menstruacija-bolecina-peti-element-pilates

Boleča menstruacija

Mnoge ženske se soočajo s predmenstrualnimi sindromi in bolečo menstruacijo, ki ju spremljajo bolečine v križu, mišicah, sklepih, trebušni krči, občutljivost, napetost, bolečina v medenici in včasih tudi v bokih. Zmanjšana elastičnost fascije, v kombinaciji s povečanim zadrževanjem vode zaradi estrogena ob pričetku menstrualnega ciklusa, onemogoča optimalno uravnavanje pritiskov znotraj telesa. Bolj je tkivo napeto in togo, večja je verjetnost bolečine.
Spela_Jaksa_PetiElement-krog
Špela Jakša

Ustanoviteljica znamke Peti element
uni. dipl. biokem., dipl. fizioterapevt

Bolečine, Splošno
1 marca, 2021

Pod kožo se nahaja vezivno tkivo – fascija, ki obdaja naše telo in se razprostira skozi celotno notranjost kot nekakšna mreža.

Fascija obdaja in je vpeta v vsak organ, žilo, živec, mišico in kost medenice. Slabo drseče, zlepljeno vezivno tkivo se težko prilagaja telesnim spremembam, ki spremljajo menstrualni ciklus, kar lahko poslabša zgoraj naštete simptome. Fascija je mreža vezivnega tkiva, brez začetka ali konca, ki zajema skoraj vse v telesu – od mišic in okostja do organov in celic. Figurativno gledano je vsak del telesa zaprt v tanko vrečko, znano kot vezivno tkivo. Te vrečke so med seboj povezane v obsežni mreži, ki služi kot hrbtenica telesa in ohranja vse dele telesa na svojem mestu. Spoznanje, da je vse v telesu povezano, postane še posebej zanimivo, ko imamo bolečine med menstruacijo.

Zmanjšana elastičnost močne tridimenzionalne mreže, ki ovija medenico, medenične organe in vse njene vitalne strukture, v kombinaciji s povečanim zadrževanjem vode v telesu, ki je posledica povišanega delovanja hormona estrogena ob pričetku menstrualnega ciklusa, onemogoča optimalno uravnavanje pritiskov znotraj telesa. Poveča se pritisk na živce in žile, pojavi se nelagodje v križu, medenici, kolikih in trebušni votlini.

Poslušaj brezplačno predavanje o napetostih na dnu medenice

Play Video

Kako zmanjšati menstrualne bolečine? Tako, da poskrbiš za zdravo fascijo. Nekaj predlogov priporočam tukaj.

V Petem elementu redno ozaveščamo o pomenu in vplivu fascije in preko gibanja ter manualnih tehnik skrbimo za njeno optimalno funkcijo in regeneracijo. Izvajam tudi manualno sproščanje jajčnikov, maternice in mišic medeničnega dna. Več o terapiji za medenično dno najdeš <tukaj>.

Pozanimaj se kako zmanjšati bolečine med menstruacijo

Obstajajo strategije, tehnike in prijemi, ki ti omilijo ta problem. Sestavila sem spletni program za v pomoč.

Vabim te k lastnemu raziskovanju in predlagamo prebiranje preostalih člankov tukaj. Največja naložba je namreč investicija vase. Stopit v stik z nami sedem dni v tednu preko naših kontaktov tukaj in z veseljem ti bomo pomagali.  

Storite nekaj zase

Rezervirajte si uvajalno diagnostično uro z našimi strokovnjaki.

Prijavite se na prejemanje strokovnih člankov

Za vas jih pišejo fizioterapevti in kineziologi v sodelovanju z zdravniki specialisti.

"*" indicates required fields

Ime in Priimek*
This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Več strokovnih člankov

Občutki bolečine in krčev na začetku nosečnosti lahko vodijo v zaskrbljenost. Jasno je, da med nosečnostjo menstruacija ni možna. Četudi so krči v maternici lahko posledica nepravilnosti, so občasne bolečine, nelagodje in svetel ali rjav izcedek normalno stanje in ne nakazujejo na spontani splav. Ko ženska zanosi, menstruacija torej ni več mogoča, nežni izcedek pa. Začetne neprijetnosti zato niso nujno razlog za takojšen preplah, ki bi nakazovale na hujše zdravstvene zaplete, sploh če bolečina ni izrazito močna, ni enostranska in je ne spremlja krvavitev (rdeč izcedek, sveža kri).
Že dolga leta verjamemo, da je pred operativnimi posegi vredno preizkusiti konservativno zdravljenje, ki poteka preko manualne terapije in gibanja. Pred posegom v telo je torej smiselno omogočiti telesu lastno reabsorbcijo, dovoliti fiziologiji učinek in vrniti zaupanje v telo do te mere, da vključi način samozdravljenja. Zato celostna obravnava terja poleg vaj, razbremenitve in sproščanja tkiva, tudi vračanje zaupanja v telo. Obvezen stranski učinek vsake poškodbe je potrpežljivost, zaupanje tako v proces kot sebe in rednost pri izvajanju določenih vaj. Brez ustreznega pristopa je namreč lahko prehitro preveč in potek samozdravljenja je lahko zavrt.
Živec klatež, kot se še drugače imenuje živec vagus, nosi to ime zaradi svoje široke razvejanosti po človeškem telesu. Pri tem doseže številne notranje organe, mišice in sisteme organizma in ima pri njihovem delovanju izjemno pomembno vlogo. Vagus je del živčnega sistema, ki vpliva na prebavo, krvni tlak, imunski sistem, endokrini sistem, apetit in celo čustvovanje, zato je povezan z mnogimi duševnimi, nevrološkimi, srčno-žilnimi in vnetnimi stanji. Kljub temu večina ljudi ne pozna njegove ključne funkcije pri ohranjanju zdravja in dobrega počutja. Če ste med njimi tudi vi, je ta strokovni članek kot nalašč za vas.
Nakupovalna košarica

Prijava na uvajanje

"*" indicates required fields

Ime in priimek
Zanimam se za:*
Število ur uvajanja:*
Časovno mi ustreza*
Označite lahko več možnosti
Hidden
Časovno mi ustreza:
Označite lahko več možnosti
This field is for validation purposes and should be left unchanged.