmete e-mail sporočilo v katerem so podatki za dostop do vseh vsebin, ki se nahajajo znotraj portal petielement.si (poglejte vsiljeno pošto).
Ocena programa
4.9
več kot 10.000 zadovoljnih uporabnikov
ŠPELA
1. Vadba
Vaje leže na hrbtu so odlično izhodišče v primeru utrujene, napete hrbtenice. Privoščite si gibalno potovanje v ležečem položaju za zmanjšanje obremenitev – razgibajte hrbtenico, kolke in ramenski obroč ter poskrbite za optimalno dihalno funkcijo preko mobilizacije prsnega koša. Varne vaje na tleh kot izhodišče jutranjega rituala ali večerne umiritve so primerne prav za vsakogar.
TINA
2. Vadba
Mišične skrajšave, upad moči v rokah in okorelost prstov so v starosti pogost pojav. V rokah ni moči, dlani so pogosto boleče, prsti otekli in okoreli. Da bi ohranili funkcijo rok, je pomembno, da zanje skrbimo. Medtem ko se z mirovanjem občutek okorelosti povečuje, prsti pa postanejo še manj gibljivi, lahko z gibanjem izboljšamo funkcijo sklepov, posledično pa se umirijo tudi vnetni zapleti. Zato bo osrednji poudarek vadbenega programa na krepitvi, raztegu in razbremenitvi dlani in prstov. Z gibanjem bo sklep tudi bolje prehranjen in zato manj občutljiv na škodljive vplive vnetja.
TINA
3. Vadba
Gibalna sposobnost, ki z leti najprej upade, je ravnotežje. Zato ni nenavadno, da se število padcev z leti povečuje. Vendar lahko z redno vadbo ravnotežje ohranimo pozno v starost. S tem namenom bo vadbeni program usmerjen v razvoj in ohranjanje ravnotežja. Tako bo korak bolj zanesljiv, hoja pa varna. Vseskozi bomo iskali ravnovesje med močjo in gibljivostjo, poseben poudarek pa bo na krepitvi in raztegu mišic rok, zapestij in prstov, saj sta spretnost prstov in moč prijema še kako pomembni za opravljanje vsakodnevnih opravil. Pozornost bomo namenili tudi mišicam kolka za boljšo podporo ledveno-medenične regije in mobilnost hrbtenice, da bo telo ostalo prožno, gibanje pa lahkotno.
TINA
4. Vadba
Vodilo vadbenega programa je nežna aerobna nota, ki bo poskrbela za dvig srčnega utripa na varen način, primeren za zrela leta. Nizko intenzivna aerobna vadba je zasnovana tako, da ne vsebuje poskokov, vendar vseeno spodbuja delovanje srčnega, žilnega in pljučnega sistema, kar bo izboljšalo prekrvavitev, delovanje imunskega sistema, telesno kondicijo in pljučno kapaciteto ter dvignilo hormone sreče na naraven in spontan način, da bo razpoloženje po vadbi boljše. Poudarek bo tudi na ravnotežju, koordinaciji, krepitvi in raztegu ramenskega obroča, rok in hrbtnih struktur ter mobilizaciji prsnega koša in kolkov, da bo telo čimbolj lahkotno, sklepi podprti, drža pa bolj optimalna. Aerobna vadba pripomore k boljšemu delovanju srca in pljuč, zato je pomembno, da postane del vsakdana.
ŠPELA
5. Vadba
Gibljivost v vse smeri je za doseganje optimalne gibljivosti pomemben element. Ker je v zrelem obdobju elastičnosti manj, je potrebno telo redno izpostavljati vajam za povečevanje obsega gibanja tako hrbtenice kot posameznih sklepov. Privoščite si vaje v sedečem položaju, ki bodo razbremenile kolčni sklep, zmanjšale verjetnost išiasa in poskrbele za dozo energije, ki jo potrebujemo vsak dan. Program je sestavljen tako, da postopoma razbremenjuje in povečuje gibljivost, brez tveganja za pretirane obremenitve. S pomočjo dihanja in ritmičnega gibanja se bodo napetosti poslavljale in vaša hoja bo vedno bolj lahkotna.
EMA
6. Vadba
Vadbena enota je namenjena gibanju kolčnega sklepa v vse smeri, kar bo povečalo usklajenost delovanja mišic okoli kolka. Zaradi sodobnega načina življenja so asimetrije v našem telesu vedno bolj pogoste in v veliki meri povečujejo možnost bolečin in poškodb. Z razbremenjenimi in močnejšimi kolki bo hoja varčnejša in varnejša, za še lahkotnejši korak pa bomo vadbeni enoti dodali tudi mobilizacijo in stabilizacijo stopala. Poleg gibanja v kolkih in gležnjih bomo posvetili pozornost tudi gibanju hrbtenice v vse smeri z namenom izboljšanja naše drže in vzpostavljanja pravilnejšega dihalnega vzorca.
TINA
7. Vadba
Kolenski sklep je največji sklep v telesu. Zaradi teže zgornjega dela telesa in ohlapne sklepne ovojnice je dovzeten za degenerativne procese, zato se z leti obrabi kolenskega sklepa ne moremo izogniti. Vendar velja poudariti, da lahko s specifičnimi vajami preprečimo prezgodnjo obrabo, povečamo moč okoliških mišic, ki bodo sklep podprle, in ohranimo gibljivost kolena tudi v pozni starosti. V ta namen bo vadbeni prispevek osredotočen na krepitev mišic in struktur okoli kolena, ki so pomembne za razbremenitev sklepa. Varnim vajam izometrične krepitve mišic okoli kolenskega sklepa bomo dodali nekoliko bolj funkcionalne vaje, vaje za ohranjanje gibljivosti kolena, prožnosti kolkov in gibljivosti gležnjev. Tako bo kolenski sklep ustrezno podprt z vseh strani, možnost prezgodnjih degenerativnih procesov pa manjša.
