zdravnik-hrbtenica-peti-element-pilates

Schmorlova hernija, najmanj problematična med hernijami

Hernija diska pomeni izbočenje medvretenčne ploščice, ki navadno nastane zaradi preobremenitve hrbtenice in gre za popolnoma naraven pojav prekomerne obremenitve hrbta. Pojav sploh ni tako redek kot se zdi, le mariskdo niti ne ve zanjo, dokler izbočenje ali hernija ne povzroči utesnitve živčnih vlaken in to sproži bolečino. Gre za stanje, ki se lahko pojavi kjerkoli vzdolž hrbtenice. Najpogosteje se pojavi v ledvenem in tudi vratnem predelu. Je eden pogostejših vzrokov za bolečino tako v križu, kot v vratu.
Spela_Jaksa_PetiElement-krog
Špela Jakša

Ustanoviteljica znamke Peti element
uni. dipl. biokem., dipl. fizioterapevt

Bolečine, Rehabilitacija
20 septembra, 2021

Anatomija

Medvretenčni diski niso ožiljeni, zato se ploščice obnavljajo počasi. Zaradi njihove počasne regeneracijske sposobnosti pride do normalnih degenerativnih sprememb in mikrotravm, kar se ne smatra kot patološko. Te se začnejo dogajati že po puberteti in se z leti seveda seštevajo. Degenerativne spremembe se najprej kažejo kot zmanjšana hidracija želatinastega jedra, lahko bi stanje ocenili kot majhne razpoke vezivnega obroča posamezne medvretenčne ploščice. Skozi te razpoke uhaja mehka sredica v različne smeri. Medvretenčna ploščica se posledično izboči, kar imenujemo hernija diska. Ko se izboči v zgoraj in spodaj ležeče vretence, kjer zaradi fetalnega krvnega obtoka obstajajo žilni kanalčki, nastanejo Schmorlove hernije.

Varne vaje v primeru bolečin v križu in diagnoze hernija

Ni dvoma, da lahko bolečino v ledvenem predelu povzročijo tumorji, infekcije in druga življenje ogrožajoča stanja. Specialisti se z omenjeni primeri srečajo relativno pogosto. Po študijah sodeč je pojavnost resnih omenjenih primerov, ki opisujejo simptomatiko kronične bolečine v ledvenem predelu, manj kot 5%.

Obisk zdravnika se priporoča, ko so prisotni simptomi kot so urinska in blatna inkontinenca, perianalne anestezije, progresivna izguba moči spodnjih udov, zgodovina rakavih obolenj, nenamerna izguba telesne teže, vročina, nočno potenje, progresivna nočna bolečina, pretekla infekcija urogenitalnega trakta ali kože, konstantno omejevanje gibanja v vseh ravninah, bolečinah v trebuhu, občutek pulzirajoče mase v trebuhu, suha usta, bruhanje, znaki šoka, splošno slabo počutje, zgodovina padca in višine, posebej, če je prisotna osteoporoza in ne izboljšanje simptomov po 6 tednih konservativnega zdravljenja.

Play Video

Simptomi hernije

Devet od desetih ljudi, ki imajo hernijo, ne bodo občutili nikakršnih simptomov in bodo popolnoma brez bolečin. Pri tistih desetih odstostkih posmaeznikov, pa bodo herniji diska čutili simptome, ki se razlikujejo odvisno od tega, kje in v kakšni meri je do izbočenja prišlo. Če ob herniaciji medvretenčna ploščica pritiska na živčne strukture, so lahko prisotne hujše bolečine v hrbtenici. Pride lahko celo do otopelosti, mravljinčenja ali šibkosti mišic v območju inervacije prizadetega živca. Kot zanimivost, včasih utesnitev živca ishiadikus ali išias zamenjujemo s hernijo, ki je sicer lahko simptom vendar je pogosteje vzrok skrajšav mehkih tkiv. Kako reševati išias si lahko preberete tukaj.

Za tipični simptom hernije torej smatramo bolečino, ki se sprva pojavi v križu, čemur se lahko pridruži še bolečina v nogi, ni pa nujno. Če se pojavi, kasneje bolečina v križu lahko popusti in ostane le še v nogi, kar smatramo napredovanje poškodbe. Nato lahko nadalje popusti tudi bolečina v nogi in se pojavi nenadna oslabelost stopala, kar kaže na vedno večje utesnitve. Terapija mora biti usmerjena v razbremenjevanje hrbteničnega kanala in v zmanjšanje bolečine v nogi, kar bo lahko rezultiralo izključno v bolečini v križu, kar je dobro iz vidika poteka rehabilitacije.