ŠPELA
8. Vadba
Vaj na vseh štirih se po navadi izogibamo zaradi obremenitve zapestnega sklepa. A gre za pomemben način obremenitve, saj z njim omogočamo večjo moč. Seveda morajo biti vaje primerno prilagojene z ustrezno predpripravo, čemur je namenjen ta vadbeni prispevek. Spoznajte, kaj narediti, kadar boli zapestje, hkrati pa, kako vplesti gibanje prsnega koša za boljšo dihalno funkcijo telesa. Nezahtevna vadbena enota za vsakogar, ki želi poskrbeti za boljše počutje.
EMA
9. Vadba
Vadbeni program na stolu je namenjen mobilizaciji ramenskega obroča in hrbtenice, s čimer bomo v največji meri vplivali na izboljšanje telesne drže in boljšo dihalno funkcijo. Predvsem bomo iskali sproščanje muskulature na sprednjem delu prsnega koša ter aktivirali muskulaturo na zgornjem delu hrbta z namenom odpravljanja naprej sključene drže, ki se pogosto pojavlja zaradi našega sodobnega načina življenja. Iskali bomo tudi sproščen položaj okoli vratu, ramen, med lopaticama in v križu. Zaradi gibanja prsnega koša v vse smeri bomo vplivali tudi na dihalno funkcijo in s tem na pretok limfe in boljši imunski sistem.
ŠPELA
10. Vadba
Kdaj ste nazadnje krepili mišice stoje, raziskovali gibanja za seboj in izzivali svoje ravnotežje na varen način? Predstavljamo vadbeni program za vse, ki se želijo preko aerobne komponente za izziv okrepiti z vajami za izboljšanje ravnotežja in koordinacije ter spodbuditi refleksne mehanizme v stoječem položaju.
EMA
11. Vadba
Da bo naše počutje ob hoji in izvajanju vsakodnevnih opravil bolj energetsko varčno in hkrati bolj varno, bomo v današnji vadbeni enoti iskali ravnotežne izzive. Z različnimi vajami, kjer bomo spreminjali položaje našega telesa, bomo povečevali bazo podpore in raziskovali, kje smo bolj in kje manj stabilni. Poleg tega bomo izvajali tudi koordinacijsko bolj zahtevna gibanja, s katerimi bomo iskali boljše povezave med našimi možgani in mišicami.
EMA
12. Vadba
Z dobrim ravnotežjem se lahko pogosto izognemo padcem. Možnost padca se z leti povečuje, poleg tega pa so le-ti lahko vzrok številnih drugih poškodb. V izogib tovrstnim poškodbam bomo v tej vadbeni enoti poudarili vaje za ravnotežje, aktivirali mišice okoli gležnjev, kolen in kolkov za večjo podporo pri stoji na eni in obeh nogah ter izboljšali funkcijo hoje.
ŠPELA
10. Vadba
EMA
13. Vadba
Za celostno zdravje je izjemnega pomena, da ohranjamo hrbtenico gibljivo, poleg tega pa je pomembno, kje se naša hrbtenica v prostoru nahaja in v kakšnem položaju je. V vadbeni enoti bomo preko gibanja hrbtenice v vse smeri iskali njen nevtralni položaj. Poleg tega pa bomo celostno krepili tudi druge mišice telesa, s poudarkom na krepitvi mišic okoli kolka. Le-te nam bodo pomagale pri lahkotnejši hoji in nam hkrati tudi razbremenile hrbtenico.
EMA
14. Vadba
Za stabilen položaj telesa, boljše ravnotežje ter varnejši in bolj ekonomičen korak je izredno pomembno, da so naša stopala, ki nosijo celotno težo telesa, močna, stabilna, hkrati pa dovolj gibljiva, da lahko izkoristimo popolno funkcijo stopala oziroma gležnja. Preko gibanja stopala bomo poskušali priti do optimalnega položaja le-tega, ki nam bo nudil boljšo podporo in bolj kakovostno prenašanje sil tudi v višje segmente telesa. Kajti postavitev stopal vpliva na postavitev kolen in kolkov, preko medenice pa tudi na hrbtenico in seveda položaj glave.
ŠPELA
15. Vadba
Mišice medeničnega dna so kompleksen snop struktur na dnu medenice, ki za optimalno zdravje potrebujejo širšo obravnavo, ne zgolj keglovih vaj. Poleg mišičnega tkiva se prepletajo z vezivnimi ovojnicami, so povezane s preostalim telesom in v izogib dolgoročnim težavam potrebujejo celostno skrb. Pridružite se vadbenemu izzivu, v katerem jih sprostimo, toniramo in jim vračamo elastičnost.
Ocena programa
4.9
več kot 10.000 zadovoljnih uporabnikov
Od zadnjega obroka do vadbe morata miniti vsaj dve uri, poskrbite za ustrezna oblačila in nedrseče nogavice, poskrbite za uživanje tekočin (pred, med in po vadbi), vadbo takoj prekinemo, če začutite bolečine ali pritisk v prsih, vratu, ramenih, rokah, ob slabosti ali omotici, če vas oblije mrzel pot, če se pojavijo krči v mišicah, če občutite močnejšo bolečino.