Schmorlova hernija

Schmorlova hernija je najmanj problematična, saj se razvija v telo vretenca kjer ni žil ali živcev, na katerih bi pustila posledice, zato kirurški poseg ni nujen. Pri vsaki herniji pa se zmanjša medvretenčni prostor, kar lahko povzroča probleme, ki jih je možno nadzorovati konzervativno (s fizioterapijo in ustreznimi dnevnimi vajami ter argonomijo delovnega mesta).

Kot zanimivost je treba izpostaviti, da so nekateri ljudje bolj nagnjeni k nastanku hernije diska.

Nedrseče nogavičke na prste (zaprti model)

Vsak par naših nogavic je narejen na način, da vsem nožnim prstom omogoči največjo možno mero gibalne avtonomije in oprijema.

Dobra novica glede hernije

Schmorlove hernije so asimptomatske ugreznine v telesu vretenca, ki so vidne na rentgenskih posnetkih in nimajo posebne klinične povezave z različnimi simptomi, bolečinami in omejitvami.

V primeru diagnoze schmorlove hernije in prisotnih težav priporočamo učinkovito terapevtsko obravnavo, ki zajema analizo telesne drže, učenje namestitve telesa v prostoru, analizo vaših vsakodnevnih navad in točne vaje za vaš telesni tip, ki bodo pomagale razbremeniti in sprostiti utesnjene živčne poti. Šele z razbremenitvijo, lahko pričakujemo vračanje normalnega obsega gibanja, ki bo za sabo prinesel olajšanje. Zakrčena mehka tkiva so zaradi bolečine namreč utesnijo in lahko povzročajo dodatne težave poškodovanemu predelu. Vendar je na tej točki smiselno opozoriti, da so bolečine, omejitve in utesnitve gotovo nastajale tekom let in niso posledice enega napačnega giba, zato je vračanje ravnovesja treba planirati več kot le z enkratnim obiskom.

Storite nekaj zase

Rezervirajte si uvajalno diagnostično uro z našimi strokovnjaki.

Prijavite se na prejemanje strokovnih člankov

Za vas jih pišejo fizioterapevti in kineziologi v sodelovanju z zdravniki specialisti.

"*" indicates required fields

Ime in Priimek*
This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Več strokovnih člankov

Ali ste se kdaj znašli v stresni situaciji, zaradi katere ste kar izgubili apetit? Ste se počutili tako žalostni, razdraženi, jezni, tesnobni ali na trnih, da je bila hrana zadnje, na kar bi pomislili? Ali pa se vam je zgodilo ravno obratno in ste »pojedli svoja čustva«? Ste imeli kdaj »metuljčke v trebuhu«? Zagotovo poznate katerega od teh občutkov, ki predstavljajo popolnoma naravno človeško izkušnjo. Naša čustva in občutki, ki jih doživljamo v možganih, so namreč tesno povezani s številnimi fiziološkimi procesi, ki potekajo v telesu. To pa vključuje tudi občutek žeje in lakote ter procese, ki sodelujejo pri prebavi (izločanje hormonov, krčenje želodčnih mišic, …).
Bolečine v mečih so največkrat posledica preobremenitve in preveč intenzivne športne aktivnosti. Nekateri ob njihovem pojavu najprej pomislijo na mišično utrujenost, drugi na vnetje pokostnice, spet tretji na krčne žile. Vsak izmed nas je zagotovo kdaj že tudi izkusil mišični krč v mečih, ki je za seboj pustil še nekaj dni trajajočo bolečino. Zaradi funkcije, ki jo opravljajo mečne mišice, lahko bolečina v mečih vpliva tudi na dvig na prste in hojo. Kadar se s prehojeno razdaljo bolečina v mečih veča, v mirovanju pa popusti, je lahko pokazatelj resnejše bolezni žilja, kot je periferna arterijska bolezen.
Limfni sistem je izjemno pomemben del telesa, saj namreč prepreda celotno telo. Limfni sistem odstranjuje odvečno tekočino in odpadne produkte, čisti telo, sodeluje pri absorpciji hranil in nastopa kot del imunskega sistema, zato je zdrav limfni sistem predpogoj za dobro počutje in zdravje. Gibanje limfe je veliko počasnejše kot gibanje krvi in je v največji meri posledica krčenja skeletnih mišic, arterijskega pulza, sprememb telesnega položaja, masaže mehkega tkiva in kar je najpomembneje dihanja. Za zdrav limfni sistem je potreben zdrav življenjski slog, ki seveda vključuje udi gibanje.
Nakupovalna košarica

Prijava na uvajanje

"*" indicates required fields

Ime in priimek
Zanimam se za:*
Število ur uvajanja:*
Časovno mi ustreza*
Označite lahko več možnosti
Hidden
Časovno mi ustreza:
Označite lahko več možnosti
This field is for validation purposes and should be left unchanged.